Zbilansowana dieta, to taka, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych oraz odpowiednią ilość energii. Powinna być jak najbardziej zróżnicowana i uwzględniać produkty ze wszystkich grup wyszczególnionych w Talerzu Zdrowia w odpowiednich proporcjach.
Uczniowie kl. VI w ramach programu TRZYMAJ FORMĘ samodzielnie w odpowiedni sposób zestawiali spożywane produkty, tak aby powstał z nich TALERZ ZDROWIA. Celem głównym tego projektu było uświadomienie uczniom zakresu grup produktów żywnościowych, które powinny znaleźć się w codziennej, prawidłowo zbilansowanej diecie. Podobny cel miał projekt przygotowany przez uczniów kl. VII - PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA. Uczniowie poznawali zasady zdrowego żywienia związane z Piramidą Zdrowego Żywienia i aktywnością fizyczną, kształtowali właściwe nawyki żywieniowe oraz pogłębiali wiedzę na temat proporcji poszczególnych grup produktów w optymalnie zbilansowanej diecie.
Aby poznać specyfikę i historię witamin oraz ich rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu zaprosiliśmy na nasze zajęcia w ramach projektu TRZYMAJ FORMĘ panią pielęgniarkę - Weronikę Słotosz, która przeprowadziła pogadankę na temat roli i witamin i chorób spowodowanych ich brakiem. Rozmowa z panią pielęgniarką była poprzedzona filmem edukacyjnym oraz wykonywaniem na zajęciach prezentacji multimedialnych na temat witamin. Niektórzy uczniowie wykonali barwne prace plastyczne dotyczące artykułów spożywczych, które zawierają najważniejsze witaminy, niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.
Jak zaplanować swoje zdrowe życie zastanawiali się również uczniowie ze swoimi rodzicami tworząc wspólny healthplan, którego celem było świadome planowanie działań mających na celu zapewnienie sobie zdrowia.Efektem owej współpracy były dekalogi długowieczności.
Uczniowie klas VII-VIII przeprowadzili w naszej szkole dyskusję na temat, który okazał się niebywałym wyzwaniem : „ Przezwyciężanie stereotypów, stygmatyzacja migrantów i grup mniejszościowych.”. Współcześni młodzi ludzie otaczani nieustannie przez masowe media są bardzo podatni na powielanie przekonań i tendencyjnych opinii dotyczących osób innych nacji, grup etnicznych czy mniejszościowych. Niestety zazwyczaj z braku rzetelnych informacji tworzy się tzw. „etykietki”, zazwyczaj o znaczeniu pejoratywnym, które szybko przydzielane są osobom, różniącym się od nas pod względem religijnym, kulturalnym czy społecznym.
Uczniowie naszej szkoły, wywodzący się z lokalnego środowiska ,w pierwszym kontakcie z tematem, również wyrażali się negatywnie na temat osób wywodzących się z innych narodowości, lub nawet mieszkający nieopodal, ale reprezentujących inne grupy mniejszościowe. Dlatego też etapem poprzedzającym dyskusję, było szczegółowe wspólne wyjaśnienie pojęć : „ stereotypy”, „ stygmatyzacja”. Wyjaśnialiśmy również pojęcie słowa „migracje”, którego definicję, przyczyny i skutki poszerzył pan mgr Michael Weinert – nauczyciel historii. Pomocne okazały się również filmy edukacyjne, które uzupełniły ale i zwizualizowały, jak wiele grup mniejszościowych i etnicznych zamieszkuje ziemie naszego kraju. Szczególnie dużo miejsca poświęciliśmy mniejszości narodowej – niemieckiej, z którą mamy najbliższy i najmocniejszy kontakt. Wiele tematów w tym zakresie było poruszanych już o wiele wcześniej na lekcjach języka mniejszości narodowej – niemieckiego oraz na zajęciach historii i kultury mniejszości narodowej niemieckiej.
Wojewódzkie Igrzyska LZS Szkół Wiejskich:
- bieg na 600 m: Julia Wojtkowiak - 1 miejsce,
- bieg na 100 m - Emila Kräusel - 5 miejsce,
- rzut piłką palantową - Anna Piela - 6 miejsce,
- bieg na 1000 m - Krzysztof Wilczek - 7 miejsce,
- sztafeta szwedzka - Anna Piela, Anna Smiech, Julia Wojtkowiak, Emila Kräusel - 5 miejsce.
- bieg na 300 m - Marta Klajnowska – 26 miejsce.
Mistrzostwa Województwa SZS – Igrzyska Młodzieży:
- bieg na 300 m – Kamila Czartoryska - 20 miejsce.
Mistrzostwa Województwa SZS – Igrzyska Dzieci:
- bieg na 600 m – Julia Wojtkowiak – 5 miejsce
- bieg na 100 m – Emila Kräusel – 18 miejsce.
W okresie Wielkiego Postu uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego zbierali pieniądze- jałmużnę wielkopostną. Była to akcja pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”. Dzieci chętnie chciały pomóc starszym, potrzebującym ludziom. Uczniowie, którzy chcieli złożyć swój dar dla seniorów, otrzymali skarbonki do których wrzucały pieniądze. W swojej ofiarności szczególne miejsce zajęli uczniowie klasy II, za co składam szczególne podziękowanie. Ogółem wszystkie klasy zebrały 650 zł, które zostały przekazane Caritas Diecezji Opolskiej. Wszystkim darczyńcom składam serdeczne podziękowania.
W dniach 5-7 czerwca 2019 r. uczniowie klas 7 i 8 wybrali się na trzydniową wycieczkę do stolicy. Celem wycieczki było poznanie historii ważniejszych wydarzeń , które rozgrywały się w Warszawie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć piękne i cenne zabytki. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili muzeum Powstania Warszawskiego, następnie udali się do Pałacu Kultury i Nauki, aby z 31 piętra podziwiać widoki. Później był czas na zwiedzanie Królewskich Łazienek, pomnik Chopina oraz pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnego dnia uczniowie wzięli udział w zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wraz z przewodnikiem poznawali Warszawę. Zwiedzili muzeum Ordynariatu Polowego, kościół katedralny, kościół świętego Jacka. Obejrzeli Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca. Ostatniego dnia uczniowie zwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Nie tylko zwiedzali, ale sprawdzali, doświadczali i badali. Była to Strefa Eksperymentowania. W Planetarium podziwiali gwiazdy, konstelacje, galaktyki. Po smacznym obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka się udała, pogoda i humory dopisały.
Dnia 09.06 z inicjatywy Rady Rodziców na boisku Orlik odbył się Festyn Rodzinny. Imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor Jadwiga Matuszewska, która powitała wszystkich obecnych i podziękowała rodzicom za zaangażowanie w festyn. Następnie odbył się Bieg Zajączka, który poprowadził Kangurek. Punktem kulminacyjnym był występ rodziców dzieci z klasy 1 w przedstawieniu "Rzepka". Następnie swoje umiejętności wokalne prezentowali uczniowie placówki. Nie zabrakło również mażoretek, pysznych lodów, grilla i dmuchańców. Na uwagę zasługują także rozgrywki sportowe, w które zaangażowali się rodzice pod przewodnictwem p. Wilczka. Festyn był naprawdę udany!
5.06.2019 r. przedszkolaki udały się do Pokrzywnicy na przegląd taneczny „Przygoda z Rytmiką”. Nasze dzieci zatańczyły krakowiaka oraz taniec z pomponami do piosenki „Kalinka”. Występ małych tancerzy podobał się widzom oraz jury.
03.06.2019 r. był dniem niespodzianek. Dzięki inicjatywie Tatusia Mikołaja z najstarszej grupy przedszkolnej odwiedzili nas strażacy z OSP w Większycach. Strażacy pokazali nam wszystkie atrybuty, których używają w pracy, jak również zorganizowali dla nas zawody strażackie i „gaszenie pożaru”. Ponadto mogliśmy zwiedzić ogromny wóz strażacki. Emocji, wrażeń i zabawy było mnóstwo! Na zakończenie zajęć zostaliśmy schłodzeni wodą i otrzymaliśmy pyszne lody. To był bardzo mile spędzony czas….
W ramach „Spotkań z ciekawymi ludźmi” dnia 31.05.2019 r. odwiedziła nas pani Detka, która pokazała nam jak wygląda praca krawcowej. Pani Detka przyniosła ze sobą maszynę do szycia i każde dziecko mogło wypróbować swoich sił tworząc niebanalne wzory i fastrygi. Podczas spotkania uświadomiliśmy sobie, że warto zdobywać nowe umiejętności, bo nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę może się dzieciom w przyszłości przydać.
Dnia 29.05.2019 r. grupa Biedronek wybrała się do Poradni Rehabilitacyjnej, by zobaczyć jak wygląda praca fizjoterapeuty. Pani fizjoterapeutka pokazała nam jak sprawdza się płaskostopie u dzieci, a nawet mogliśmy uczestniczyć w prawdziwych ćwiczeniach rehabilitacyjnych.
Dnia 22.05.2019 r. z inicjatywy pan Sandry Przewoźnik i Bożeny Niewiendy przy współpracy z Paniami bibliotekarkami Marta Jaskółka i Joanna Jagla w naszej bibliotece odbył się Przegląd Poezji Patriotycznej. W Przeglądzie brali udział ochotnicy z zerówki oraz klas 1-3. Jury miało bardzo trudne zadanie z wytypowaniem zwycięzców, gdyż każdy uczestnik zaprezentował się naprawdę wspaniałe
Dnia 21.05.2019 r. w naszej grupie odbył się Sportowy Dzień Rodziny z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. Oprócz pięknego programu artystycznego wszyscy rodzice wzięli udział w zmaganiach sportowych. Radości i śmiechom nie było końca. Po zakończeniu wszystkich konkurencji Rodzice wraz z dziećmi udali się na pyszny poczęstunek. To był naprawdę wesoły dzień! Naszym Rodzicom życzymy samych wspaniałych chwil i pociechy z ich dzieci.
Dzisiaj maluszki wybrały się na wycieczkę do Hoplandii w Opolu. Celem tego wyjazdu było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności, oraz orientacji w przestrzeni. Po przybyciu na miejsce miło powitała nas pani, która zapoznała z zasadami zachowania podczas pobytu w centrum zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji: zjeżdżalnie, tunele, trampolina. Wiele pozytywnych emocji wzbudził basen z kolorowymi kulkami oraz zjeżdżalnia pontonowa. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów oraz innych zabawek znajdujących się w sali. Wszyscy świetnie się bawili, nikogo nie trzeba było zachęcać do zabawy. W czasie dwu godzinnego pobytu wypełnionego aktywnymi zabawami ruchowymi, znalazła się także chwila na przerwę. Dzieci skorzystały z zacisznego kącika, gdzie można było odpocząć, nabrać sił, posilić się i napić. Do przedszkola wszystkie dzieci wróciły w bardzo dobrych humorach, pełne niezapomnianych wrażeń i emocji. Na każdej dziecięcej buzi widać było uśmiech, a przeżycia towarzyszyły im jeszcze przez cały dzień.
22 maja przedszkolaki zaprosiły do siebie swoich rodziców. Przygotowały im występy artystyczne, życzenia i prezenty z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności. Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!
W czwartek 30 maja na stadionie „Kuźniczka” w Kędzierzynie – Koźlu odbył się Finał Powiatowy Igrzysk Dzieci w Lekkoatletyce. Wyniki naszych reprezentantów:
bieg na 600 m – Julia Wojtkowiak – 1 miejsce,
bieg na 100 m – Emilia Kräusel – 3 miejsce,
rzut piłką palantową – Anna Piela – 3 miejsce,
sztafeta 4 x 100 m – Julia Wojtkowiak, Emilia Kräusel, Marta Klajnowska, Anna Piela – 2 miejsce.
Ponadto Anna Smiech w biegu na 300 m i Krzysztof Wilczek w biegu na 1000 m znacznie poprawili swoje rekordy życiowe, co dobrze rokuje na przyszłość. Nadmienię, że podczas zawodów zastosowany był pomiar elektroniczny. Wszystkim gratulujemy wspaniałej postawy i życzymy sukcesów na szczeblu wojewódzkim!
Aby poznać tajniki zawodu fizjoterapeuty Krasnoludki wybrały się na wycieczkę do Gabinetu Rehabilitacyjnego w Reńskiej Wsi. Dzięki doświadczeniu, ogromnemu zaangażowaniu, cierpliwości i uśmiechom państwa Moniki i Marka Smiech dzieci mogły obejrzeć wnętrze przychodni, poznać działanie niektórych urządzeń rehabilitacyjnych. Dzieci dowiedziały się również, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Dziękujemy pani Iwonce i pani Kasi za ciekawe zajęcia i doświadczenia które na długo pozostaną w naszej pamięci.
W piątek 24 maja w Kędzierzynie – Koźlu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Lekkoatletyce Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. 7: Kamila Czartoryska (100m, 300m, sztafeta 4x100m), Kinga Wilczek (sztafeta 4x100m), Daniel Syrzisko (1000m) oraz kl. 8: Paulina Olszewska (100m, sztafeta 4x100m), Patrycja Nol (4x100), Mateusz Bujak (100m, rzut oszczepem). Ogromny sukces odniosła Kamila Czartoryska, zajmując 2 miejsce w biegu na 300m, co pozwoliło zakwalifikować się do finału wojewódzkiego. Gratulujemy!
22 maja 2019 r. społeczność uczniowska uczciła 99 rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Pani katechetka przygotowała z tej okazji konkurs wiedzy o życiu Karola Wojtyły- świętego Jana Pawła II. Konkurs rozpoczęto „Barką”, ulubioną pieśnią oazową Karola Wojtyły ,a sam konkurs odbył się pod hasłem: „ Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”- skierowanym przez papieża do młodych ludzi. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-8. Chętnych nie brakowało. Zgłosiło się 14 uczniów. Wszyscy byli świetnie przygotowani i dzielnie walczyli o punkty. I miejsce zdobyła para : Paulina Olszewska z klasy 8 i Jakub Manek z klasy 7; II miejsce zdobyła para: Kinga Wilczek z klasy 7 oraz Karolina Niezgoda z klasy 6; III miejsce zdobyła para: Kamila Czartoryska i Wiktoria Gołębiewska z klasy 7. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu. Na koniec uczniowie mogli zobaczyć prezentację multimedialną o życiu papieża oraz pośpiewać piosenki religijne. Pani dyrektor wręczyłapamiątkowe dyplomy oraz nagrodywszystkim czestnikom.
Dzieci zobaczyły wyposażenie gabinetów rehabilitacyjnych i dowiedziały się kim tak naprawdę jest fizjoterapeuta i czym się zajmuje. Miały możliwość skorzystania w wielu urządzeń i narzędzi rehabilitacyjnych.
Mama – najdroższe, najcieplejsze słowo, pierwsze, które wymawiamy w swoim życiu. Na drodze życiowej mama zawsze pomaga, wspiera, doradza. Oczywiście, spodziewa się ciepła i wdzięczności od swoich dzieci.
Świetną okazją do wyrażenia swoich uczuć jest Dzień Matki - Muttertag w języku niemieckim. Obchodzimy go w Polsce 26 maja, a u naszych zachodnich sąsiadów zawsze w drugą niedzielę maja – chyba nie jest to przypadkowy okres, przecież właśnie wtedy pogoda jest najjaśniejsza i najprzyjemniejsza, niczym przytulenie mamy.
Uczniowie naszej szkoły również nie zapomnieli o tym ważnym święcie.
W ramach współpracy z DFK Reńska Wieś przygotowaliśmy program artystyczny, który zaprezentowaliśmy w GOK – u 12 maja. Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Reńskiej Wsi Tomasz Kandziora oraz liczni goście. Nagrodą za nasz wysiłek był gromki aplauz publiczności oraz słodki poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy.
Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe czy warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym dzisiaj, podczas robienia i picia soku przez dzieci w grupie maluszków. Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców i warzyw, później już pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy. Degustacja wspólnie z opiekunem zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów. Nic nie zastąpi dawki witamin jak sok z owoców i warzyw, w dodatku zrobiony własnoręcznie... Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy !
Medalowe miejsca naszych reprezentantów:
Igrzyska młodzieży:
100 m – Kamila Czartoryska – 1 miejsce,
100 m – Paulina Olszewska – 3 miejsce,
300 m – Kamila Czartoryska – 1 miejsce,
1000 m – Patrycja Nol – 2 miejsce,
100 m – Mateusz Bujak – 2 miejsce,
1000 m – Daniel Syrzisko – 1 miejsce,
skok w dal – Mateusz Bujak – 3 miejsce,
rzut oszczepem – Mateusz Bujak – 1 miejsce.
Igrzyska dzieci:
100 m – Emilia Kräusel – 1 miejsce,
100 m – Krzysztof Wilczek – 3 miejsce,
600 m – Julia Wojtkowiak – 1 miejsce,
rzut piłeczką palantową – Anna Piela – 1 miejsce, Julia Wojtkowiak – 2 miejsce,
skok w dal – Krzysztof Wilczek – 3 miejsce,
1000 m – Krzysztof Wilczek – 3 miejsce,
4 x 100 – Julia Wojtkowiak, Emilia Kräusel, Anna Piela, Marta Klajnowska – 1 miejsce.
Ponadto naszą szkołę reprezentowali jeszcze uczniowie czwartej klasy Anna Smiech i Jakub Wilczek, uzyskując swoje nowe rekordy życiowe.
Wszystkim gratulujemy!
7 maja uczniowie starszej grupy wiekowej, pod kierunkiem pana Michaela Weinerta, przygotowali i przedstawili lekcję historii w bardzo ciekawy sposób. Oczywiści mowa o uchwaleniu konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie, drugiej na świecie. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych.
Z inicjatywy pań Bożeny Niewiendy i Sandry Przewoźnik stworzona została nowa piosenka pt "Kotek Mruczek". Autorkami słów do piosenki są wychowawczynie najstarszej grupy przedszkolnej, muzykę skomponowała Pani Ewa Rudzka-Sługocka, muzykę i słowa połączył pan Gerard Golisz, a teledyskiem zajęli się rodzice Hani wraz z przyjacielem rodziny. Zaangażowanie tych wszystkich osób przyniosło ogromny skutek, a mianowicie wyróżnienie za najlepszy teledysk w Mini Debiutach w Opolu. Mini Debiuty dla dzieci przedszkolnych organizowane były po raz pierwszy. W przedsięwzięciu wzięły udział 54 przedszkola z całej Polski. Gratulujemy serdecznie!
8.05 z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek wszystkie grupy przedszkolne udały się do naszej szkolnej biblioteki oraz Pan Marty i Asi, by złożyć im serdeczne życzenia z okazji Ich święta. Panie bibliotekarki zawsze chętnie i z uśmiechem witają nas w bibliotece, rozbudzają zainteresowania książkami, organizują konkursy, a także zapraszają nas na ciekawe zajęcia. Życzymy naszym Paniom bibliotekarkom wytrwałości w pracy, realizacji celów i wszystkiego najlepszego.
W poniedziałek na Orliku przy ulicy 9 Maja w Kędzierzynie – Koźlu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłce Nożnej Dziewcząt. W pierwszym meczu nasze reprezentantki uległy 0:1 drużynie z Pawłowiczek. W meczu o wyjście z grupy pokonały natomiast 6:0 zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie - Koźlu. W półfinale po bardzo emocjonującej grze uległy 0:1 późniejszym zwyciężczyniom turnieju, czyli Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Kędzierzynie – Koźlu. W meczu o 3 miejsce nadarzyła się okazja na rewanż za pierwszy przegrany mecz i dziewczyny stanęły na wysokości zadania, pokonując 2:0 zespół ze szkoły w Pawłowiczkach. Gratulujemy sportowej postawy i wspaniałego reprezentowania naszej społeczności.
Skład trzeciej drużyny mistrzostw powiatu: Jessica Socha, Anna Piela, Julia Stachoń, Julia Wojtkowiak, Paulina Zdebel, Karolina Mucha, Emila Kräusel.
Dzisiaj | 951 | |
Wczoraj | 2801 | |
Miesiąc | 38482 | |
Wszyskie | 2662585 |