Realizując kolejne zadania z koncepcji rozwoju przedszkola grupa „ Motylków” udała się na spotkanie z lekarzem w pobliskiej przychodni w Reńskiej Wsi. Tematyka tygodniowa połączona z tą wizytą wzbogaciła naszą dotychczasową wiedzę. Celem wizyty było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowe i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Pani doktor zwróciła uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw oraz zastrzyków.
Krasnoludki i Motylki wybrały się na spotkanie do pobliskiej przychodni w Reńskiej Wsi „4 łapy”, a celem wizyty u weterynarza było zwrócenie uwagi na problemy związanez opieką nad zwierzętami domowymi, a w szczególności psami i kotami.
Pan weterynarz opowiedział dzieciom, jak opiekować się psami, kotami i innymi zwierzętami, jak poznać kiedy pies, kot lub inne zwierzątko domowe jest chore i kiedy przyprowadzić go do weterynarza.
W naszym przedszkolu bardzo starannie przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Ozdabialiśmy pisanki, wykonywaliśmy wiele ozdób świątecznych. Aż wreszcie nadszedł ten wyjątkowy dzień, 28.03.2018r.
Już od rana dzieci czekały na Zajączka. Najpierw jednak było śniadanie wielkanocne przy pięknie udekorowanych stołach z tradycyjnymi pokarmami: jajkiem, szynką, kiełbaską, chlebem i babeczką. Złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia i z apetytem zjedliśmy śniadanko. A na koniec długo wyczekiwana niespodzianka…
Piątek 13.04 był dla Biedronek dniem pełnym niespodzianek, bowiem zostaliśmy zaproszeni do Kliniki Weterynaryjnej 4 Łapy w Reńskiej Wsi. Dzieci w trakcie prelekcji pana doktora mogły zapoznać się z pracą lekarza- weterynarza, a także zobaczyć pacjentów kliniki.
Dnia 19.04 w ramach spotkań z ciekawymi osobami oraz troską o zdrowie własne i najbliższych grupa Biedronek wraz z paniami udała się w odwiedziny do przychodni lekarskiej. Pani doktor bardzo dokładnie wyjaśniła nam na czym polega jej praca, a także pokazała gabinet lekarski i pomieszczenia znajdujące się w przychodni. Pani pielęgniarka natomiast zważyła chętne dzieci i zaprosiła nas do gabinetu w którym robi szczepionki maluchom, by nie zachorowały na choroby zakaźne. To był naprawdę miły dzień. Przedszkolaki przekonały się, że praca lekarza wcale nie jest łatwa i że tak naprawdę wcale nie trzeba się stresować wizytą w gabinecie lekarskim.
Karolina Niezgoda z sukcesem zakończyła eliminacje okręgowe konkursu „Orzeł Biały -Nasza duma” organizowany przez biuro senatora Grzegorza Peczkisa. Celem konkursu było stworzenie dzieł przedstawiających nasz najważniejszy symbol narodowy- Orzeł Biały.
W kategorii uczniów szkół podstawowych zwyciężył Jakub Kuflik z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Krapkowicach, zaś szczególne wyróżnienie otrzymała Karolina Niezgoda z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Reńskiej Wsi.
Prace zwycięskie oprócz nagród rzeczowych, otrzymują wejście do etapu ogólnopolskiego konkursu. Serdecznie gratulujemy Karolinie.
W poniedziałek 9 kwietnia w Zespole Gimnazjalno - Szkolnym w Długomiłowicach odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą szkołę reprezentowali: Patrycja Nol, Paulina Olszewska, Jakub Manek, Daniel Syrzisko.
W wyniku zaciętej rywalizacji nasza drużyna zajęła 1 miejsce i będzie reprezentować gminę w zawodach powiatowych. Z kolei indywidualnie Daniel Syrzisko uplasował się na 1 miejscu, a Paulina Olszewska na 3 miejscu.
Po raz drugi wolontariusze przeprowadzili akcję „Serce na klamerce” wspierającej schronisko dla zwierząt znajdujące się na Dębowej. Tym razem obok karmy dla zwierząt zbieraliśmy także suchy chleb dla koników. W akcję włączyli się uczniowie oraz przedszkolaki. Przysmaki dla zwierząt zawieźliśmy 21 marca 2018 roku, w Pierwszy Dzień Wiosny. Tym razem pomocą służyła Pani Gabriela Smolnik, mama jednego z wolontariuszy, za co serdecznie dziękujemy.
Mimo, że na dworze było chłodno i pochmurno, przedszkolaki zgodnie z tradycją 21. marca tłumnie zebrały się w sali „Biedronek” na wspólnym świętowaniu Pierwszego Dnia Wiosny. Po krótkim przedstawieniu Biedronek i wspólnym odśpiewaniu wiosennych piosenek, przedszkolaki kolorowym korowodem, na czele z Marzanną wyruszyli ulicami Reńskiej Wsi, by głośnymi okrzykami i wesołą zabawą pożegnać zimę i powitać długo oczekiwaną wiosnę.
Tradycyjnie w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste „Śniadanie Wielkanocne”. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w przygotowania. Wcześniej wspólnie z nauczycielkami dekorowały sale, malowały pisanki, siały owies, rzeżuchę, wykonywały stroiki. 28 marca dzieci w odświętnych strojach zasiadły do stołu, który uginał się od świątecznych przysmaków, aby w gronie najbliższych kolegów podzielić się jajkiem i złożyć sobie życzenia.
Z okazji Świąt Wielkanocnych uczniowie klas młodszych przygotowali piękną wystawkę stroików świątecznych. Klasa 3b przedstawiła tradycje i zwyczaje wielkanocne w formie krótkiego montażu poetycko- muzycznego. Po apelu dzieci przystąpiły do najbardziej oczekiwanej części dnia czyli szukania prezentów od zajączka. Wcześniej własnoręcznie przygotowane w klasach koszyczki wypełniły się słodkościami. To był bardzo wesoły dzień, który wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój :).
Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy przedstawieniem klasy III a pt. ,,Witaj wiosno!" Uczniowie w barwnych strojach wzięli udział w konkursie na najciekawsze wiosenne przebranie. Następnie z marzanną i gaikiem wyruszyliśmy korowodem ulicami naszej wsi w poszukiwaniu oznak wiosny.
Nasza szkoła uczestniczyła w programie EduNect. Jest to program, w którym uczniowie mają dostęp do systemu w szkole na lekcjach, na zajęciach pozalekcyjnych i indywidualnych. Ponadto mogą rozwiązywać zadania domowe, gdyż daje to możliwość pracy w domu, po lekcjach lub w dni wolne.
Uczniowie naszej szkoły: Karolina Niezgoda, Patrycja Nol, Paulina Olszewska i Krzysztof Wilczek wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „ Różnorodna jak marcowa pogoda- kobieta w poezji”.
Celem konkursu było: ukazanie piękna oraz pogłębienie znajomości twórczości pisarzy polskich i zagranicznych, rozwijanie wśród uczniów zainteresowań twórczością poetycką, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, rozwijanie i doskonalenie umiejętności recytatorskich, upowszechnienie kultury żywego słowa, budzenie ducha zdrowej rywalizacji wśród uczniów oraz integracja różnych środowisk szkolnych z terenu naszej gminy.
Dziękujemy naszym uczniom za piękne recytacje i reprezentowanie naszej szkoły.
Jak powszechnie wiadomo- 8.03 to święto wszystkich Kobiet. Chłopcy z grupy Biedronki również nie zapomnieli o celebracji dzisiejszego dnia. Pojawili się więc w przedszkolu elegancko ubrani, niosąc ze sobą kwiaty i upominki dla dziewczynek i pań. Dziewczynki były bardzo zadowolone, że mają takich miłych kolegów i odwdzięczyły się im słodkimi niespodziankami. Dzisiejszy dzień uświadomił dzieciom jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka i jak miłym gestem można komuś sprawić radość. Dziękujemy zaangażowanym Rodzicom za uświetnienie nam tego dnia.
Realizując tygodniową tematykę: "Książki, książeczki" Biedronki wraz z paniami jeszcze dokładniej analizowały wartości, które poprzez książki można rozwijać. Dzieci dowiedziały się także w jaki sposób należy dbać o książki i co one wnoszą w nasze życie. Ponadto Biedronki przyniosły do przedszkola swoje ulubione bajki i baśnie, które wzbogaciły nasz kącik czytelniczy.
W dniu dzisiejszym- 16.03.2018 r. Biedronki wraz z paniami postanowiły przygotować wiosenny ogródek w przedszkolu. Od samego rana czekało nas mnóstwo pracy. Musieliśmy przygotować sobie odpowiednią ilość ziemi, by zasadzić w niej cebulki. Teraz będziemy podlewać nasze "ogródeczki" i czekać co nam w nich wyrośnie. Pani zrobiły też nam niespodziankę, bo zasiały rzeżuchę i owies. W takiej atmosferze miło będzie nam czekać na wiosnę i Święta Wielkanocne.
W naszym „zielonym ogródku” wyrosła już rzeżucha. Już wkrótce będziemy mogli zrywać i dodawać do kanapek nasz własny szczypiorek wyhodowany z cebuli.
Zimne i ponure dni ciągnęły się w tym roku bardzo długo. Nie mogliśmy się doczekać nadejścia wiosny. Pomyśleliśmy, że wiosna, przyjdzie do nas szybciej, jeżeli zobaczy zwiastuny zapowiadające jej nadejście. Postanowiliśmy założyć wiosenny ogródek w sali.
Zajęcia kulinarne to forma zajęć bardzo lubiana przez dzieci, która ma na celu nauczyć je czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcić do zdrowego odżywiania. Jest ona doskonałym urozmaiceniem i uzupełnieniem wiadomości, które dzieci zdobywają w przedszkolu. Dla malucha nie ma większej przyjemności, niż możliwość przygotowania dla siebie posiłku i zjedzenia go ze smakiem. Jest to czas na brudzenie rączek, wąchanie przypraw, testowanie nowych smaków oraz opowiadanie o jedzeniu.
Już kilka tygodni przed świątecznym kiermaszem wolontariusze wraz z panią Sabiną Górską przygotowywali ozdoby. W tym celu zbierali wydmuszki z których powstawały przepiękne, kolorowe ozdoby na patyczkach. Wykonywali krokusy z żółtej i fioletowej krepiny, aby później z nich powstały stroiki. Mogli dać popis swoich talentów w wykonywaniu kolorowych palemek świątecznych oraz pochwalić się umiejętnością wykonania lampioników ze słoiczków. Niektórzy, bardziej wytrwali wolontariusze wyplatali koszyczki z „papierowej wikliny”. Serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc dla pani Krysi Pawelec oraz dla pani Haliny Marcinków.
W klimat niezwykłego okresu Świąt Wielkiej Nocy wprowadziło nas poświęcone temu wydarzenie, które odbyło się 11 marca 2018 roku w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie, a nosiło nazwę „Festiwal z Jajem”. Impreza rozpoczęła się w samo południe. „Anioły z Reńskiej Szkoły” przygotowały ozdoby świąteczne, aby zaprezentować się na tym właśnie kiermaszu. Na naszym stoisku można było znaleźć palemki zrobione z bibuły oraz udekorowane pachnącą lawendą. Były ozdoby z kolorowych wydmuszek, stroiki z krokusików. Wolontariusze przygotowali lampioniki przystrojone motywami wiosenno-świątecznymi. Mogliśmy podziwiać ozdoby na innych stoiskach jak również kosztować świąteczne przysmaki.
8 lutego 2018 roku odwiedzilła naszą szkołę grupa rekonstrukcyjna prezentująca ubiór, obyczaje oraz uzbrojenie rycerstwa i szlachty staropolskiej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z elementami ubioru polskiego szlachcica oraz rycerza średniowiecznego. Prócz przedstawienia obyczajów oraz zasad panujących w dawnych epokach na tej żywej lekcji historii dzieci miały również okazję wypróbować swych sił w pojedynku o względy młodej damy, pasowaniu na rycerza, próbie uniesienia miecza dwuręcznego oraz uczestniczyły w zainscenizowanym procesie znalezienia czarownicy. Szczególną uwagą cieszyły się przedstawiona broń, tron czarownic, maska hańby oraz dyby które uczniowie mogli obejrzeć oraz wypróbować pod okiem animatorów.
W lutym na zajęciach w przedszkolu realizowaliśmy tematykę związaną z poznawaniem pracy fryzjera. W związku z tym dzieci z grupy ,,Krasnoludki” 21.02. 2018 r odwiedziły salon fryzjerski w Reńskiej Wsi. Przedszkolaki mogły na własne oczy zobaczyć na czym polega praca fryzjerki. Igorek – Krasnoludek chętny był aby go ostrzyc – za zgodą mamy tak też się stało.
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W dniu 8.02.2018r. w naszym Przedszkolu odbył się bal karnawałowy.
Dnia 02.02. 2018 roku w ramach projektu "Dziadkowie czytają Dzieciom" naszą grupę odwiedził dziadek Mikołaja, który przyniósł ze sobą książkę Cz. Janczarskiego " Jak Wojtek został strażakiem". Dzieci z zapartym tchem śledziły historię małego Wojtka, który dzięki swej bohaterskiej postawie spełnił swoje największe marzenie i został strażakiem. Po wysłuchaniu opowiadania dziadek Mikołaja opowiedział nam o tym, jak sam pracował w straży pożarnej oraz pokazał prawdziwy hełm. To było bardzo miłe i pouczające spotkanie! Dziękujemy dziadziusiowi Mikołaja za przybycie.
Dzisiaj | 738 | |
Wczoraj | 2585 | |
Miesiąc | 37847 | |
Wszyskie | 2549382 |