Sprzęt proszę przynosić do wychowawców klas
„Wycieczka do zoo” - opowiadanie połączone z ćwiczeniami artykulacyjnymi.
Jest piękny, słoneczny dzień. Kasia i Michał wybierają się z rodzicami do zoo. Spacerują od klatki do klatki (wołamy „tup tup”). W pierwszej klatce widzą małpy. Skaczą one po gałęziach (dotykamy czubkiem języka na przemian dolnych i górnych zębów, zaczynając od prawej strony), zjadają banany (poruszamy buzią, jakbyśmy coś jedli) i wydają małpie okrzyki (wołamy „oooo”). W drugiej klatce mieszka wilk. Jest dziś bardzo zły – pokazuje zębiska pokazujemy zęby, rozciągając wargi w szerokim uśmiechu) i warczy (warczymy „wrrrr”). W trzeciej klatce osiołek wydaje osiołkowe odgłosy (wołamy „i-a-i-a-i-a”) i skacze, wymachując tylnymi kopytami (kilkakrotnie dotykamy językiem podniebienia, szeroko otwierając buzię). Następnie dzieci spotykają węża. Wąż syczy (syczymy „sss”) i wije się (wolno wysuwamy język z buzi ruchem wahadłowym – od prawej do lewej strony, następnie chowamy język tym samym ruchem).
W tym trudnym czasie dbamy też o sprawność fizyczną. Zapraszam do obejrzenia filmów.
Miłość do ojczyzny można wyrazić na wiele sposobów. Uczniowie klasy VII okazali ją w sposób poetycki. Dziś prezentujemy kolejne utwory o tematyce patriotycznej
Moja mała Ojczyzna- autor: Paulina D.
Ma ojczyzna, to mój dom,
Dużo większa niźli prom,
I to właśnie Polska jest
Moją też jest Reńska Wieś.
Wspólnota kościoła zwarcie działa,
I dla duszy i dla ciała,
Szkoła dzieci pilnie uczy,
A w GOK-u już muzyka huczy.
Wszyscy dobrze się znamy,
Po śląsku godomy, tańczymy i się wspieramy,
Są tu kury, psy i inna zwierzyna,
Tu pomoże ci chłopak i dziewczyna.
Poniedziałek 18 maja- dokładnie 100 lat wcześniej, w kamienicy przy ulicy Kościelnej, w Wadowicach, przyszedł na świat Karol Wojtyła. Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły (1920 roku) postanowiliśmy przypomnieć ważniejsze momenty z życia papieża Polaka. Uczniowie klasy 8 przygotowali prezentacje na temat naszego świętego rodaka. Zobaczcie i sprawdźcie, czy pamiętacie wspomniane historie? Na jednym oddechu możemy mówić o wkładzie Karola Wojtyły w upadek komunizmu, umocnieniu katolickich wartości moralnych, zaangażowaniu papieża w dialog międzyreligijny, o pielgrzymkach, encyklikach i oczywiście duchowości. Jego nauczanie jest wciąż aktualne, zwłaszcza w pokoleniu JPII. Warto do niego sięgać, także poprzez Internet i media społecznościowe, wartościowe książki, które nam pozostawił Ojciec Święty.
Prezentacja nr 1, Prezentacja nr 2, Prezentacja nr 3, Prezentacja nr 4
Pod tym hasłem uczniowie klasy VII wyrazili swój patriotyzm tworząc wiele pięknych i wzruszających wierszy. Od dziś rozpoczynamy prezentację tych utworów wypełnionych dumą, radością i miłością do swojej Ojczyzny.
Moja Reńska Wieś – autor : Michalina F.
Lasy i pola, jezioro - Dębowa,
Domy kolorowe i kwiaty czerwone.
Wiatr tak spokojnie szumiący w oddali...
Turyści przejeżdżając przez wieś naszą radośnie się uśmiechają,
Wystarczy tylko popatrzeć na to wszystko.
Radosne, kolorowe i piękne.
Tak opisać właśnie mogę moją wieś,
Moją Reńską Wieś.
W dobie nauczania zdalnego spędzamy mnóstwo czasu przed ekranem komputera, telefonu czy tableta. Wielu zapewne wykorzystuje te dobra naszych czasów nie tylko do nauki, ale także do spędzania wolnego czasu. Granie, przeglądanie portali społecznościowych, oglądanie filmów – to być może są sposoby na odpoczynek od nauki, ale nie od ekranu. To zdecydowanie nie jest relaks dla naszego wzroku, który w tych tygodniach szczególnie mocno jest eksploatowany. Należy zatem pamiętać o higienie pracy wzrokiem. Drogie dzieci, drodzy rodzice, uczniowie i nauczyciele:
W dniu 8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Biblioteki! Część przedszkolaków stanęła na wysokości zadania i pokazała nam swoją ulubioną książeczkę. Dziękuję bardzo za pomysłowe ekspozycje waszych książeczek. Widać, że lubicie je, dbacie o nie. Starajcie się, by Wasza biblioteczka była uporządkowana i estetycznie zaprezentowana. Pamiętajcie: dotykamy książeczek tylko czystymi rękami, nie zaginamy kartek, a jeśli chcemy przerwać czytanie, używamy zawsze zakładek!! Nie zapomnijcie " książka to najlepszy przyjaciel dziecka..."
Szanowni Rodzice, zachęcam do przeczytania Waszemu dziecku bajki psychoedukacyjnej zamieszczonej poniżej. Wskazane byłoby zapytać dziecko o wrażenia i odczucia po jej przeczytaniu.
Mały Miś
Był piękny słoneczny dzień. Mały Miś obudził się wcześnie rano i pobiegł nad rzekę umyć ząbki. Kiedy pochylił się nad błyszczącą w promieniach słońca taflą krystalicznej wody zauważył, że ktoś siedzi na jego uszku. – Kim jesteś? – zapytał Miś. – Jestem Złaczek, jeśli chcesz będę twoim przyjacielem i nigdy cię nie opuszczę. Miś ucieszył się i z nowym przyjacielem wyruszył do lasu na wycieczkę. Na pięknej polanie spotkali starego przyjaciela Misia – Jeża. – Jak się masz Misiu? – zapytał wesoło Jeż. – Rzuć w niego szyszką – szepnął Misiowi do ucha Złaczek. Miś niewiele myśląc spełnił prośbę nowego kolegi. Jeżykowi zrobiło się przykro i szybko schronił się w swojej norce.
Ćwiczenia artykulacyjne skierowane są głównie do pacjentów, którzy rozpoczynają przygodę z terapią logopedyczną. Jednak nigdzie nie jest powiedziane, że taka zabawa ma ominąć pozostałych. W żadnym wypadku! Każdy kto tylko chce może ćwiczyć buzię, by jego artykulacja stała się bardziej wyraźna. Poza tym, ćwiczenia te można potraktować jako propozycję zabawy, spędzenia wspólnie czasu, zwłaszcza teraz kiedy jesteśmy w domach.
Poniżej podaję zestaw ćwiczeń artykulacyjnych, które wzmocnią mięśnie warg policzków, wypracują prawidłową pozycję wertykalno – horyzontalną języka. Ćwiczeniom oddechowym, które są również bardzo ważne poświęcę więcej miejsca w osobnym artykule. Życzę wesołej zabawy i śmiechu do rozpuku!
Ćwiczenia mięśni warg i policzków:
Pracowite Biedronki w ubiegłym tygodniu powtarzały tematykę związaną z Polską. Przypomniały sobie najważniejsze symbole narodowe związane z Ojczyzną tj, hymn, flaga, godło. Z pomocą rodziców dzieci stworzyły "Patriotyczną grę dydaktyczną" oraz zrobiły flagę Polski. Dziękujemy za pracę i zaangażowanie, a szczególnie za kreatywność podczas wykonywania zadań.
Dziecko najpierw musi zrozumieć, kim jest, gdzie mieszka, kogo powinno najbardziej kochać i szanować, jak wygląda jego dom rodzinny, droga do przedszkola, najbliższe otoczenie i wszystko co jest blisko. Najważniejsze jest wzmocnienie więzi między dziećmi a rodziną – rodzicami, rodzeństwem, dziadkami. Najmniejsza Ojczyzna to dom i rodzina.
We wtorek 23 kwietnia na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami. Uczniowie klasy drugiej, oraz trzeciej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Reńskiej Wsi z tej okazji podjęli inicjatywę promocji czytelnictwa nie tylko w języku polskim, ale również w języku angielskim.
Od 27 kwietnia do 30 kwietnia w grupie "Kotki" realizowane były treści programu:
- Czym są dla nas książki?
- Jak powstaje książka?
- Jesteśmy autorami;
- Biblioteka.
W ramach akcji ,,Kartka dla medyka" nasze przedszkolaki wykonały piękne rysunki z życzeniami oraz podziękowaniami dla personelu medycznego. Chciały w ten sposób pokazać, że doceniają i podziwiają medyków za ich ciężką pracę w tych trudnych dla nas czasach.
W lutym nasza placówka dołączyła do projektu Dwujęzyczna Opolszczyzna. Przedszkole otrzymało mnóstwo pomocy dydaktycznych, a dzieci - bezpłatny pakiet do platformy internetowej, w której przesympatyczne żuczki Baby Beetles uczą się z przedszkolakami języka angielskiego. Każdy żuczek- Zoom, Ring Ring, Splish Splash i Tick Tock proponują określoną aktywność językową dla dzieci. W tym trudnym czasie epidemii zwracamy się do Rodziców z ogromną prośbą, aby w domu włączać dzieciom zadania i piosenki proponowane przez autorkę projektu. Dziecko osłuchując się z językiem przestaje go traktować jako język obcy. Wspierając nasze wspólne działania mamy szansę na zdalną realizację tego projektu do momentu, w którym znów spotkamy się w placówce. Powodzenia!
Świat przyrody jest piękny, tajemniczy, fascynujący, częścią tego świata jest także człowiek. Świat ten dostarcza nam pozytywnych emocji, wzruszeń ciszy, wzbudza zainteresowanie i podziw, świat odkryty a jednak wciąż odkrywamy.... A oto jak Krasnoludki podeszły do tematu „Przedszkolak małym ekologiem,, brawo Krasnoludki.
W minionym tygodniu Biedronki poznały czym jest ekologia, jak ważne jest dbanie o Ziemię oraz w jaki sposób należy segregować odpady. Dzieci wykonały także Ekoludka, poznały piosenkę "Ziemia to wyspa zielona" oraz realizowały zadania wynikające z podstawy programowej.
Zachęcamy rodziców do przeczytania swojemu dziecku bajki, a następnie porozmawianie z nim o jej treści, bohaterach, szczegółach.
BAJKA O DWÓCH OŁÓWKACH
W pewnym piórniku leżały równo ułożone ołówki. Były kolorowe, tylko jeden był zwykły, szary. Tuż obok niego znajdował się wspaniały ołówek dwukolorowy: czerwono-niebieski. Ołówki zawsze przebywały razem, czy to leżąc obok siebie w piórniku, czy ścigając się i kreśląc wzory na papierze. Szary rysował kontury, a dwukolorowy wypełniał je barwami. Bardzo lubiły się tak razem bawić. Inne kolorowe chciały przyjaźnić się z dwukolorowym, ale on wolał szary i z nim spędzał czas.
- Co to za zwyczaje - szeptały oburzone - że dwukolorowy przyjaźni się z takim zwyczajnym! To nie wypada, nie wypada - powtarzały.
Jak widać, stosujemy różne formy aktywności ruchowej. Przypominam tylko, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Pamiętajmy, że zdrowie to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu!
Ruch jest nieodzownym elementem poprawienia zdrowia oraz rozwoju sprawności fizycznej. Uczniowie z klasy drugiej wykorzystali piękną wiosenną pogodę i w domach stworzyli tory przeszkód, które pokonali bez oporu.
Zajęcia plastyczne są formą odreagowania napięć, rozwijają twórcze myślenie oraz wyobraźnię. Kształcą pamięć wzrokową i zręczność manualną. Uczniowie klasy drugiej zastosowali różnorodne techniki plastyczne, które wpływają na wzrost ich zainteresowania sztuką plastyczną oraz pobudza ich do twórczego działania, ekspresji.
![]() | Dzisiaj | 815 |
![]() | Wczoraj | 1349 |
![]() | Miesiąc | 3941 |
![]() | Wszyskie | 2852815 |