Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci, dlatego w tym roku nasze przedszkole włączyło się w obchody Światowego Dnia Pizzy. 9 lutego sale naszego przedszkola zamieniły się w prawdziwe, włoskie pizzerie. Podczas zajęć dzieci miały okazję zobaczyć, jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Największą frajdę sprawiło im przygotowanie tego dania: formowanie placków, smarowanie sosem, nakładanie dodatków. Gdy wszystko było już gotowe, pizzerki powędrowały do pieca, zapach z piekarnika rozchodził się po całym przedszkolu. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia była oczywiście degustacja samodzielnie przygotowanego przysmaku. Z całą pewnością możemy jednogłośnie stwierdzić, że był to smakowity dzień.
Nasze starszaki udały się do Biblioteki, gdzie odbyło się ciekawe przedstawienie teatralne. Tym razem była to nieco inna forma sceniczna, z którą dzieci mogły się zapoznać. Papierowe postacie z Królowej Śniegu ożyły jako cienie i rozpoczęły swoją przygodę, sprawiając ogromną frajdę dzieciom. Przedszkolaki zaskoczone, ale też bardzo zaciekawione obejrzały spektakl. Następnie, pełne wrażeń wróciły do swej Sali, gdzie za pomocą soli wykonały zimowy pejzaż. Bardzo dziękujemy Pani Marcie za przygotowanie pięknego spektaklu.
Naszym Krasnoludkom tak spodobało się świąteczne pieczenie ciasteczek, że na zakończenie bloku tematycznego o kuchni postanowiły znów przygotować te przysmaki. Każdy pamiętał o dokładnym umyciu rąk przed rozpoczęciem pracy, Następnie omówiliśmy produkty potrzebne do ich upieczenia, każdy z nich był nazwany, omówiono jego wygląd, postać, smak, zapach. Okazało się, że dla dzieci nie były one zagadką, gdyż widziały je wcześniej w domach, a niekiedy używały do wspólnego pieczenia z mamą lub babcią. Po tym wstępie zabrano się do wygniatania ciasta. W dużej misce zmieszano wszystkie produkty. Wałkowanie ciasta, a następnie wykrawanie różnych kształtów dało wiele frajdy przedszkolakom. Wspólne wypieki dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń, ale chyba największą przyjemność sprawiła degustacja pysznych ciasteczek.
Przedszkolaki z grupy "Krasnoludki" i "Kotki" obchodziły Dzień Puzzli. Dzieci rozwijały umiejętność logicznego myślenia, współpracy w grupie oraz skupienia uwagi na rozwiązywanym zadaniu.
Dnia 31 stycznia 2022r. Krasnoludki obchodziły Dzień Zebry. W tym dniu dzieci ubrały się w paski. Podczas zajęć miały okazję bliżej poznać te egzotyczne zwierzęta oraz ich naturalne środowisko. Przy okazji przypomniały sobie, że zebrę można spotkać również na ulicy w postaci pasów, które ułatwiają przejście na drugą stronę. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o zebrze, która zgubiła swoje paski. Następnie wykonały pracę plastyczną, w której dorysowały bohaterce opowiadania brakujące elementy.
Skoki przez przeszkody to najpopularniejsza i bardzo widowiskowa dyscyplina jeździecka. Pochodzi ona z XVIII wieku, a pierwsze takie zawody w naszym kraju rozegrano w Warszawie w 1880 roku.
Zadaniem zawodnika jest bezbłędne lub najszybsze pokonanie parkuru, czyli toru przeszkód. Dyscyplina ta wymaga strategii i rozplanowania skrótów, ciasnych zakrętów i precyzyjnej jazdy, które bardzo często decydują o zwycięstwie. Jeździectwo to partnerstwo jeźdźca i konia, oparte przede wszystkim na obopólnym zaufaniu.
Uczennica klasy siódmej Paulina Matuszewska od kilku lat trenuje jeździectwo i każdą wolna chwilę spędza w stajni, która stała się prawie jej drugim domem. Paulina już kilkukrotnie brała udział w Zawodach Towarzyskich i Regionalnych w Skokach przez Przeszkody, a zdjęcia pochodzą z konkursu w LKJ LEWADA (Zakrzów).
W naszym przedszkolu odbył się długo oczekiwany Dzień Lego. Z tej okazji przedszkolaki brały udział w zajęciach tematycznych, związanych z tym świętem. Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię malucha. Dziecko może wymyślać swoje własne budowle i tworzyć nawet bardzo skomplikowane konstrukcje. Budując według określonego wzoru, uczy się z kolei cierpliwości, trenuje koncentrację i rozwiązuje problemy, a także rozwija wyobraźnię przestrzenną. Klocki dla dzieci rozwijają ich małą motorykę, ćwiczą koordynację ręka-oko. Są także niezrównane w trakcie nauki kolorów, rozpoznawania kształtów, wprowadzania pojęć, takich jak „duży”, „mały”, czy relacji przestrzennych (nad, pod, obok, przed). Maluszki mogą również trenować prawidłowy chwyt czy rzucanie do celu. Zabawa klockami to doskonała rozrywka dla dzieci w praktycznie każdym wieku, pozwalająca na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Wspólna zabawa może być doskonałą lekcją współdziałania, rozwiązywania problemów i dzielenia się. Korzyści, jakie oferuje nam tak prosta i niepozorna zabawka i układanie klocków, są wprost nieocenione. (fragment artykułu zaczerpnięty ze strony SMYK.pl)
W niedzielę w całej Polsce oraz w wielu zakątkach świata odbył się 30 finał WOŚP. To wielka i jedyna w swoim rodzaju akcja, w której Polacy okazali swoje wielkie serducha i hojność. Wśród uczniów naszej szkoły również znalazły się zaangażowane osoby. Mimo niesprzyjającej pogody, prowadzili kwestę na ulicach miejscowości gminy Reńska Wieś. Zmarznięci, ale szczęśliwi i z poczuciem spełnienia dobrego uczynku, uzbierali całkiem pokaźną sumę.
Wolontariuszom dziękujemy i zachęcamy do udziału w podobnych akcjach.
Za oknami zrobiło się biało, na co z niecierpliwością czekały nasze przedszkolaki. Zabawy na śniegu i w mroźnym powietrzu hartują organizm, dlatego dzieci z ogromną radością korzystały z zimowej aury, całkowicie oddając się śniegowemu szaleństwu, zachowując przy tym oczywiście wszystkie zasady bezpieczeństwa. Zjeżdżały na sankach, rzucały się śnieżkami, robiły „anioły” w śniegu, tylko bałwana nie udało się ulepić, gdyż śnieg był zbyt sypki. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Reńskiej Wsi włącza się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Działamy pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Reńskiej Wsi. Zapraszamy- przyłącz się do nas :)
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1-3 przygotowali koncert, upominki i złożyli życzenia Babciom i Dziadkom z okazji ich święta.
W tym roku przedszkolaki z grupy "Kotki" wykonały dla swoich Babć i Dziadków" przedstawienie utrzymane jeszcze w świątecznym klimacie - Jasełka pod tytułem "Boże Narodzenie w lesie" . Zaprezentowały także utwór "Pieczemy ciasto dla Babci i Dziadka". Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wiele radości.
Takie pyszne święto znaleźliśmy w kalendarzu świąt nietypowych - Dzień Popcornu;) W trakcie zajęć dzieci poznały sposób uprawiania kukurydzy, warunki w których rośnie, jak również, jakie ma zastosowanie, odkryły też, jak z małego ziarenka powstaje popcorn. Zauważyły, że każdy ma inny kształt, który może przypominać dosłownie wszystko. Największą radość sprawiła degustacja przysmaku... a także wizyta w starym kinie:) Dzieci „kupiły” bilety, popcorn oraz odnalazły swoje miejsce na sali kinowej:)
15 stycznia w kościele parafialnym na osiedlu Piasty w Kędzierzynie – Koźlu już po raz szósty odbył się konkurs kolęd i pastorałek „ Piastowskie kolędowanie”. W konkursie tym naszą szkołę godnie reprezentowały: Nadia Piecek i Alina Prenger z kl. IV oraz Zuzia Kocem z kl. VII. Wśród wielu wykonawców z całego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i ogromnej rywalizacji, Zuzanna Kocem znalazła się w gronie laureatów i zdobyła II miejsce w kategorii klas 7-8 za przepiękne wykonanie pastorałki pt. „Gdy dzieckiem jest Bóg”. Zuzi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, nie tylko wokalnych.
Dzieci z Publicznego Przedszkola w Reńskiej Wsi wiedzą, że zima to bardzo trudny czas dla ptaków. Ciężko znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdy na dworze mróz. Dlatego zadbaliśmy o ptaszki i otworzyliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie ptasią stołówkę. Jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt. Przedszkolaki chętnie obserwują ptaki w karmnikach i ich zachowania - sprawia im to wiele satysfakcji i radości. To świetna lekcją przyrody.
Już drugi raz ogłosiliśmy zbiórkę pachnideł do łaźni dla osób bezdomnych. W szkole zbieraliśmy szampony, żele, mydła w płynie i w kostkach, pasty do zębów, szczoteczki, ręczniki. Uczniowie nie zawiedli. Cała chemia została odwieziona do stacji Caritas jeszcze przed nowym rokiem. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękuję.
Drodzy Państwo. Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki dostępny jest wspólny list Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat. Zainteresowanych odsyłamy do zapoznania się z jego treścią.
Szanowni Pedagodzy i Rodzice, z inicjatywy jednego z opolskich posłów Sejm w projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 zmniejszył część oświatowej subwencji ogólnej przeznaczoną na naukę języków mniejszości narodowych i etnicznych o niemal 40 mln PLN. Zapowiedziano również kolejne cięcia w kolejnych latach. Argumentem miał być brak finansowania przez Niemcy nauki języka polskiego dla mieszkających tam Polaków. Tezę tę obaliła Ambasada Niemiec przekazując informację o znaczącym finansowaniu przez władze landowe i samorządowe nauki języka polskiego w Niemczech (https://www.facebook.com/ambasadaniemiec/photos/pcb.6549934205080670/6549918818415542/). Przeciw takiemu podejściu do tematu zaprotestowała też część organizacji polonijnych w Niemczech (https://www.facebook.com/Polnisches-Bundesnetzwerk-Partizipation-und-Soziales-1173811562711569/ ). Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. O jej ewentualnych konsekwencjach dla szans edukacyjnych naszych dzieci, dla ich przyszłości zawodowej, ale też dla naszych szkół nie musimy chyba przekonywać. W roku 2021 na funkcjonowanie 5 szkół podstawowych na terenie gminy wydatkowano 11 mln zł, z czego 2,8 mln zł to właśnie owa „subwencja mniejszościowa”, a z nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości korzysta w naszej gminie 372 uczniów. Rozumiem zatem doskonale obawy rodziców, ale też pracowników oświaty w naszej gminie, co do przyszłości w obliczu zapowiadanych cięć. Obawy te podzielają rodzice w całym regionie, ale też przedsiębiorcy, którzy cenią sobie dobrze wykształcone językowo kadry w naszym regionie.
Miło nam poinformować, że dwoje uczniów naszej szkoły – Zuzanna Wieczorek z kl. VII i Krzysztof Hałabała z kl. VIII otrzymali stypendium naukowe w ramach projektu „Wspieramy najlepszych”, które przyznawane jest przez Samorząd Województwa Opolskiego i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Zuzia i Krzyś znaleźli się wśród 275 najlepszych uczniów Opolszczyzny.
Stypendia przyznawane są uczennicom i uczniom VII i VIII klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, szczególnie uzdolnionym w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, przedsiębiorczości lub przedmiotów z zakresu technologii informacyjno – komunikacyjnych.
Serdecznie gratulujemy Zuzi i Krzysiowi oraz życzymy dalszych sukcesów.
„Jak co roku o tej porze, święta do nas się zbliżają
Z tej okazji przedszkolaki przedstawienie dla Was mają”
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie. W przepięknej scenografii, przy blasku choinki, w miłej, świątecznej atmosferze dzieci wspaniale odegrały swoje role, perfekcyjnie recytowały wierszyki, śpiewały kolędy i pastorałki. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie pięknych strojów. Mamy nadzieję, że relacje filmowe z Jasełek dostarczą wyjątkowych wzruszeń i wniosą wiele pozytywnych emocji w serca całej naszej przedszkolnej społeczności.
Boże Narodzenie to radosny czas, który kojarzy się z niesieniem dobra innym. W tym roku w naszym przedszkolu została zorganizowana „Świąteczna zbiórka” na rzecz dzieci z dziecięcego szpitala w Kędzierzynie- Koźlu. Przedszkolaki przynosiły przybory plastyczne oraz wszystko to, co może umilić dzieciom czas spędzony w szpitalu. Zebrane podarunki zostały przekazane na ręce ordynatora oddziału- pani dr Danuty Gmyrek. Wszystkim Rodzicom, którzy wzięli udział w świątecznej akcji w imieniu chorych dzieci serdecznie dziękujemy.
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najładniejszą, samodzielnie wykonaną kartkę o tematyce świątecznej. Jury, które składało się z uczniów oraz nauczycieli, wybrało 5 najpiękniejszych prac. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom talentu i pomysłowości.
WYNIKI:
I miejsce - Leon z klasy I (kartka nr 4)
II miejsce - Borys z klasy I (kartka nr 14)
III miejsce - Karolina z klasy V (kartka nr 8)
Wyróżnienie - Karolina z klasy VI i Paulina z klasy IV (kartka nr 16)
Wyróżnienie - Aurelia z klasy VII (kartka nr 9)
W naszym przedszkolu obchodziliśmy jeden z najpiękniejszych dni w roku- Wigilię Bożego Narodzenia. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i składaliśmy sobie życzenia. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuliśmy zbliżające się dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia.
17 grudnia klasy I- III organizowały swoje wigilie spotkania. Uczniowie przynieśli swoje świąteczne pierniki, by wspólnie z swoimi kolegami spędzić miło czas przy dźwiękach kolęd. W ten szczególny czas uczniowie klasy III wraz z wychowawcą życzą Państwu zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz zapraszają na „Jasełka”
Dzisiaj | 1318 | |
Wczoraj | 2801 | |
Miesiąc | 38849 | |
Wszyskie | 2662952 |