W minionym tygodniu członkowie Samorządu Uczniowskiego zainicjowali TYDZIEŃ TEMATYCZNY w naszej szkole. Każdego dnia uczniowie ubierali się lub przynosili przedmioty według ustalonego na dany dzień kodu. Poniedziałek był dniem czapki z daszkiem, wtorek - dniem okularów przeciwsłonecznych, środa - dniem jednokolorowych koszulek w różnych barwach, czwartek - dniem ubrań we wzory, a piątek - dniem dresów. Piątkowym bonusem była możliwość przyniesienia ulubionej maskotki lub przytulanki. Uczniowie biorący udział w akcji nie tylko wspaniałe zintegrowali się ze społecznością szkolną, lecz także uniknęli odpytywania !
Z ogromną satysfakcją pragniemy donieść, że w organizowanym przez NTO wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Reńskiej Wsi zdobył I miejsce w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w kategorii PRZEDSZKOLE ROKU. Jesteśmy dumni z takiego wyróżnienia. Dziękujemy wszystkim, którzy nam zaufali i na nas głosowali. Szczególnie dziękujemy osobie, która nominowała nas do tego plebiscytu. Dziękujemy i postaramy się nie zawieźć Waszego zaufania, ponieważ naszym priorytetem jest dobro, szczęście i zadowolenie naszych dzieci.
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią powróciły „Kłodnickie mikrofony”, czyli Powiatowy Konkurs Piosenki Aktorskiej. Wzięła w nim udział Zuzanna Kocem z kl.7, która zdobyła I miejsce w kategorii solista klas VII-VIII. Swoim wykonaniem piosenki pt. „ Tango na głos i orkiestrę” zachwyciła jury i publiczność.
Zuzi gratulujemy !!!
14 marca, jak co roku jest Światowy Dzień Liczby Pi. Dlaczego tego akurat dnia? Otóż rozwinięcie dziesiętne liczby Pi jest nieskończonym ciągiem cyfr, natomiast pierwsze liczby z tego rozwinięcia dziesiętnego to 3,14 tak jak 14 marca. Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14 ,co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi.Liczba 𝞹- Ludilfina to stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Z okazji tego święta klasy 4-8 otrzymały dodatkową pracę z matematyki, która polegała na uzupełnieniu blokowiska miasteczka. Każdy blok(wysokość słupka) odpowiadał kolejnym cyfrom rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Klasy 4-6 wykonały Miasto Nocą z perspektywy patrzenia na nie z boku, natomiast klasy 7-8 wykonały Miasto Nocą z perspektywy patrzenia na nie z góry. Uczniowie chętnie wykonali prace. Każdy, kto zrobił zadanie otrzymał od nauczyciela matematyki zakładkę z Liczbą Pi oraz ocenę celującą do dziennika. Przepiękne rysunki na kartach A4 zawisły na gazetce w korytarzu oraz na gazetce w klasie 4. Cieszymy się, że zainteresowanie tym zadaniem było liczne, a kreatywność dzieci ogromnaJ
25 marca uczniowie klasy 6 na godzinie wychowawczej zajęci się „produkcją” gofrów. To wszystko z powodu Międzynarodowego Dnia Gofra, który był obchodzony właśnie tego dnia. Chłopcy i dziewczęta, począwszy od połączenia składników w mikserze, a skończywszy na pieczeniu słodkich „delicji”, wykonali wszystko sami J. Potem nadszedł czas na dekorowanie gofrów bitą śmietaną i owocami oraz posypką albo dżemem, jak kto chciał. Połączenie bitej śmietany oraz kolorowych owoców stworzyło przepiękne kulinarne dzieła sztuki…. Może kiedyś powtórzymy lekcję pieczenia na godzinie wychowawczej w klasie 7….kto wie? :)
W dniu 19 maja 2022r Krasnoludki odwiedziła Pani Marta z Gminnej Biblioteki Publicznej w Reńskiej Wsi z przepiękną sensoryczną książeczką o zwierzętach wiejskich. Po wysłuchaniu niezwykłej opowieści o przygodach zwierząt na farmie, dzieci mogły dotknąć barwnych ilustracji, doświadczając nowych bodźców oraz różnych faktur (gładkich, szorstkich, chropowatych, miękkich), pobudzając w ten sposób wrażliwość dotykową. Następnie nasze małe przedszkolaki miały za zadanie pomóc odnaleźć odpowiednie domki zwierzętom, z czym poradziły sobie doskonale. W kolejnej części zajęć dzieci zamieniły się w małe kotki, za sprawą wesołej historyjki ruchowej opowiedzianej przez Panią Martę. Były „kocie grzbiety”, „picie mleczka” oraz wesołe harce na wiejskim podwórku. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej. Krasnoludki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem przyklejały kolejne elementy na papierowym talerzyku, tworząc przepiękne kotki. To był ciekawy i aktywny dzień. Dziękujemy Pani Marcie i Gminnej Bibliotece Publicznej w Reńskiej Wsi za wspaniałe zajęcia.
Co roku 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Nasze przedszkolaki swoje wyrazy wdzięczności skierowały do wszystkich Bibliotekarzy, a w szczególności do Pani Marty. Praca bibliotekarza to misja, której celem jest docieranie do jak największej liczby miłośników książek, a także zachęcanie do czytania i sięgania po piękną literaturę. Poprzez słowa wdzięczności dzieci wyraziły swoje podziękowania za organizowanie w bardzo ciekawy sposób przeróżnych zajęć tematycznych, pogadanek czy czytanie bajek. Przedszkolaki wiedzą, że biblioteka to magiczne miejsce z ulubionymi bohaterami z książek.
Nasze przedszkolaki brały udział w projekcie edukacyjnym "Sprintem do maratonu" pod patronatem "Bliżej Przedszkola". Przedszkolaki w dniu maratonu udały się na boisko szkolne, gdzie po krótkiej rozgrzewce przyszedł czas na długo oczekiwany bieg. Każdy mały zuch pokonał wyznaczony dystans. Wszyscy dzielni maratończycy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami.
Dnia 4 maja nasi uczniowie odwiedzili dwa parki rozrywki: "House of Air", gdzie przełamywali barierę grawitacji skacząc na trampolinach oraz "Funzeum - muzeum światła i koloru", w którym poznali światło od zupełnie nowej strony oraz zrobili niesamowite zdjęcia podczas zwiedzania artystycznych instalacji w kolorach tęczy. Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ uczniowie, mimo że zmęczeni, wrócili do domów zadowoleni.
Ważnym celem naszego przedszkola jest kształtowanie wśród dzieci postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych. Międzynarodowy Dzień Strażaka stał się wspaniałą okazją do realizacji tego zamierzenia. Dzień ten został poświęcony strażakom
w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek ludzkiego mienia i życia. Podczas zajęć dzieci opowiadały na czym polega praca strażaka, jak wygląda jego strój i niezbędny sprzęt do pracy. Przedszkolaki dowiedziały się również w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną oraz utrwaliły znajomość numerów alarmowych: 998, 112. Przedszkolaki słuchały wierszy o strażakach, brały udział w wesołych, strażackich zabawach ruchowych oraz wykonały piękne prace plastyczne poświęcone pracy strażaków. Wszystkim dzielnym strażakom życzymy bezpiecznej służb, oraz wszelkiej pomyślności!
Dnia 29.04.2022 roku w naszej szkole odbyła się niezwykła prelekcja. Gościliśmy …… pszczoły. Dzięki nauczycielom z zaprzyjaźnionej szkoły w Pokrzywnicy, panu Michałowi Benkowi i Michaelowi Weinertowi, którzy przy współpracy pani Beaty Młynarczyk prowadzą innowację pedagogiczną „Nie tylko miód – o roli owadów błonkoskrzydłych w życiu człowieka”, mogliśmy się wiele dowiedzieć o tych pożytecznych owadach. Poznaliśmy narzędzia niezbędne do pracy w pasiece, zobaczyliśmy , jak wygląda ul od środka, przymierzaliśmy kombinezony ochronne oraz przyglądaliśmy się pracy pszczół. Panowie dużo opowiadali o roli pszczółek w naszym życiu oraz o tym, jak możemy pomagać tym owadom. Bardzo serdecznie dziękujemy na ciekawe zajęcia.
W dniu 22.04.2022 r. nasi uczniowie mieli przyjemność poznania pani Gosi, która na stałe mieszka w Irlandii i zajmuje się arteterapią. Pani Gosia przeprowadziła w naszej placówce zajęcia plastyczne bazujące na glinie. Prace sensoryczno- plastyczne przypadły do gustu uczniom biorącym udział w zajęciu. Bardzo dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak miłym wydarzeniu.
W dniu 13.04.2022 r. za sprawą Pana Patryka Flegla i firmy Otto Work Force Central Europe Sp. z o.o. nasi nowi uczniowie z Ukrainy otrzymali na wyłączność sprzęt komputerowy- laptopy. Sprzęt został przekazany dzieciom w ramach akcji „ Pomoc Ukrainie”. Radość uczniów była bezcenna. W takich momentach wiemy, że warto pomagać. W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy Panu Patrykowi za wsparcie i zaangażowanie.
Poezja wymaga otwartości, uwagi i empatii. Skłania do refleksji, wyjścia poza schemat, zatrzymania się na chwilę. Pozwala widzieć i rozumieć więcej. Czyni życie piękniejszym lub po prostu bardziej znośnym. 21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, obchodzony jest Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie. Główne obchody mają miejsce w Paryżu, ale i w naszej szkole pojawiła się inicjatywa uhonorowania tego święta. Uczniowie kl. 4 i 7 w trakcie lekcji języka polskiego bawili się słowem, szukali rymów, zastanawiali się nad znaczeniem poezji w codziennym życiu. Jednak największą frajdę sprawiło wszystkim uczestnikom zajęć pisanie własnych wierszy. Wśród nas są prawdziwe talenty!
Uczniowie klasy 4 po raz kolejny realizowali projekt edukacyjny , tym razem związany z omawianą lekturą „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa. Zadaniem chętnych czwartoklasistów było stworzenie „Szafy z Narnii”. W tej szafie miały znaleźć się informacje o świecie przedstawionym w lekturze. Można było umieścić także ciekawostki, zagadki i biografię autora. Spójrzcie, jak świetnie spisali się chłopcy i dziewczynki z 4.
Od kwietnia nasze przedszkolaki mają możliwość uczestniczenia w zajęciach nauki jazdy konnej w pobliskiej stadninie „Piaff Equestrian Reńska Wieś”. Dzieci podczas zajęć uczą się czyszczenia i pielęgnacji koni oraz jeżdżą na kucyku. Kontakt z naturą oraz wieź, która może się wywiązać między koniem, a jeźdźcem jest niewątpliwie ogromnym autem zajęć. Regularne wizyty w stajni, wpływają na poczucie wartości dzieci, dziś dodają im pewność siebie, jednocześnie uczą szacunku do świata przyrody i zwierząt. Ucząc się współpracy i współdziałania dzieci nabywają cech, które na pewno pozytywnie zaprocentują w przyszłości.
22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. W związku z tym wydarzeniem wolontariusze Anioły z Reńskiej Szkoły postanowili uporządkować fragment ścieżki rowerowej w Reńskiej Wsi, na odcinku od ulicy Pawłowickiej w kierunku Długomiłowic. Nasza młodzież z entuzjazmem zabrała się do pracy. Bardzo się cieszymy, że młodym ludziom leży na sercu dobro planety. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w prace porządkowe.
Przyroda to nieodłączny element naszego życia, dlatego powinniśmy ją szanować. Przedszkole to miejsce, gdzie podczas zajęć staramy się rozbudzić wśród dzieci ciekawość światem, a także uzmysłowić naszym najmłodszym, że każdy człowiek jest zobowiązany do dbania o środowisko. Ziemia to nasz wspólny dom. Dnia 22.04.2022r. przedszkolaki ze wszystkich grup świętowały Dzień Ziemi. Przeprowadzono szereg działań wpisujących się w konwencję święta. Odbywały się ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej oraz zabawy badawcze. Dzieci wspólnie opracowały „Kodeks małego ekologa” oraz wykonały piękne prace plastyczne zachęcające do ochrony Ziemi przed niszczeniem. Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię.
W jednym ze słonecznych dni grupa Kotki wybrała się na wiosenny spacer .Obserwując otaczającą przyrodę postanowiliśmy nazrywać listków młodej pokrzywy, z której zaparzyliśmy herbatę. Wiosenny kolor naszego napoju zachęcał nas do degustacji a zdrowotne walory przekonały nas, że warto pić ziołowe herbaty.
Wiosną nasze przedszkolaki zamieniły się w małych ogrodników, by móc założyć zielone ogródki. Przedszkolaki zgromadziły potrzebne przybory (pojemniczki, doniczki, konewki), ziemię i nasionka. Przed przystąpieniem do pracy poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie siały rzeżuchę, sadziły cebulkę na szczypiorek oraz różne kwiaty. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody, a dzieci musiały pamiętać o ich podlewaniu oraz obserwować ich wzrost.
„Kwiecień plecień….” - kapryśna wiosenna pogoda nie zawsze pozwala na korzystanie z jej uroków. Jednak, gdy tylko słoneczko mocniej zaświeci nasze przedszkolaki bardzo chętnie spędzają czas na podwórku. Wiedzą one bowiem, że zabawy ruchowe na świeżym powietrzu oraz spacery mają zbawienny wpływu na zdrowie i samopoczucie. Nie tylko wzmacniają odporność i sprzyjają rozwojowi fizycznemu, ale też poprawiają apetyt i dotlenienie organizmu.
W ostatnim tygodniu przed świętami Wielkanocnymi uczniowie klas I- III przygotowali wystawkę świąteczną. Znalazły się na niej prace wykonane przez dzieci na zajęciach. ,,Stół wielkanocny" zdobiły również tradycyjne babki, zajączki i baranki, upieczone przez mamy naszych uczniów. W przeddzień ferii świątecznych dzieci złożyły sobie życzenia i częstowały się pysznymi wypiekami.
W poniedziałek 11 kwietnia w Kędzierzynie – Koźlu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Wspaniały start odnotowali nasi uczniowie. Oto wyniki: Anna Smiech – 1 miejsce (1200m), Marcin Smiech – 2 miejsce (800m), Filip Klajnowski – 4 miejsce (1200m) i ta trójka będzie reprezentować nasz powiat w zawodach wojewódzkich w Turawie. Kolejne lokaty: Jakub Wilczek – 6 miejsce (1200m), Ewelina Smiech – 7 miejsce (800m), Alina Prenger – 8 miejsce (800m), Marta Klajnowska - 10 miejsce (1500m), Krzysztof Wilczek – 11 miejsce (1500m), Wiktoria Dembończyk – 17 miejsce (800m). Gratulacje!
Dzisiaj | 338 | |
Wczoraj | 1884 | |
Miesiąc | 39331 | |
Wszyskie | 2550866 |