Sprzęt proszę przynosić do wychowawców klas
Podczas ostatnich zajęć w ramach programu polonistyczno - przyrodniczego mówiliśmy o smogu, zanieczyszczeniu powietrza.
Uczniowie bardzo dobrze wiedzą, jaki szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka ma zanieczyszczone powietrze, potrafili podać sposoby zmniejszania emisji trujących gazów .
W realizacji tematu pomogła nam bajka ekologiczna „O kominie, który przestał dymić”.
Zajęcia zakończyła wspólna praca plastyczna „Czysty świat” na papierze z makulatury.
W poniedziałek 23 stycznia klasy IV-VI wraz z nauczycielami wybrali się na lodowisko do Koźla. Celem wyjścia była przede wszystkim integracja w grupie, rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań, pokonywanie własnych słabości i lęków.
Uważam, że zabawa była wyśmienita, wszystkim uczniom bardzo się podobało. Miejmy nadzieję, że po feriach uda nam się w to miejsce wybrać jeszcze raz. Oby pogoda dopisała.
Dziś odbyły się drugie zajęcia cyklu zajęć polonistyczno - przyrodniczych „Powietrze”. Tematem przewodnim był wiatr. Dla zobrazowania wiatru posłużył nam wiersz Danuty Wawiłow „Wiatr”.
Uczniowie poznali rodzaje wiatru, jego niszczycielskie oraz korzystne działanie. W części relaksacyjnej uczniowie zagrali na flażoletach - instrumentach, w których do wydobycia dźwięku wykorzystywane jest powietrze.
Z instrumentami związana była też matematyczna łamigłówka, której wykonanie wymagało wielkiego skupienia. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali własne wiatromierze.
Od dziś, przez cały tydzień na zajęciach popołudniowych, rozpoczynamy cykl zajęć polonistyczno - przyrodniczych „Powietrze”.
We wtorek wstępem do zajęć była krzyżówka matematyczna z hasłem POWIETRZE. Zostały przeprowadzone doświadczenia mające na celu stwierdzenie czy powietrze istnieje, czy jest widoczne, jaka jest jego waga, czy jest silne, ruchliwe, czy może być listonoszem….
Następnie na podstawie bajki ekologicznej pt. „Czarodziejskie ziarenka” uczniowie poznali rolę powietrza w przyrodzie i funkcjonowaniu organizmów żywych. Zajęcia zakończyła zabawa ruchowa i praca plastyczna, która została wykonana przy użyciu pędzla, rozrzedzonej farby, a barwne plamy przybrały odpowiednie kształty poprzez dmuchanie przez słomkę.
W środę, kiedy mróz trochę zelżał, grupa Groszków wraz z Paniami wybrała się na przedszkole podwórko by skorzystac z uroków zimy. Dzieci były bardzo zadowolone: spacerowały i skakały po śniegu, rzucały śnieżnym puchem oraz próbowały lepic śniegowe kule. Mamy nadzieję, że zima jeszcze troszkę z nami zostanie....:)
Na zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej „Kolorowy świat utworów literackich” dzieci podjęły próbę oceny głównych postaci występujących w baśni pt. „Królowa Śniegu” H.Ch.Andersena, a na tej podstawie określenia, kto jest naszym przyjacielem, a kto wrogiem.
Baśń była okazją do rozwiązywania tematycznych zagadek i rozwiązywania zadań matematycznych (rysowanie figur geometrycznych, obliczanie ich obwodów…). Zadania wywołały wielkie emocje, które złagodziła zabawa uspokajająca „Polowanie na słowa” i praca plastyczna.
Wszystkie dzieci swobodnie mogły się wypowiedzieć na temat bohaterów baśni oraz wykazać umiejętnością pracy w grupie.
W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym.
Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają.
Dla nich wnuczęta są radością życia.
Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniu 18 stycznia 2017r. odbyło się uroczyste spotkanie, które stało się tradycją w naszym przedszkolu. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce i grę na instrumentach. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie.
Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek.
Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.
W styczniu dzieci pamiętały o Święcie Babci i Dziadka. Na zajęciach świetlicowych poznały i omówiły treść wierszy Wandy Chotomskiej „Kwiaty dla Dziadka” i „U Babci jest słodko”, wykonały piękne, kolorowe laurki oraz układały gorące i z serca płynące życzenia. W ten sposób każde dziecko pragnęło okazać swoją miłość kochanym Babciom i Dziadkom.
Cele zajęć:
- wyrabianie szacunku dla osób starszych,
- uświadomienie dzieciom obowiązku opiekowania się ludźmi starszymi,
- wyrabianie aktywnej postawy podczas wykonywania zadań,
- kształcenie umiejętności twórczego myślenia.
Bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych było dziś głównym tematem zajęć, który zainspirowany został wierszem J. Wailewskiej „Nowe łyżwy Adama”.
Cele zajęć :
- uświadomienie uczniom niebezpieczeństw grożących podczas zabaw w pobliżu tras komunikacyjnych, na zamarzniętych stawach i rzekach,
- nauka dokonywania właściwej oceny zachowania na podstawie utworu literackiego,
- odróżnianie bezpiecznych od niebezpiecznych miejsc do zabaw zimowych,
- przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie,
- rozpoznawanie i nazywanie wybranych sportów zimowych oraz sprzętów potrzebnych do ich uprawiania.
Część teoretyczna przeplatana była zabawami ruchowymi i pantomimą: bitwa na śnieżki, łyżwiarze, narciarze…
Praca plastyczna zakończyła nasze spotkanie.
Dziś na zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej „Kolorowy świat utworów literackich” dzieci uczyły się wiersza Jerzego Ficowskiego „Styczeń” metodą "Dzieci uczą misie wierszy".
W metodzie tej dziecko jest małym nauczycielem i stara się o to, aby miś - uczeń nauczył się wiersza. Według przyjętego założenia dzieci ucząc misie wiersza, opanują go na pamięć, niejako przy okazji.
Celem tych zajęć było:
- rozwijanie pamięci mechanicznej;
- doskonalenie umiejętności budowania zdań złożonych na temat treści wiersza;
- wdrażanie do dostrzegania piękna w utworach poetyckich ;
- zapewnienie dzieciom satysfakcji i radości poprzez ciekawy sposób szybkiego opanowania treści wiersza ;
- wdrażanie do pracy w skupieniu i ciszy.
Poza tym dzieci uczyły się odgrywania roli w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem, posługiwania się rekwizytami , mówienia poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym oraz dostosowując ton głosu do sytuacji.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy i powtórzymy to w przyszłości podczas nauki innego utworu.
Ostatni miesiąc roku w klasie 2b minął pod znakiem przygotowań do świąt oraz rozmów na temat rodziny, naszych tradycji oraz sposobów obchodzenia Bożego Narodzenia.
Uczniowie oglądali zdjęcia rodzinne oraz ćwiczyli umiejętność wypowiadania się na określony temat na forum klasy. Wykonywali świąteczne prace plastyczne oraz ozdoby choinkowe, ćwiczyli poprzez to współpracę w grupie. Ubierali także choinkę, która pięknie ozdabia ich klasę dzięki uprzejmości Mamy Fabiana, która nam ją podarowała oraz pozostałych Rodziców, którzy przynieśli śliczne ozdoby. Uczniowie wykonywali także drobne upominki świąteczne dla swoich bliskich. W domu wraz z Rodzicami stworzyli przepiękne drzewa genealogiczne, które teraz ozdabiają klasę. Wzięli także udział w warsztatach plastycznych organizowanych przez bibliotekę oraz spotkaniu z Mikołajem. Aż wreszcie przyszedł dzień wigilijki klasowej, wszyscy odświętnie ubrani i w cudownych nastrojach cały dzień słuchali kolęd, rozmawiali o tradycjach świątecznych w różnych krajach, podziwiali przepiękne Jasełka w wykonaniu uczniów z innych klas. By wreszcie usiąść wspólnie do świątecznego stołu, podzielić się opłatkiem, zjeść barszcz z uszkami i inne łakocie przygotowane przez Rodziców, znaleźć pod choinką drobny upominek i spędzić czas ze swoją klasą ostatni raz w tym roku... Święta to magiczny czas !
Mamy talenty :)
22 grudnia 2016r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową”. Wpłynęło do nas 24 prace dzieci z klas I-III. Jury w składzie Pani Dyrektor Jadwiga Matuszewska oraz Panie Krystyna Pawelec i Dominika Marzec miały spory kłopot z wyłonieniem zwycięzcy, ponieważ dzieci we wszystkie prace włożyły mnóstwo pracy i serca. Po długich naradach przyznano następujące miejsca:
I miejsce: Karolina Jagła kl. I
II miejsce: Paulina Matuszewska kl. II a
III miejsce: Kamila Chałat kl. I
Wyróżnienia:
Jakub Zdebel kl. II b
Jakub Jaskółka kl. I
Zwycięzcy otrzymali dyplomy podczas świątecznego apelu. Gratulujemy i dziękujemy za wszystkie dostarczone prace, które zdobią teraz szkolny korytarz :)
W grudniu w szkole został zorganizowany wyjazd tzw. Biała Szkoła. Uczniowie kl. IV-VI miło spędzili czas w Domu Wczasów Dziecięcych TPD w Głazie, gdzie czekał na nich bogaty program zajęć kulturalno - rozrywkowych i sportowych: przejażdżki konne, dyskoteki, ognisko, elementy dogoterapii, konkursy, wycieczka do Gołuchowa (rezerwat żubrów, danieli, dzików; zamek, Muzeum Leśnictwa) oraz do Kalisza. https://m.facebook.com/photo.php?fbid=518113641714061&id=100005462896779&set=ecnf.100005462896779&source=49
Po sobie zostawili pamiątkowy wpis w Pamiątkowej Księdze, który został doceniony i umieszczony na stronie internetowej Domu. https://m.facebook.com/photo.php?fbid=518836268308465&id=100005462896779&set=ecnf.100005462896779&source=49
Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie wyjazdu.
Na początku grudnia miało miejsce tradycyjne ubieranie choinki, która co roku ozdabiana jest elementami wykonanymi własnoręcznie przez dzieci. Wszyscy uczniowie klasy IV wspólnie ubierali choinkę w swojej pracowni.
Pięknie przystroili ją kolorowymi ozdobami oraz światełkami. Dzięki temu dzieci poczuły, że święta Bożego Narodzenia są już naprawdę blisko. Ubieranie choinki dostarczyło wszystkim wiele radości.
Świąteczny nastrój udziela się wszystkim. W całej szkole pojawią się świąteczne dekoracje.
Święty Mikołaj nocą wędruje,
w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci ?
7. 12. 2016 w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi odbyło się Spotkanie z Mikołajem. Mieliśmy ogromne szczęście gościć najmłodszych mieszkańców naszej gminy, którzy przez cały rok niecierpliwie czekają na to spotkanie. Święty Mikołaj przygotował dla dzieci różne atrakcje. Wszyscy bawiliśmy się bardzo dobrze śpiewając i tańcząc. Okazało się, że przez cały rok wszystkie dzieci były bardzo grzeczne i wszystkie oczywiście dostały słodki upominek. Niestety wszystko co fajne szybko się kończy i nasza wspólna zabawa w mgnieniu oka dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim organizatorom za tegoroczne spotkanie .
Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Właśnie 6.12.2016 zagościł w naszym przedszkolu. Cały rok czekał na ten dzień, aby wręczyć prezenty.
Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem przedszkolacy zaśpiewały Mikołajowi piosenki, wyrecytowały wierszyk. Oprócz indywidualnych prezentów każda z grup w celu integracji i dzielenia się otrzymała kolorowe bogato wyposażone kąciki artystyczne. Mikołaj za rok nas znowu odwiedzi i zobaczy jak dzieci potrafiły wykorzystać swoje talenty plastyczne.
Dzieci miały okazję spotkać się w tym dniu także z Panią animator, która również dostarczyła im wiele radości z zorganizowanych wspólnych zabaw i nagród. Ten dzień był dla nas wszystkich pełen wrażeń.
![]() | Dzisiaj | 359 |
![]() | Wczoraj | 1711 |
![]() | Miesiąc | 74043 |
![]() | Wszyskie | 2846602 |