Głównymi celami projektu było:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
- wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie.
Realizację projektu zaczęliśmy 1 października 2021 r., a skończyliśmy 31 maja 2022. W każdej klasie uczniowie pracowali z Lekturnikiem, w którym wykonywali poszczególne zadania. Do każdego z trzech modułów wybieraliśmy jedną lekturę do opracowania, ze szczególnym uwzględnieniem zawodów wykonywanych przez bohaterów omawianych utworów. Na koniec realizacji każdego modułu pisałyśmy sprawozdanie, a na potwierdzenie otrzymałyśmy certyfikat o udziale dla szkoły, klasy, nauczyciela i dyplomy dla uczniów.
Najstarsza grupa przedszkolna „Biedronki” od 7 kwietnia do 22 czerwca 2022 brała udział w zajęciach jeździeckich w stadninie koni „Piaff Equestrian Reńska Wieś”. Naukę jazdy konnej zaczęliśmy od poznania sposobów czyszczenia konia, prawidłowego siodłania i poznania nazw całego osprzętu. Dzieci podczas następnych zajęć przebywały z kucem oraz jeździły na nim. Zajęcia te miały na celu wdrożenie u dzieci odpowiedzialności i cierpliwości – dzięki temu, że zajęcia nie były tylko jazdą konną, ale także czynnościami pielęgnacyjnymi przy koniu, dziecko uczyło się, że zwierzę to nie zabawka i że należy o nie zadbać. Zajęcia konne dostarczały dzieciom wielu pozytywnych wrażeń, a przede wszystkim wiedzę przyrodniczą.
Najstarsza grupa przedszkolna „Biedronki” uczestniczyła w tym roku również w Międzynarodowym Projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”. Przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę na temat edukacji patriotycznej, poznały polskie tradycje oraz ważne wydarzenia z historii Polski. Zadania projektowe zdecydowanie wywoływały radość na ustach dzieci i angażowały serca dzieci. Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski. Działania projektowe to też okazja, by pobudzić wśród najmłodszych i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem.
W roku szkolnym 2021/2022 dzieci z grupy Biedronki przystąpiły do udziału w ogólnopolskim projekcie „Mały Miś W świecie wielkiej literatury”. Głównym celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa w całej Polsce i zagranicą. Projektowi patronuje MAC Edukacja oraz wydawnictwo Bliżej Przedszkola. Cele szczegółowe projektu: zachęcenie dorosłych do głośnego czytania dzieciom; uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych; wprowadzanie dziecka w świat literatury; budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, gry przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych; kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego; rozwijanie samodzielności i kreatywności i innowacyjności u dzieci. Projekt obejmował 6 modułów: Czytamy razem z Małym Misiem. Kodujemy razem z Małym Misiem. Opowiem Wam o Polsce. Misiowe recepty na pozytywne myślenie. Misiowy bajarz. Misiowe zajęcia pod chmurką. Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Rozbudzał pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań, ale także przyczynił się do kształtowania u dzieci postawy otwartości na świat i innych ludzi.
Klasy I-III naszej szkoły realizowały program edukacyjny pod patronatem Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Głównym założeniem programu jest przeszkolenie dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, nabywając nowe umiejętności i sprawności. Projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach nauki.
W ramach innowacji pedagogicznej "Reading is Magic" uczniowie klasy II i III na lekcjach języka angielskiego w II semestrze zapoznali się z kolejnymi pozycjami na liście wspaniałych bajek Disneya. Wspólnie przeczytaliśmy anglojęzyczną wersję "Krainy Lodu", "Kopciuczka", "Króla Lwa", "Księgi Dżungli" oraz "Zaplątanych".
07.06.2022r wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie miło spędziliśmy czas piekąc kiełbaski nad ogniskiem oraz jeżdżąc konno. Dziękujemy pani Małgorzacie Bąkowskiej za wspaniale zorganizowany dzień!
W ostatnich dniach nauki pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelnika. Wykazali się znajomością alfabetu, rozwiązali wiele zagadek przygotowanych przez Panią Bibliotekarkę. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplom i książki, które z pewnością przeczytają w czasie wakacji.
Wyniki ostatnich zawodów na szczeblu wojewódzkim, które odbyły się 7 czerwca w Opolu na stadionie lekkoatleczym. Na uwagę zasługuje fakt, że wszyscy zawodnicy mają przed sobą rok lub kilka lat startów w swojej kategorii wiekowej. Dużo rekordów życiowych, wspaniała postawa. Dziękuję wszystkim za udział i tym nieobecnym też - za całokształt!
W poniedziałek 13 czerwca dzieci z klasy 3 wraz z rodzicami, księdzem proboszczem i wychowawcą uczestniczyły w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W czasie mszy świętej przed Cudownym Obrazem podziękowały za dar Pierwszej Komunii Świętej.
8 czerwca uczniowie klas I-III wzięli udział w Rozgrywkach Rekreacyjno-Sportowych na Orliku w Reńskiej Wsi. NASZA SZKOŁA JEST WESOŁA, NIKT POKONAĆ NAS NIE ZDOŁA! -tym zawołaniem zagrzewaliśmy kolegów i koleżanki do walki fair play. Zespoły sześcioosobowe z pięciu szkół rywalizowały ze sobą w pięciu konkurencjach. Nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale. Na dzieci czekały dmuchańce, przejażdżki konne i poczęstunek. Niestety nie dopisała pogoda. Na koniec Zastępca Wójta pan Jan Domek wręczył zespołom pamiątkowe dyplomy i sprzęt sportowy.
Przybliżając zawód sprzedawcy-ekspedientki, ,,udaliśmy'' się do sklepów, gdzie nasze przedszkolaki poznały pracę sprzedawcy. Posłużył nam do zabawy dywan interaktywny.
Od najmłodszych lat, w ramach treści związanych z doradztwem zawodowym, dzieci poznają różne zawody, wykonywane przez osoby dorosłe. Już w przedszkolu maluszki wiedzą, że każda praca jest ważna, potrzebna, że każdy zawód należy szanować. Z ogromną ochotą, nasze przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z Panią pielęgniarką Weroniką . Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek o odpowiedzialnej pracy lekarzy i pielęgniarek. Dziękujemy
Dzień 3 czerwca był przedłużeniem Dnia Dziecka. Klasy 1 - 3 były na wycieczce w. Tam, wędrując ścieżkami parku, szukały tropów zwierząt, odwiedziły mini zoo i dawały upust swojej energii w labiryncie różnych roślin. Następnie miło spędziły czas w Centrum Nauki Sowa. Tam mogły samodzielnie eksperymentować, majsterkować i konstruować. Po powrocie, dzieci udały się na boisko szkolne, gdzie czekały na nie różne atrakcje, przygotowane przez Radę Rodziców, Sołectwo i Urząd Gminy w Reńskiej Wsi. Ten czas spędziły już pod opieką rodziców.
Pierwszego czerwca panie z klas 1 - 3, z okazji Dnia Dziecka, przygotowały dla uczniów miłe niespodzianki. Wcześnie rano wejście do szkoły i korytarze przystroiły balonikami i własnoręcznie wykonanymi kwiatkami. Dzieci miały okazję do integracji w czasie zabaw na podwórku szkolnym, częstowały się lodami i pozowały do zabawnych zdjęć w foto- budce.
Chociaż ma pancerz, to nie wojuje. Na czterech nogach, wolno spaceruje. Tego dnia odwiedził nas nietypowy gość - żółw o imieniu Nindża, który jest własnością Filipka i Karolinki . Przedszkolaki miały możliwość zaznajomić się ze zwyczajami tego sympatycznego zwierzątka, dowiedziały się jak odpowiednio opiekować się tym stworzeniem, czym je karmić, oraz jak dbać o jego higienę. Tego dnia nie obyło się bez opowiadań naszego przyjaciela żółwia Franklina a wspólna praca plastyczna ozdobiła tablicę w naszej szatni. Święto żółwi uświadomiło nam, że należy dbać o ochronę tych ponadprzeciętnych zwierząt oraz, że zwierzątko to nie tylko zabawa, to przede wszystkim obowiązek. Dziękujemy Pani Marioli za wizytę w naszym przedszkolu i ciekawe informacje na temat zwierzątka.
W ramach obchodów Dnia Dziecka i współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Reńskiej Wsi kl. 7 była na pieszej wycieczce w Koźlu. Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz uczestnictwo w Targach Książki nad Odrą. Muzeum zaskoczyło nas swoją atrakcyjnością i nowoczesnością. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii miasta Koźla i przybliżył nam legendę o braciach Kozłach. Zobaczyliśmy wiele ciekawych eksponatów i mogliśmy posiedzieć w szkolnej ławce z początków XX wieku. Potem przeszliśmy na Rynek, gdzie odbywały się Targi Książki nad Odrą. Braliśmy udział w spotkaniu z pisarzem młodego pokolenia Michałem Zawadką, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił swoje książki. Jego twórczość opowiada o problemach dzisiejszej młodzieży, o odnalezieniu własnego „ja”. Słuchając go, mieliśmy wrażenie , że mówi o nas. Mieliśmy też okazję poznać pisarkę - mieszkankę Reńskiej Wsi – panią Barbarę Bombę, którą zaprosiliśmy po wakacjach na lekcję języka polskiego. Wycieczka była bardzo udana. Obcowanie z kulturą nie musi być nudne!
31 maja w Dąbrowie odbyły się Mistrzostwa Województwa w Indywidualnych Biegach Przełajowych w ramach Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnego Związku Sportowego. Trasa biegu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Okazała się niezmiernie wymagająca, ponieważ w około 90% składała się z dwóch stromych podbiegów przeplatanych jednym krótkim zbiegiem.Trzeba też przyznać, że była bardzo urokliwa ze względu na umiejscowienie w zabytkowym parku. W wyniku eliminacji powiatowych naszą szkołę i powiat reprezentowali: Anna Smiech z kl. 7, Filip Klajnowski z kl. 5, Marcin Smiech z kl. 2.
Lokaty:
7 miejsce - Anna Smiech
12 miejsce - Marcin Smiech
30 miejsce - Filip Klajnowski
Wszystkim gratulujemy hartu ducha, sportowej postawy i zaangażowania.
W poniedziałek 23 maja klasa 7 skorzystała z zaproszenia Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej z Kędzierzyna -Koźla i wzięła udział w pokazie ratownictwa wodnego na akwenie Dębowa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć sprzęt ratowniczy, nauczyli się, jak postępować w przypadku, gdy jesteśmy świadkami utonięcia. Jednak największą atrakcją była przejażdżka łodzią motorową po jeziorze oraz nauka wiosłowania na pontonie. Wszystko odbyło się w odpowiednim zabezpieczeniu i pod czujnym okiem strażaków.
Wiosna jest piękną i bogatą porą roku. Kwiaty, soczysta zieleń traw, słoneczna pogoda, lekki ciepły wiatr to dla większości z nas skojarzenia związane z łąką - majową. Łąka jest bardzo interesującym środowiskiem przyrodniczym. Na łące rosną również kwiaty – mniszki - mlecze, stokrotki, niezapominajki, koniczyna i wiele innych. W ramach realizacji projektu „Piękna Nasza Polska Cała” nasze Przedszkolaki wraz z swoimi rodzicami udały się na pobliskie łąki by wykonać wianki na konkurs pt. „Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty”. Wszystkie wianki były przepiękne i zostały nagrodzone przez wychowawców grupy.
Dzisiaj | 27 | |
Wczoraj | 556 | |
Miesiąc | 42400 | |
Wszyskie | 2553935 |