„Dziś skarpetki zdejmujemy! Na boso świat poznajemy”. Co to był za dzień... bo które dziecko nie lubi biegać bez kapci i skarpet? Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od przywitania się lewej stopy z prawą stopą. Następnie dzieci rozwijały zmysł równowagi i dotyku oraz sprawność motoryczną poprzez między innymi spacer ścieżką sensoryczną, zabawy z woreczkami czy wspólną pracę plastyczną wykonaną stopami. Dzień bez skarpetek, przyniósł dzieciom wiele radości, frajdy i dobrej zabawy.
Dnia 20 października 2021 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Reńskiej Wsi, tradycyjnie, jak co roku, odbył się Festiwal Piosenki Jesiennej. Celem festiwalu było promowanie dziecięcej twórczości jesiennej, rozbudzenie u przedszkolaków zamiłowania do muzyki, śpiewu. Na scenie zaprezentowały się grupy przedszkolne z gminy Reńska Wieś. Nasze przedszkole na miejscu reprezentowała najstarsza grupa „Biedronki” z piosenką pt. „Na wsi jesienią”. Natomiast dwie młodsze grupy wystąpiły online. Grupa Kotki zaśpiewała piosenkę „Jesienne drzewo”, a Krasnoludki wystąpiły z utworem „Kasztanki”. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich zdolności i umiejętności, a za swoje prezentacje otrzymali upominki i dyplomy.
Cmentarz żydowski, założony w roku 1814 dla kozielskiej gminy żydowskiej na gruntach wsi Dębowa, funkcjonował do roku 1942. Obecnie stanowi miejsce pamięci o społeczności, której już nie ma w naszym krajobrazie kulturowym. 20.10.2021 r. byliśmy na cmentarzu. Nie mogło zabraknąć Aniołów z Reńskiej Szkoły. Już w kwietniu tego roku wolontariusze pomagali w porządkowaniu cmentarza, a teraz po wygrabieniu liści przystąpili do odkrywania spod warstwy ziemi nagrobków. Udało się nawet odnaleźć macewę z wyrytym napisem. Przy okazji prac, uczniowie wysłuchali historii tegoż żydowskiego cmentarza. Byli zafascynowani wykonywanymi pracami, które przypominały raczej prace archeologiczne. Chętnie , przy kolejnej okazji, będą służyć pomocą.
,, Każde dziecko o tym wie,
chcesz być zdrowy - ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa.
Są reguły , jest zabawa,
zdrowy duch jest w zdrowym ciele,
a z wszystkiego jedna racja, górą sport i rekreacja”:)
19 października 2021 z inicjatywy pani dyrektor Bożeny Niewiendy, po raz pierwszy w naszej placówce, odbyły się ,,Jesienne Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce”. Spotkanie to odbyło się na Orliku w Reńskiej Wsi. Otwarcia ceremonii dokonał pan wójt Tomasz Kandziora, który w swoim przemówieniu zachęcał młodzież do uprawiania sportu. Konkurencjami, w jakich zmagali się nasi uczniowie były biegi na 200, 300, 600, 1000 m, skoki w dal oraz rzut piłeczką palantową. Wśród uczestników wyłoniono zwycięzców , których nazwiska pojawią się na tablicy osiągnięć sportowych w naszej placówce.
Na dzisiejszych zajęciach gimnastycznych grupa Kotki wykorzystała Bum bum rurki. Celem zajęć u dzieci było rozwijanie koordynacji wzrokowo -ruchowej, orientacji przestrzennej, wyobraźni, oraz usprawnianie funkcji słuchowych. Zaproponowano dzieciom różnorodne zabawy i ćwiczenia, dzięki którym były bardzo radosne a uśmiech na ich twarzach świadczył że świetnie się bawiły.
W tym tygodniu przedszkolaki obchodziły Dzień Poczty. W związku z tym, dzieci z wszystkich grup uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznały zawód listonosza. Dzieci dowiedziały się jak długą drogę musi przebyć list lub paczką, by trafić do naszej skrzynki pocztowej. "Krasnoludki" projektowały znaczki na list, "Kotki" ozdabiały kartki pocztowe dla swoich najbliższych, a "Biedronki" wybrały się na pocztę, gdzie wysłały listy napisane do swoich rodziców.
14 października z naszej szkole odbył się Dzień Talentów. Uczniowie klas 4-8 mieli okazję zaprezentować swoje niezwykłe talenty. Całe widowisko odbywało się na sali gimnastycznej. Ja miałam ten zaszczyt, aby poprowadzić to wydarzenie - zostałam konferansjerką całej imprezy. Nazywam to imprezą szkolną, ponieważ były tańce, śpiew, muzyka, rysunki oraz kawały. Niesamowitą rzeczą jest to, jakie utalentowane dzieci chodzą do naszej szkoły. Swój talent taneczny pokazał Leszek, uczeń klasy 8, który zatańczył dwa tańce towarzyskie ze swoją partnerką Kingą. Kolejni uczniowie klasy 8: Liwia i Krzysiu pokazali, jak potrafią fenomenalnie rysować. Podczas całego występu można było podziwiać ich galerię prac, które wykonali zarówno w ołówku jak i w kolorze. Niezwykle wygimnastykowana Karolina z klasy 8 pokazała nam piękny taniec, natomiast Franek z klasy 8 zagrał na saksofonie utwór kojący zmysły. Uczennica klasy 7 - Marta przepięknie zagrała na flecie poprzecznym, a siódmoklasistka Zuzanna zaprezentowała swój talent wokalny. Uczennice z klasy 4: Nadia, Alina oraz Laura przepięknie nam zaśpiewały, natomiast ich koleżanki z klasy: Maja zagrała ciekawy utwór na keyboardzie, a Paulina na gitarze. Piątoklasistka Karolina zaprezentowała swoje ciekawe prace, natomiast Jej koleżanka z klasy – Asia, pięknie zaśpiewała. Po wszystkich występach był czas na śmieszne kawałyJJ Wszystkim bardzo się podobało. Mamy nadzieję, że taki Dzień Talentów wkroczy na stałe w kalendarz imprez szkolnych. Wszystkim GRATULUJEMY talentów.
W ramach zorganizowanego DNIA TALENTÓW uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności. Na sali gimnastycznej w pierwszej kolejności wystąpili uczniowie klas 1-3. Brawa dla naszych młodszych uczniów za piękne przygotowanie i za odwagę.
We wtorek wolontariusze Anioły z Reńskiej Szkoły wraz z opiekunem odwieźli karmę dla zwierząt z przytuliska w Dębowej. Cała akcja zbiórki karmy odbyła się pod hasłem „Serce na klamerce”. To już kolejna nasza taka akcja. Serduszka na klamerkach otrzymał każdy uczeń, który przyniósł smakołyk dla milusińskich. W przytulisku uczniowie mogli nakarmić kotki i pieski. Byli zachwyceni. Chcemy bardzo gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym za dobre i wrażliwe serca.
Uczniowie klas 1 - 3 byli na wycieczce w Opolu - Bierkowicach. Wzięli udział i w zajęciach warsztatowych z kowalstwa i garncarstwa. Zapoznali się z warunkami życia i rodzajem zajęć ludzi w dawnych czasach na wsi. Dzieci wróciły do domów bardzo zadowolone. Ten dzień przyniósł im mnóstwo wrażeń.
Umyj rączkom brzuszki, później plecki i paluszki, potem palce złap na wędkę, pokręć kciuki śrubokrętem, i na koniec swe paluszki, potrzyj szybko o dwa brzuszki…”
Przedszkolaki z grupy ,, Krasnoludki” i ,,Biedronki” obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia było uświadomienie przedszkolakom, jak ważne jest codzienne mycie rączek. Poszerzyliśmy wiedzę na temat bakterii i wirusów , które dostają się do naszego organizmu poprzez posiadanie brudnych części ciała. Kształtowaliśmy właściwe nawyki higieniczne oraz rozwijaliśmy aktywnie postawy prozdrowotne poprzez min. naukę piosenki, eksperyment z użyciem mydła w płynie, pieprzu oraz wody, a także wykonanie pracy plastycznej. To był naprawdę pouczający dzień, który spędziliśmy w miłej atmosferze.
16 października obchodzony jest Dzień Żywności, dlatego nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach „Od ziarenka do bochenka”. Na zajęciach omówione zostały wszystkie etapy produkcji chleba. Dzieci z grupy „Krasnoludki” miały możliwość samodzielnego upieczenia chleba, a dzieci z grupy „Kotki” piekły bułeczki, zaś „Biedronki” degustowały różnego rodzaju pieczywa – chleb, bułki, rogale, chałkę, itp. Dzieci na zajęciach wykonały bułeczki, chlebek i rogaliki z masy solnej. Na zakończenie zajęć, aby utrwalić wiadomości o tym, jak powstaje chleb, dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Od ziarenka do bochenka”, w którym omówiono produkcję chleba dawniej i dziś. Nie zabrakło wspólnej zabawy w kole ze śpiewem piosenki „Mało nas do pieczenia chleba”.
Uczniowie klas 2 i 3 wybrali się na wycieczkę do lasu. Dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Rozpoznawały gatunki drzew, krzewów i innych roślin leśnych. Słuchały odgłosów przyrody. Nazbierały też dużo jesiennych skarbów, które znalazły swoje miejsce w kąciku przyrodniczym.
W Dniu Głośnego Czytania uczniowie klas młodszych odwiedzili bibliotekę. Dzieci wypowiadały się na temat - Co nam daje czytanie? Ciekawe wypowiedzi uczniów uzupełniła Pani bibliotekarka. Potem zaprosiła do wysłuchania baśni, która przeniosła wszystkich w świat niezwykły i cudowny rozbudzający wyobraźnię młodych czytelników.
Miesiąc wrzesień zakończyliśmy Dniem Chłopaka. Chłopcy z klas I, II i III zostali obdarowani przez koleżanki prezencikami- niespodziankami. Wszyscy byli zachwyceni upominkami, które sprawiły wiele radości. Teraz dziewczynki z niecierpliwością oczekują na swoje święto.
12 października naszą placówkę odwiedziło mobilne muzeum. Ofertę edukacyjną przygotowało Muzeum Śląska Opolskiego. Zajęcia miały charakter teoretyczno- warsztatowy i były dostosowane do wieku uczniów klas 4-8. Klasa 4 realizowała zajęcia ze sztuki: Malarstwo XIX i XX wieku. Klasa 5 i 6 – Historia Opola w fotografiach, klasa 7 zajęcia etnograficzne: Strój opolski z przełomu wieków, natomiast klasa 8 realizowała zajęcia historyczne: Powstania śląskie. W ramach każdej lekcji elementy teoretyczne były zintegrowane z modułami warsztatowymi i grami dydaktycznymi. Uczestnikom zajęć zostały przekazane bezpłatne teczki z kartami pracy, które wykorzystywane były podczas lekcji muzealnej w szkole. Uczniowie dekorowali drewniane pudełka, projektowali okładki albumów oraz ozdabiali czapki i ekologiczne torby. Cała inicjatywa miała na celu popularyzację sztuki polskiej oraz lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego wśród dzieci, młodzieży.
Nasze Biedronki jako najstarsze dzieci przedszkolne, również postanowiły uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci przygotowały piękny upominek - papierowy kwiat oraz nauczyły się wierszyka. W pięknych, odświętnych strojach, z uśmiechem na twarzach, przedszkolaczki zarecytowały wierszyk dziękując nauczycielom i pracownikom oświaty za trud włożony w ich edukację i wychowanie oraz za troskę, którą ich otaczają.
Wrzesień to miesiąc, w którym klasa 8 omawiała tematy z działu „Elektrostatyka”.Na pierwszych lekcjach uczniowie uczyli się sposobów elektryzowania ciał. Jednym z nich jest indukcja (wpływ). Uczniowie sami się przekonali, że pocierając wełnianą szmatką lub bluzą plastikową linijkę, ona się naelektryzuje, w wyniku czego skrawki papieru się przykleją do linijki. Na kolejnych lekcjach, pod koniec miesiąca, rozmawialiśmy o napięciu elektrycznym. Uczniowie przynieśli na zajęcia ziemniaki, cytryny i jabłka. Za pomocą woltomierza badali napięcie tych owoców i warzyw. Zarówno temat „Elektryzowanie ciał” jak i „Napięcie elektryczne” został udokumentowany w postaci zdjęć. Zaangażowanie klasy 8 było duże, a satysfakcja z samodzielnego przeprowadzenia doświadczenia jeszcze większa. Wiadomo jest, że lekcje fizyki najbardziej zostają w pamięci wtedy, gdy doświadczamy czegoś na własnej skórze.
W piątek 8 października klasy 7 i 8 wraz z opiekunami były na wycieczce na Górze św. Anny. Na lekcji historii w Muzeum Czynu Powstańczego uczniowie mieli okazję zgłębić wiedzę na temat trzech powstań śląskich, które są jednym z kluczowych wydarzeń w historii naszego regionu. Młodzież obejrzała też bogatą kolekcję zbiorów związanych z historią powstań, a później w grupach rozwiązywała test z zadaniami. Uczniowie samodzielnie musieli wyszukać wśród muzealnych ciekawostek odpowiedzi na pytania. Zaangażowanie i rywalizacja były ogromne. Najlepsze grupy otrzymały skromne upominki. Bardzo dużą atrakcją okazało się spotkanie z ornitologiem, który pokazał w jaki sposób obrączkuje się ptaki. Młodzież dowiedziała się też sporo ciekawostek na temat ptaków zamieszkujących okoliczny park i mogła pogłaskać sikorkę i kowalika. Słuszne jest zatem stwierdzenie, że wycieczki kształcą. Żywa lekcja historii i przyrody na długo pozostanie w naszej pamięci .
Podsumowując tydzień o jesiennych zbiorach, dzieci postanowiły upiec zdrowe placuszki (pod czujnym okiem Pań). Jako produkt podstawowy wybrały DYNIĘ. Najpierw z wielkim zaciekawieniem poznały co dzieje się w jej środku. Następnie zabrały się do wydobywania pestek, które postanowiliśmy ususzyć i w odpowiednim czasie skonsumować bądź wykorzystać do różnorodnych zajęć. Miąższ w pięknym kolorze wykorzystaliśmy jako podstawowy produkt do naszych placuszków. Dodając jeszcze parę produktów uzyskaliśmy apetyczną masę z której wyczarowaliśmy pyszne placuszki. Po zajęciach gimnastycznych taki deser smakował wyśmienicie.
We wrześniu na lekcjach fizyki kasa 8 uczyła się działu „ Elektrostatyka”. Jednym z tematów były „ Przewodniki i izolatory”. Na nim omawialiśmy sposób sprawdzania, czy dane ciało jest naelektryzowane. Przyrządem, którym można sprawdzić naelektryzowanie ciała jest elektroskop. Uczniowie otrzymali po lekcji zadanie dodatkowe do domu. Mieli wykonać samodzielnie swój elektroskop, a potem na lekcji go zaprezentować. Muszę przyznać, że uczniowie zainteresowani tym zadaniem domowym świetnie sobie z nim poradzili, a prezentacja własnego elektroskopu przebiegła na wysokim poziomie, co odwzorowują zdjęcia. Nagrodą za ta pracę była ocena celująca do dziennika oraz nieoceniony podziw reszty klasy. GRATULUJEMYJ
10 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Drzewa. Dobrze o tym wiedzą Krasnoludki z naszego przedszkola, które dziś (11.10.2021) uczciły to niezwykłe święto. Podczas zajęć związanych z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa oraz etapy jego wzrastania. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych oglądały ilustracje drzew, dotykały ich kory, liści i gałązek. Największą atrakcją okazała możliwość się przejścia po przyrodniczym torze przeszkód, który składał się z liści, szyszek, kasztanów, gałązek, mchu, kory, żołędzi, ziemi. Wszystkie dzieci okazały się na tyle odważne, by poznać fakturę zgromadzonych leśnych symboli bosymi stopami. Na zakończenie zajęć Krasnoludki wykonały pracę plastyczną, pt. "Jesienne drzewo". Mamy nadzieję, że naszymi działaniami wpłyniemy pozytywnie na właściwą postawę naszych przedszkolaków, które w przyszłości staną się prawdziwymi miłośnikami przyrody.
Zbudowanie wahadła było pracą dodatkową dla uczniów klasy 7. Każde wahadło powinno mieć stabilną konstrukcję, natomiast wahające odważniki miały być przyczepione na sznurkach różnej długości. Zainteresowani uczniowie przynieśli na lekcje wahadła, potem każdy zaprezentował swoje, opisał sposób wahania wiszących odważników. Lekcja bardzo się podobała, a w nagrodę każdy uczeń za swój trud otrzymał ocenę celującą do dziennika. GratulujemyJ
Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa! Malucha czekają poważne zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania. Podobnie, jak na wszystkie inne wydarzenia, tak i na to, dzieci zareagują w swój własny sposób, zależny od ich osobowości i konkretnej sytuacji. Warto jednak zaznaczyć, że pobyt dziecka w przedszkolu ma niewątpliwie bardzo korzystny wpływ na jego rozwój. Naturalne i profesjonalnie przygotowane środowisko przedszkolne sprzyja poznawaniu i rozumieniu otoczenia, świata, nabywaniu nowych umiejętności poprzez działanie oraz rozwojowi społeczno-emocjonalnemu. W naszym przedszkolu miło płynie czas, panuje ciepła i życzliwa atmosfera. Codziennie staramy się zaskakiwać nasze Maluszki ciekawymi pomysłami i propozycjami zabaw i zajęć. Drobnymi krokami wprowadzamy je w środowisko przedszkolne, zachęcając do współdziałania, do wzajemnej integracji, do podejmowania różnorodnych działań. Dzieci poznały już zasady obowiązujące w przedszkolu oraz wspólnie z Paniami stworzyły „Kodeks Przedszkolaka”. Podczas pobytu w naszej placówce przedszkolaki są wdrażane do czynności samoobsługowych, dbamy również o zaspokojenie ich potrzeb – wszystko to, w oparciu o zasady bezpieczeństwa. Chociaż adaptację, co chwilę zaburzają incydenty zachorowań i związanej z nimi obniżonej frekwencji, to z radością zauważamy, iż po czasem długiej nieobecności, dzieci do przedszkola wchodzą odważnie i z uśmiechem na twarzach. Minął już ponad miesiąc, a my zdecydowanie możemy stwierdzić, że Krasnoludki świetnie odnalazły się w grupie przedszkolnej, co jest dla nas ogromną satysfakcją.
Dnia 6 października 2021 grupę Maluszków odwiedziła niezwykle ciekawa postać. Przypadkowo przechodziła niedaleko naszego przedszkola Pani Jesień. Bardzo serdecznie nas przywitała i zapytała, czy zaprosimy ją do naszej Sali. Dzieci chętnie rozmawiały z nią o oznakach jesieni w przyrodzie, oglądały jej strój oraz zaprosiły do wspólnej zabawy. Nasz miły gość obdarował dzieci koszem pysznych jabłek. Gorąco przyjęta jesień na pewno nie będzie smutna, nudna i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby.
Wiaderka, kalosze i uśmiechy na twarzach dzieci. Tak oto spędziliśmy wtorek w naszym przedszkolu, gdyż jedną z jesiennych atrakcji organizowaną w naszym przedszkolu są wykopki. Przedszkolaki, zaopatrzone w odpowiednie stroje, wyruszyły na pole do państwa Hadamek. Zapał i zaangażowanie dzieci w pracę bardzo nas zaskoczył, a zbieranie ziemniaków okazało się nie tylko pracą, ale także świetną zabawą.
W naszej szkole uczniowie również włączyli się do obchodów tego wydarzenia. Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć. Czasami potrzebujemy kogoś, kto ten talent w nas zauważy.
Dzisiaj | 1092 | |
Wczoraj | 1884 | |
Miesiąc | 40085 | |
Wszyskie | 2551620 |