Realizując projekt " Piękna Nasza Polska Cała" dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej z pomocą Pań wykonały makietę pt : " Reńska Wieś za 100 lat". Inwencja twórcza naszych milusińskich była nieograniczona. Dzieci stworzyły fantastyczne budowle, jeziora, lasy a także infrastrukturę drogową. Pokazały w ten sposób, że Reńska Wieś jest bliska ich sercu i że trwający rozwój miejscowości będzie miał również odzwierciedlenie w kolejnych latach. Korzystając ze zdobytych wiadomości na temat własnej miejscowości- małej Ojczyzny, przedszkolaki wykonały herb Reńskiej Wsi. Realizacja powyższych zadań wymagała precyzji, kreatywności i przede wszystkim usystematyzowania wiedzy.
"Niezapominajki to są kwiatki z bajki, siedzą nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem i proszą skromnie, nie zapomnij o mnie...". 15 maja obchodzony jest Dzień Polskiej Niezapominajki. Niezapominajka ma wiele znaczeń. Ważna jest w świecie przyrody- w odniesieniu do ochrony środowiska, jak również ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, miejsc czy osób. Biedronki, by uczcić ten piękny kwiat wykonały prace plastyczne, które ozdobiły nasz szkolny korytarz. Życzymy wszystkim, aby niezapominajki zawsze miały dla ludzi ogromną wartość.
Szanowni Rodzice zgodnie z decyzją Premiera i Ministra Zdrowia małymi krokami wracamy do nauczania stacjonarnego. Zgodnie z art. 4 ust.5 rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2021 w sprawie czasowego ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 w szkole zostaje wdrożone nauczanie hybrydowe (mieszane połączenie nauki stacjonarnej ze zdalną) dla klas IV-VIII. Zajęcia hybrydowe muszą być realizowane w następujący sposób:
Muzyka odgrywa ważną rolę we wszechstronnym rozwoju dziecka, a wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozpoczęcie edukacji muzycznej. Muzyka ma szczególny wpływ na dzieci w okresie od ich urodzenia do 5-6 roku życia. Stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Wpływa na rozwój pamięci, koncentrację, podzielność uwagi, naukę pisania i czytania, a nawet na koordynację ruchową. Miniony tydzień w grupie Krasnoludki wypełniony był muzyką. Dzieci słuchały utworów muzycznych, rozwiązywały zagadki na temat instrumentów muzycznych, tworzyły muzykę grając na nich, były tańce i śpiew. Słuchając utworu Vivaldiego Wiosna’’ malowały farbami oddając się ekspresji twórczej. Dopełniając tydzień wycieczką na piknik i degustując lody możemy powiedzieć że był to bardzo udany i pracowity tydzień. W tym tygodniu swoim opowiadaniem pochwaliła się Pola i Antoś- brawo za ciekawe przygody Krasnoludków.
W ramach realizacji projektu „Piękna Nasza Polska Cała” w najstarszej grupie przedszkolnej w dniach od 3 do 7 maja 2021 został zorganizowany Tydzień Czytania Legend. Wśród przeczytanych utworów, znalazły się min. takie jak: Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, o Warsie i Sawie, o Smoku Wawelskim, o Bazyliszku czy Toruńskich Piernikach. Dzieci zafascynowane były również legendą pt.”Dlaczego Bałtyk jest słony”. Przez cały tydzień, w którym realizowaliśmy temat legend, szeroko otworzyły się dziecięce umysły. Wierzymy, że przekazane informacje wyzwoliły w dzieciach ciekawość, a legendarne opowieści zostaną w ich sercach na długo.
Przedszkolaki w ramach projektu „Dwujęzyczna Opolszczyzna” poznały kolejne ciekawe słownictwo tym razem związane z zabawkami. Poprzez zabawę i różne ćwiczenia utrwaliły nazwy zabawek w języku niemieckim.
Co roku 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Biedronki swoje wyrazy wdzięczności skierowały do wszystkich Bibliotekarzy, a w szczególności do Pani Marty i Pani Manueli za ich pracę. Obie Panie organizują ciekawe i różnorakie zajęcia edukacyjne dla wszystkich grup przedszkolnych. dla Poprzez słowa wdzięczność dzieci wyraziły swoje podziękowania za organizowanie w bardzo ciekawy sposób przeróżnych zajęć. Cieszymy się że dzięki naszym Paniom z biblioteki możemy przenieść się wraz ze swoimi ulubionymi bohaterami z książek w świat fantazji.
Wiosna zagościła u nas już na dobre. Wszędzie pojawiają się pachnące kwiaty, trawa się zieleni, coraz częściej do naszych okien zagląda słońce. Taka pogoda zachęciła nasze maluchy i ich panie do zorganizowania pikniku. Już od samego rana dzieci przeżywały zaplanowaną wycieczkę na łono natury. Razem z paniami szykowały koce i plecaki wypełnione po brzegi słodkościami. Dzieci brały udział w wielu zabawach sportowych ,korzystały z wielu urządzeń ogrodowych i beztrosko fruwały po trawie niczym kolorowe motyle. Zadowolone i lekko zmęczone wróciły do przedszkola. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Dzieci z grupy „Kotki” poznały mieszkańców podwórka, dźwięki, które wydają oraz produkty, które od nich pochodzą. Dzieci tworzyły przepiękne kolorowe dzieła artystyczne.
Mimo kapryśnej pogody Krasnoludki w minionym tygodniu nie narzekały na nudę. Maluszki uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach, które pozwoliły im zgłębić swoją wiedzę o otaczającej przyrodzie. Świętowaliśmy w tym tygodniu Dzień Bibliotekarza i Dzień Strażaka. Były życzenia dla Pań Bibliotekarek. Zgłębiliśmy wiedzę na temat pracy strażaka dowiadując się przy okazji, że nasza koleżanka Michalinka jest druhną ochotniczej straży pożarnej- brawo. W tym tygodniu również swoimi opowiadaniami z naszej grupowej książki podzieliła się Lena i Nikoś….. z utęsknieniem czekamy na dalsze przygody innych krasnoludków. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Szanowni Rodzice i Nauczyciele, Drodzy Uczniowie
Zapraszam do zapoznania się z plikiem PDF, w którym znajdują się pomocne wskazówki związane z powrotem do nauki stacjonarnej.
PDF zawiera:
Powrót do szkoły po okresie pandemii i nauczania zdalnego - podpowiedzi - pdf
Pozdrawiam,
Psycholog szkolny – mgr Joanna Kaczmarczyk
30 kwietnia obchodziliśmy w naszym Przedszkolu rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zorganizowaliśmy „Bieg Majowy”. Głównym celem przedsięwzięcia było upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych „ Małych Patriotów.” Podkreślając wagę naszych symboli narodowych: Godła, Flagi i Hymnu oraz znaczenia Ojczyzny w naszym życiu. Przedszkolaki z powagą i dumą zaprezentowały Hymn oraz poznane piosenki patriotyczne. Było przepięknie i uroczyście. Wszyscy przeżyli żywą lekcję patriotyzmu i miłości do kraju ojczystego, która na długo pozostanie w pamięci naszych „Małych Polaków”.
Okres świąt majowych w naszym przedszkolu to wspaniały czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych. Realizując projekt " Piękna Nasza Polska Cała" dzieci dowiedziały się wielu wiadomości na temat bycia Polką i Polakiem. Poznały także historię Unii Europejskiej oraz państw które do niej należą, na mapie mogły zobaczyć gdzie położony jest dany kraj. Dzieci udowodniły również że posiadają ogromną wiedzę o Polsce, o symbolach narodowych oraz o swojej miejscowości. Wdzięczne że mają swój dom – swoją miejscowość wykonały „Laurkę dla Reńskiej Wsi”. W piątek Biedronki rozegrały „Zawody sportowe biało- czerwone”, na podsumowanie zajęć patriotycznych oraz upamiętniając Dzień Flagi dzieci udały się na boisko szkolne gdzie odśpiewały Hymn Narodowy oraz przebiegły z Flagami Bieg Majowy.
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”.
Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii Państwa Polskiego. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.W piątek maluszki wzięły udział w licznych działaniach pod hasłem „Polska, moja ojczyzna”. Zaproponowane przez Panią zadania rozbudzały w dzieciach poczucie tożsamości narodowej, szacunek do symboli narodowych, a także do języka ojczystego. Przedszkolaki wysłuchały legendy o trzech braciach „Lechu, Czechu i Rusie”, nauczyły się wiersza patriotycznego Czesława Janczarskiego pt „Barwy ojczyste”. Następnie odszukały Warszawę na mapie Polski i wybrały się na wirtualny spacer po Polsce.W tematykę Święta Flagi wprowadził dzieci film edukacyjny pt. „Polskie Symbole Narodowe”. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały przygotowany materiał . Nie zabrakło też w tym dniu zajęć tanecznych .Maluszki poznały kroki do tańca Krakowiak i świetnie się przy tym bawiły. Dla naszych maluszków był to czas wspaniałej lekcji patriotyzmu, uświadomienia sobie i przypomnienia, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna .
Wiersze Jana Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej. Tutaj znajdują się tylko niektóre wierszyki poety. Jego dorobek w poezji dziecięcej jest znacznie większy. Wierszowane historyjki poety są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wiersze Jana Brzechwy to świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny . Poza humorem, utwory zawierają zaskakujące zakończenie, często poprzez zaprezentowaną historyjkę, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie a pochwalają dobre. Krasnoludki przez ten tydzień bardzo dobrze się bawiły nie tylko słuchając wierszy ale wspólnie z Panią recytując je. Na pewno jeszcze wielokrotnie będziemy wracać do literatury tego wspaniałego poety. Ten tydzień był również okazją do tego aby maluszki ,,wydały’’ swoją książkę napisaną wspólnie z rodzicem. W książce ,,Opowiadania o krasnoludkach i nie tylko...’’ zawarte są bardzo ciekawe opowiadania . Książka jest ilustrowana i będziemy ją czytać w pochmurne i deszczowe dni. Dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę.
Przy okazji obchodów Dnia Ziemi wolontariusze z opiekunami wzięli udział w sprzątaniu ścieżki rowerowej na terenie Reńskiej Wsi. Chętnych do pomocy było sporo. Sprzątanie szło sprawnie, a i śmieci było dużo. Cieszę się, że młodzi ludzie chcieli poświęcić swój wolny czas, aby zadbać o otoczenie, o które nie zawsze dbają ci, którzy że ścieżki rowerowej korzystają.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Biedronki przyniosły do przedszkola swoje ulubione książeczki, by promować rozwój czytelnictwa w grupie. Z pomocą Pań dzieci odpowiadały na pytania typu: kim jest autor, recenzent, czy ilustrator. Następnie przedszkolaki udały się do biblioteki, w której pani Marta przedstawiła im zasady dbania o książki oraz wyjaśniła na czym polega praca w bibliotece i księgarni. Jednocześnie dzieci mogły zobaczyć, jak wiele książek znajduje się w naszej Gminnej Bibliotece w Reńskiej Wsi. Dziękujemy pani Marcie za ciekawe wprowadzenie nas w świat literatury.
Kotki rysują koty krok po kroku...... Prace wyszły bardzo piękne. Brawo przedszkolaki.
Obecnie obchodzimy Rok Świętego Józefa. W związku z tym wydarzeniem uczniowie klas 1-4 mogli wziąć udział w konkursie plastycznym "Figurka św. Józefa". Organizatorem konkursu jest Zespół Szkolno- Przedszkolny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie figurki stojącej postaci świętego Józefa. Takie figurki wykonały uczennice klasy 3 : Nadia Piecek i Alicja Bula.
Z tej okazji dzieci wyruszyły w multimedialna podróż gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi, poznały zasady segregowania śmieci a na koniec wykonały pracę plastyczna "Nasza planeta"
W piątek Krasnoludki z okazji Dnia Książki odwiedziły bibliotekę. Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały, oraz kolorowanki, które dostały w ramach podziękowania za miłe spotkanie. Dziękujemy Pani Marcie za zaproszenie.
W ubiegłym tygodniu maluszki cały tydzień rozmawiały na temat ,,Segregacji śmieci’’. Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna, co dzieje się z odpadami i jak je można wykorzystać oraz co oznacza słowo „recykling”. Zaprezentowano przedszkolakom ilustracje przedstawiające czyste środowisko i zanieczyszczone Potem przyszedł czas na działania praktyczne. Przedszkolaki poradziły sobie z segregowaniem odpadów do worków w odpowiednim kolorze: szkło – worek zielony, plastik- worek żółty i worek niebieski – papiery. Był też jeszcze jeden worek – brązowy do którego, wrzucamy odpady zielone czyli: liście, skoszoną trawę, kwiaty ogrodowe . Na spacerze Pani pokazała nam kompostownik co to takiego jest i co można do niego wrzucać.
Dzisiaj | 1054 | |
Wczoraj | 1884 | |
Miesiąc | 40047 | |
Wszyskie | 2551582 |