Dzieci z naszego przedszkola biorą udział w szóstej edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej "Akademia Aquafresh". Przygotowaliśmy prace plastyczne na temat ,, UŚMIECH DZIECKA''. Do konkursu wybraliśmy wspólnie pracę MARTYNKI I ALINKI.
Do naszego przedszkola zapraszamy Rodziców, którzy czytają swoim dzieciom bajki. Na początek odwiedziła nas mamusia Paulinki.
Dnia 19 października 2016 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym odbył się szkolny etap Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej „Żak 2017”, którego organizatorem jest Wydział Katechetyczny. Do konkursu zgłosiło się pięcioro uczniów z klasy V i VI. Uczniów przygotowywała mgr Sabina Górska. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się dwoje uczniów z klasy V: Jakub Manek oraz Kamila Czartoryska. Gratulacje! Kolejny etap odbędzie się 25 listopada 2016 r.
„Nie wszystko złoto co się świeci” - to tytuł bajki, którą mogły zobaczyć dzieci z klas I - III oraz przedszkolaki.
Jak ogromną rolę odgrywa znajomość historii lokalnej, mogli przekonać się uczniowie klas IV-VI podczas spotkania z Panem Tomaszem Kandziorą – przewodniczącym Gminnego Towarzystwa Społeczno – Kulturowego Niemców na Śląsku Opolskim w Reńskiej Wsi, które odbyło się 25 października w naszej szkole.
Podczas ciekawej prezentacji na temat Reńskiej Wsi oraz okolic, uczniowie pierwszy raz mieli możliwość zetknięcia się z mapami, zdjęciami i obrazami ich najbliższego otoczenia oraz usłyszenia o tym, jaką nazwę nosiła ulica na której teraz mieszkają, jak bardzo rozwinięta już kiedyś była Reńska Wieś, czy nawet podziwiania Koźla i okolicznych miejscowości z lotu ptaka.
Pan Kandziora przekazał owe informacje w sposób bardzo ciekawy i dowcipny, co sprawiło, że w uczniach narodziła się ciekawość i chęć pogłębiania wiedzy na temat historii lokalnej. Dzięki quizom i konkursom uczniowie mogli powtórzyć wiadomości, które nabyli oraz usystematyzować fakty historyczne.
Wspaniałe nagrody ufundowane przez Pana Kandziorę na zawsze zostaną pamiątką po tym inspirującym i ciekawym spotkaniu. Ponadto każdy uczeń otrzymał komiks autorstwa Pana Tomasza Kandziory „Dobre sąsiedztwo od stuleci. Komiks o historii Reńskiej Wsi.”, który jest żywym dowodem na to, iż nawet najbardziej zawiłe treści historyczne, można przedstawić ludziom w każdym wieku w sposób ciekawy i zrozumiały.
Ograniczenia czasowe spowodowały, że spotkanie to było zaledwie kroplą w morzu informacji, które dotyczą naszych uczniów oraz ich przodków. Ponieważ temat nie został w pełni wyczerpany, żywimy głęboką nadzieję, na powtórną, równie niesamowitą lekcję historii i serdecznie zapraszamy Pana Tomasza Kandziorę na kolejne wprowadzenie nas w tajniki życia naszych przodków J.
Uczniowie klasy VI biorą udział w projekcie edukacyjnym "Lepsza Szkoła" Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.
W ramach projektu uczniowie piszą testy, które dają nauczycielowi możliwość stałej i rzetelnej oceny postępów w ciągu roku.
Po każdym teście zostaną opracowane indywidualizowane raporty, które:
- umożliwiają porównanie wyników poszczególnych uczniów i całej klasy z wynikami województwa i całej Polski,
- pokazują, które typy zadań sprawiają uczniom najwięcej trudności,
- umożliwiają zbadanie dotychczasowych metod pracy.
Od 24 października nasi uczniowie Paulina Olszewska i Oliwer Madej biorą udział w „Grze Symulacja Giełdy”.
Celem Gry jest pokazanie funkcjonowania giełdy papierów wartościowych i poszerzenie wiedzy z zakresu ekonomii wśród uczniów, poprzez użycie portalu będącego symulacją operacji giełdowych.
Aby zdobyć jak największą ilość kapitału należy:
- rozsądnie zarządzać kupnem oraz sprzedażą akcji poszczególnych firm oraz wymianą walut obcych,
- obserwować aktualną sytuację na rynku papierów wartościowych, by jak najlepiej prognozować ewentualne zmiany wartości akcji,
- systematycznie przystępować do quizów,
- obserwować i analizować informację o sytuacji politycznej, by jak najlepiej prognozować ewentualne zmiany wartości akcji firm oraz kursu poszczególnych walut.
Gra kończy się 17.11.2016 r. o godzinie 10.00. O jej wynikach uczestnicy zostaną poinformowani w dniu 18.11.2016 r. podczas Dnia Młodzieży, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury CHEMIK w Kędzierzynie – Koźlu.
14 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowany przez klasę II B oraz klasę III, która wspierała młodsze koleżanki i kolegów grą na flażolecie i piosenkami. Po części oficjalnej, czyli przemówieniu Pani Dyrektor, która złożyła wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły najlepsze życzenia, rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie spisali się znakomicie, prezentując piękne wierszyki, piosenki i tańce w podziękowaniu za trud i serce wkładane w wychowanie i nauczanie. Na koniec uczniowie kl. II B oraz Samorząd Szkolny wręczyli wszystkim nauczycielom i pracownikom drobne upominki.
30 września, klasa II b hucznie obchodziła Dzień Chłopaka. W związku z tym, że w naszej klasie stanowią oni większość, na dziewczynki czekało spore wyzwanie ! Poradziły sobie jednak znakomicie i ich plan na ten dzień utrzymały w tajemnicy do samego końca :). Dzień wcześniej wykonały własnoręcznie przepyszne babeczki i pięknie je udekorowały. Chłopcy byli zachwyceni, „imprezką” przygotowaną przez dziewczynki. Od Pani również otrzymali mały upominek i medal „Super Chłopaka”, który dumnie nosili przez cały dzień.
28 września klasy II a, II b i III wybrały się na wycieczkę do lasu „Dębowa”. Dzieci po dotarciu na miejsce zostały podzielone na trzy zespoły, zgodnie z klasą, do której należą. Każda grupa wybrała się w inną część lasu, by z użyciem lupy i lornetki obserwować z bliska przyrodę. Dzieci chętnie wykonywały różne zadania: odbijały korę, starały się policzyć drzewa liściaste i iglaste, pokonywały naturalne przeszkody w terenie, przytulały drzewa i słuchały dźwięków lasu. Na pewno dużo się tego dnia nauczyły, bo połączyły przyjemne z pożytecznym :)
Każdy chciałby wiedzieć, co się dzieje nocą w szkole, dlatego uczniowie i nauczyciele klas I, II a, II b i III postanowili to sprawdzić w ostatni wrześniowy weekend. W piątkowy wieczór dzieci rozlokowały się w klasach, a znalezienie odpowiedniego miejsca do spania okazało się nie lada wyzwaniem ! Następną atrakcją było obejrzenie bajki pt. „Dobry dinozaur” i zjedzenie pysznej pizzy. Kolejny punkt stanowiło wysłuchanie lektury pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. W nocy brzmiała zupełnie inaczej! Później dzieciaki umyły zęby, przebrały się w piżamy i miały iść spać..., ale nie poszły :) Harcom nie było końca, ale przecież spotkanie miało też na celu dobrą zabawę i integrację :) W końcu wszyscy zasnęli. Ranek szybko nastał i trudno było się rozstać, jednak rodzice i opiekunowie bardzo chcieli zabrać swoje pociechy do domów, bo zdążyli się już za nimi stęsknić... Dzieci przekonały się, że nasza szkoła także nocą jest naprawdę super i już planują następne nocowanie!
Jesień to bardzo bogata pora roku. Przynosi nam obfite dary. Miesiąc październik w grupie Groszków upłynał na poznawaniu Darów Jesieni. Swoją jesienną przygodę maluchy rozpoczęły od wybrania się na spacer, gdzie podziwiały to, co za dar jesiennej przyrody można uznać. Podczas wędrówek dzieci nazbierały trochę kasztanów, żołędzi, liści oraz szyszek. Potem bawiły się swoimi zdobyczami układając piękne kompozycje.
Do przedszkola każdy maluch przyniósł również jesienne warzywa (marchew, pietruszkę, buraki, dynię, cebulę) i owoce (jabłka, gruszki, winogron, śliwki, orzechy). Wzbogaciły one nasz kącik przyrodniczy.
,,Pak ze szmatek jest uszyty, Pak to kompan znakomity, Pak najmilszy z wszystkich Paków, Pak przyjaciel przedszkolaków''. Dzieci samodzielnie przygotowały niespodzianki - ,,torciki dla Paka'', laurki, prezenty. Było dużo uśmiechu i zabawy . ( ,, Pak odwiedza wszystkie dzieci w domu'').
W dniu 14 października w naszym przedszkolu gościliśmy pana leśniczego. Nasz gość opowiedział nam ,, SKĄD SIĘ BIORĄ DRZEWA W LESIE'', o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podczas spotkania dzieci zadawały leśniczemu wiele pytań na które nasz gość cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Serdecznie dziękujemy Panu leśniczemu za spotkanie, które było bardzo ciekawą lekcją przyrody.
W czwartek 27 października uczniowie klasy szóstej wzięli udział w warsztatach przygotowujących do debaty międzyszkolnej na temat „Jak dobrze spędzać swój wolny czas?”, która odbędzie się 18 listopada w MOK w Kędzierzynie-Koźlu. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności współpracy w grupie oraz zasady debatowania między osobami reprezentującymi różne poglądy i pomysły rozwiązań, a teza brzmiała: „Internet jest najlepszym sposobem do nawiązywania przyjaźni wśród młodych ludzi”. Debatę wygrali przeciwnicy tej tezy.
Bardzo ważnym aspektem w prawidłowym funkcjonowaniu przedszkola jest właściwa współpraca pomiędzy rodzicami, a placówką. Jedną z tych form są zajęcia otwarte, które kryją w sobie wiele wartości:
- pozwalają rodzicom obserwować dziecko i postrzegać je na tle grupy,
- są bardzo dobrym materiałem do dyskusji z rodzicem na temat sfer działalności dziecka, nad którymi należy popracować,
- dają nauczycielowi możliwość ukazania toku metodycznego opracowywania trudnych dla dzieci i rodziców zagadnień metodycznych np. zagadnień matematycznych – wskazują rodzicom jak można pracować z dzieckiem w domu,
W dn 19.10.2016 w grupie KRASNALI zostało przeprowadzone zajęcie otwarte pt. Jesienne rachunki. Podczas którego każdy rodzic mógł odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Czy moje dziecko jest aktywne podczas zajęć?
- Jak sobie radzi podczas zabawy zespołowej?
- W jaki sposób udziela informacji na zadane pytania?
- Czy potrafi skupić uwagę podczas zajęć?
Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu w działanie.
Październik dla „Sówek” jest okresem, w którym staramy się dowiedzieć, w jaki sposób przygotowują się do zimy nie tylko leśne zwierzęta, ale także ludzie. Odkrywaliśmy takie słowa jak: zapasy, spiżarnia, kiszonki, mrożonki, dżemy, konfitury, powidła. W naszej sali stworzony został kącik zwany spiżarnią Paka naszego pacynkowego przyjaciela pojawiły się tam słoiki z domowymi przetworami. Okazało się, że są to: kompoty, dżemy oraz ogórki kiszone i konserwowe . Wiemy również, że aby być zdrowym trzeba nie tylko zdrowo jeść, ale także dużo się ruszać. Dziękujemy Rodzicom za przyniesienie przepysznych domowych przetworów.
„Książkowe misie, przyjazne dzieciom,
Dziś mają święto – o tym wszyscy wiedzą.
Na kartkach książek je poznajemy,
I za ich przyjaźń im dziękujemy”
G. Świerszczyńska
Wszyscy wiedzą, że „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. Przekonała się o tym również grupa "Krasnale, która obchodziła Urodziny Książkowego Misia. "Krasnale" zaprosiły na urodzinowe przyjęcie panią Martę z biblioteki, która przeczytała opowiadanie o jednym z bohaterów dzisiejszego dnia. Na imprezie nie mogło zabraknąć jubilatów – książkowych i pluszowych Misiów, które każde dziecko przyniosło ze sobą do przedszkola. Oprócz zabawy były również zajęcia plastyczne, zagadki związane z misiem. Dopełnieniem tego dnia było oglądanie bajki pt. "Miś Uszatek" Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę o misiu z misiem i dla misia.
12 października w GOK-u odbył się Festiwal Piosenki Jesiennej. "Krasnale" zaprezentowały przed liczną publicznością wcześniej przygotowane piosenki. Było kolorowo i śpiewająco. Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego wydarzenia.
Nie czyń drugiemu tego, czego nie chcesz, by tobie czynili - mogli się o tym przekonać uczniowie podczas zajęć realizujących projekt edukacyjny „Kolorowy świat literatury” i wysłuchując bajki o wiewiórce Wiki i sroce.
Sroka była niegrzeczna i źle wychowana, nie pomagała innym, bez pytania zabierała cudze rzeczy i nie szanowała niczyjej pracy. Tych wszystkich złośliwości doświadczyła wiewiórka Wiki.
Dziś dzieci nauczyły się bardzo wielu ważnych rzeczy, gdyż bajka w jasny sposób uczy szacunku i tolerancji, potrzeby niesienia pomocy innym, a także tego, że ważnym elementem uczciwości jest poszanowanie cudzej własności.
Dość oczywiste jest, że uczciwi ludzie nie kradną, ale poszanowanie własności innych to o wiele więcej. To także dbałość o dobra powierzone nam przez innych. To troska o wspólne dobra, szacunek dla rzeczy, które są publicznie dostępne.
Uczniowie z klasy IV przygotowali w swojej klasie piękną jesienną wystawkę, która miała na celu pokazanie niezwykłych darów jesieni. Zostały przyniesione dary lasu i pól. Na stoliku zagościły kasztany, żołędzie, buraki cukrowe....Całość ozdobiły różnokolorowe liście.
27 września odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka i Chrztu Czwartaka. Ciekawe otrzęsiny przygotowane przez klasę V były złożone z dwóch konkurencji, które poprzedzało kosztowanie plastra cebuli z pieprzem. Jakież były miny czwartoklasistów próbujących ten „specjał”… Pierwszą konkurencją było łowienie jabłka z miski z wodą za pomocą ust bez pomocy rąk, natomiast drugą -konkurencja z papierem toaletowym.
Równie dużo emocji i zabawy przyniosły dzieciom konkurencje z okazji dnia chłopaka. Pierwszą konkurencją było malowanie paznokci na czas, drugą-rozpoznawanie zapachów z zamkniętymi oczami, trzecią natomiast dmuchanie balonów. Jury oceniało wykonania uczestników. Uczniem, który był najlepszy i zdobył najwięcej punktów okazał się Arek Samson z klasy V. Nagrodą był tydzień bez pytania.
Po podsumowaniu wszystkich zmagań dzieci zaproszone zostały na szkolną dyskotekę.
Dzisiaj | 108 | |
Wczoraj | 1028 | |
Miesiąc | 13456 | |
Wszyskie | 2576897 |