Rytmika w naszym przedszkolu to zajęcia umuzykalniające dziecko i stymulujące jego wszechstronny rozwój. Sprawą najważniejszą podczas zajęć jest dobra zabawa.
Poprzez śpiew, ruch przy muzyce, słuchanie muzyki, taniec, grę na keyboardzie i możliwość słuchania różnych instrumentów "na żywo”. Pani Ewa Rudzka-Sługocka ,która prowadzi zajęcia odwiedza każdą grupę przedszkolaków dwa razy w tygodniu.
25 listopada 2016 r. obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Pluszowego Misia. Wszystkie przedszkolaki przynioły do przedszkola swoje ulubione misie- maskotki, które tego dnia towarzyszyły nam w zabawie.
Dnia 15.11.2016 r o godz. 16.00 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną. Wszystkie Groszki bardzo ładnie zaśpiewały poznane dotąd piosenki oraz wyrecytowały wierszyk- rymowankę. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania na przedszkolaka, jednocześnie wręczając dzieciom pamiątkowe dyplomy i rogi obfitości. Później Groszki z rodzicami i paniami udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców, którym serdecznie dziękujemy. Rodzicom dziękuję także za przesłane mi zdjęcia i filmy z Uroczystości Pasowania.
Przez dwa tygodnie w grupie Groszków gościła pani praktykantka. Dzieci z grupy bardzo polubiły panią Gosię i chętnie się z Nią bawiły. Kończąc praktykę pani Gosia sprezentowała nam warzywa i ciasteczka drewniane, które można kroić, a my odwdzięczyliśmy się wspólnym zdjęciem i odbitymi na kartce rączkami.
Wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione misie, bardzo duże i trochę mniejsze a nawet całkiem małe. Ten dzień w naszej grupie spędziliśmy bardzo miło, były wesołe zabawy, konkursy , a nawet degustacja miodu. Spotkanie zakończyliśmy wspólną zabawą z naszymi ulubieńcami.
„Bajka o drwalu” Haliny Szymańskiej była dziś kolejną naszą plastyczną inspiracją na zajęciach w ramach programu edukacyjnego „Kolorowy świat utworów literackich”. Uczniowie wysłuchali bajki, omówili jej treść i opisali swoje wrażenia, jakie wywołał na nich utwór.
W bajkach nie tylko dobro zwycięża zło. Często ten, kto jest mały i słaby wygrywa z silnym i potężnym, a to budzi w dziecku nadzieję i napawa optymizmem. Dziś dzieci dowiedziały się, jakie wartości są cenione, bajka pokazała kogo i za co spotyka nagroda lub kara.
Pogotowie Edukacyjne działa w naszej szkole już od kilku lat. Celem tych zajęć jest przede wszystkim stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu i odrabiania prac domowych.
Spędzanie czasu na „Pogotowiu Edukacyjnym” sprzyja powszechnemu rozwojowi uczniów oraz nadrabianiu spóźnień w tym zakresie.
Zajęcia wzbogacają wiadomości, rozwijają umiejętności, zainteresowania przyrodnicze i kulturalne oraz wychowują.
Zabawa jest, obok nauki, podstawową formą aktywności uczniów, dlatego uczestnicy zajęć mają także czas na dowolną zabawę zgodnie ze swoimi upodobaniami, które nauczyciele starają się kształtować.
Tematem dzisiejszych zajęć w ramach projektu edukacyjnego „Kolorowy świat utworów literackich” była jesień inspirowana utworem Ludwika Wiszniewskiego „Przyszła jesień do ogródka”.
Jesień to czas bogactwa kolorów. Zachęcamy wszystkich do obserwacji zmieniającej się przyrody i tworzenia pięknych, kolorowych obrazków takich jak nasze.
Nasze przedszkole odwiedziła pani stomatolog. Tłumaczyła dzieciom, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, w jaki sposób i ile czasu należy czyścić zęby. Przedszkolaki dowiedziały się, że słodycze można jeść bez większej szkody dla zębów, ale….. raz w jednej porcji. Potem należy ząbki oczywiście porządnie wyszorować. Pani Dentystka przyniosła ze sobą kilka oryginalnych rekwizytów.
8 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Śniadanie daje moc”. Wszystkie dzieci przygotowały pełnowartościowe śniadanie. W tym dniu, na jednej z lekcji na szkolnych ławkach zamiast książek i zeszytów, zagościły świeże warzywa, pachnące pieczywo i inne rozmaite, zdrowe produkty. Uczniowie naszej szkoły już wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i odkrywania świata, poprawia się ich koncentracja podczas lekcji i chęć do podejmowania wyzwań. Dzieci zapoznały się z piramidą żywienia, omawiały w jaki sposób powinno być skomponowane pożywne śniadanie, a także wymieniali zalety płynące ze zdrowego odżywiania. Z przyjemnością delektowali się zrobionymi przez siebie pysznościami. Może spróbują to doświadczenie powtórzyć w domu? Zachęcamy :)
Udział w projekcie miał na celu:
- kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania się
- zrozumienie znaczenia śniadania w diecie
- kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się przy stole.
9 listopada 2016 r. odwiedziła nas pani Katarzyna Pałac- Kądziołka, która jest stomatologiem, a jednocześnie mamusią naszego Igora. Pani Kasia powiedziała Groszkom jak należy dbać o ząbki oraz co robić, gdy zaczną one chorować. Na zakończenie spotkania pani doktor dokonała przeglądu zębów u dzieci.
Nasze Groszki codziennie świetnie się bawią w przedszkolu. Wspólnie budują wielkie konstrukcje z klocków, tańczą, śpiewają, poznają nowe zabawy, a także razem spożywają posiłki.
Do naszego przedszkola zapraszamy Rodziców, którzy czytają swoim dzieciom bajki. Na początek odwiedziła nas mamusia Paulinki.
Dnia 19 października 2016 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym odbył się szkolny etap Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej „Żak 2017”, którego organizatorem jest Wydział Katechetyczny. Do konkursu zgłosiło się pięcioro uczniów z klasy V i VI. Uczniów przygotowywała mgr Sabina Górska. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się dwoje uczniów z klasy V: Jakub Manek oraz Kamila Czartoryska. Gratulacje! Kolejny etap odbędzie się 25 listopada 2016 r.
26 października przedszkolaki odwiedziły Muzeum w Reńskiej Wsi w związku z podsumowaniem tematyki zajęć ,,STARA FOTOGRAFIA''.
Jak ogromną rolę odgrywa znajomość historii lokalnej, mogli przekonać się uczniowie klas IV-VI podczas spotkania z Panem Tomaszem Kandziorą – przewodniczącym Gminnego Towarzystwa Społeczno – Kulturowego Niemców na Śląsku Opolskim w Reńskiej Wsi, które odbyło się 25 października w naszej szkole.
Podczas ciekawej prezentacji na temat Reńskiej Wsi oraz okolic, uczniowie pierwszy raz mieli możliwość zetknięcia się z mapami, zdjęciami i obrazami ich najbliższego otoczenia oraz usłyszenia o tym, jaką nazwę nosiła ulica na której teraz mieszkają, jak bardzo rozwinięta już kiedyś była Reńska Wieś, czy nawet podziwiania Koźla i okolicznych miejscowości z lotu ptaka.
Pan Kandziora przekazał owe informacje w sposób bardzo ciekawy i dowcipny, co sprawiło, że w uczniach narodziła się ciekawość i chęć pogłębiania wiedzy na temat historii lokalnej. Dzięki quizom i konkursom uczniowie mogli powtórzyć wiadomości, które nabyli oraz usystematyzować fakty historyczne.
Wspaniałe nagrody ufundowane przez Pana Kandziorę na zawsze zostaną pamiątką po tym inspirującym i ciekawym spotkaniu. Ponadto każdy uczeń otrzymał komiks autorstwa Pana Tomasza Kandziory „Dobre sąsiedztwo od stuleci. Komiks o historii Reńskiej Wsi.”, który jest żywym dowodem na to, iż nawet najbardziej zawiłe treści historyczne, można przedstawić ludziom w każdym wieku w sposób ciekawy i zrozumiały.
Ograniczenia czasowe spowodowały, że spotkanie to było zaledwie kroplą w morzu informacji, które dotyczą naszych uczniów oraz ich przodków. Ponieważ temat nie został w pełni wyczerpany, żywimy głęboką nadzieję, na powtórną, równie niesamowitą lekcję historii i serdecznie zapraszamy Pana Tomasza Kandziorę na kolejne wprowadzenie nas w tajniki życia naszych przodków J.
Uczniowie klasy VI biorą udział w projekcie edukacyjnym "Lepsza Szkoła" Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.
W ramach projektu uczniowie piszą testy, które dają nauczycielowi możliwość stałej i rzetelnej oceny postępów w ciągu roku.
Po każdym teście zostaną opracowane indywidualizowane raporty, które:
- umożliwiają porównanie wyników poszczególnych uczniów i całej klasy z wynikami województwa i całej Polski,
- pokazują, które typy zadań sprawiają uczniom najwięcej trudności,
- umożliwiają zbadanie dotychczasowych metod pracy.
Od 24 października nasi uczniowie Paulina Olszewska i Oliwer Madej biorą udział w „Grze Symulacja Giełdy”.
Celem Gry jest pokazanie funkcjonowania giełdy papierów wartościowych i poszerzenie wiedzy z zakresu ekonomii wśród uczniów, poprzez użycie portalu będącego symulacją operacji giełdowych.
Aby zdobyć jak największą ilość kapitału należy:
- rozsądnie zarządzać kupnem oraz sprzedażą akcji poszczególnych firm oraz wymianą walut obcych,
- obserwować aktualną sytuację na rynku papierów wartościowych, by jak najlepiej prognozować ewentualne zmiany wartości akcji,
- systematycznie przystępować do quizów,
- obserwować i analizować informację o sytuacji politycznej, by jak najlepiej prognozować ewentualne zmiany wartości akcji firm oraz kursu poszczególnych walut.
Gra kończy się 17.11.2016 r. o godzinie 10.00. O jej wynikach uczestnicy zostaną poinformowani w dniu 18.11.2016 r. podczas Dnia Młodzieży, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury CHEMIK w Kędzierzynie – Koźlu.
14 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowany przez klasę II B oraz klasę III, która wspierała młodsze koleżanki i kolegów grą na flażolecie i piosenkami. Po części oficjalnej, czyli przemówieniu Pani Dyrektor, która złożyła wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły najlepsze życzenia, rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie spisali się znakomicie, prezentując piękne wierszyki, piosenki i tańce w podziękowaniu za trud i serce wkładane w wychowanie i nauczanie. Na koniec uczniowie kl. II B oraz Samorząd Szkolny wręczyli wszystkim nauczycielom i pracownikom drobne upominki.
30 września, klasa II b hucznie obchodziła Dzień Chłopaka. W związku z tym, że w naszej klasie stanowią oni większość, na dziewczynki czekało spore wyzwanie ! Poradziły sobie jednak znakomicie i ich plan na ten dzień utrzymały w tajemnicy do samego końca :). Dzień wcześniej wykonały własnoręcznie przepyszne babeczki i pięknie je udekorowały. Chłopcy byli zachwyceni, „imprezką” przygotowaną przez dziewczynki. Od Pani również otrzymali mały upominek i medal „Super Chłopaka”, który dumnie nosili przez cały dzień.
28 września klasy II a, II b i III wybrały się na wycieczkę do lasu „Dębowa”. Dzieci po dotarciu na miejsce zostały podzielone na trzy zespoły, zgodnie z klasą, do której należą. Każda grupa wybrała się w inną część lasu, by z użyciem lupy i lornetki obserwować z bliska przyrodę. Dzieci chętnie wykonywały różne zadania: odbijały korę, starały się policzyć drzewa liściaste i iglaste, pokonywały naturalne przeszkody w terenie, przytulały drzewa i słuchały dźwięków lasu. Na pewno dużo się tego dnia nauczyły, bo połączyły przyjemne z pożytecznym :)
Każdy chciałby wiedzieć, co się dzieje nocą w szkole, dlatego uczniowie i nauczyciele klas I, II a, II b i III postanowili to sprawdzić w ostatni wrześniowy weekend. W piątkowy wieczór dzieci rozlokowały się w klasach, a znalezienie odpowiedniego miejsca do spania okazało się nie lada wyzwaniem ! Następną atrakcją było obejrzenie bajki pt. „Dobry dinozaur” i zjedzenie pysznej pizzy. Kolejny punkt stanowiło wysłuchanie lektury pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. W nocy brzmiała zupełnie inaczej! Później dzieciaki umyły zęby, przebrały się w piżamy i miały iść spać..., ale nie poszły :) Harcom nie było końca, ale przecież spotkanie miało też na celu dobrą zabawę i integrację :) W końcu wszyscy zasnęli. Ranek szybko nastał i trudno było się rozstać, jednak rodzice i opiekunowie bardzo chcieli zabrać swoje pociechy do domów, bo zdążyli się już za nimi stęsknić... Dzieci przekonały się, że nasza szkoła także nocą jest naprawdę super i już planują następne nocowanie!
Jesień to bardzo bogata pora roku. Przynosi nam obfite dary. Miesiąc październik w grupie Groszków upłynał na poznawaniu Darów Jesieni. Swoją jesienną przygodę maluchy rozpoczęły od wybrania się na spacer, gdzie podziwiały to, co za dar jesiennej przyrody można uznać. Podczas wędrówek dzieci nazbierały trochę kasztanów, żołędzi, liści oraz szyszek. Potem bawiły się swoimi zdobyczami układając piękne kompozycje.
Do przedszkola każdy maluch przyniósł również jesienne warzywa (marchew, pietruszkę, buraki, dynię, cebulę) i owoce (jabłka, gruszki, winogron, śliwki, orzechy). Wzbogaciły one nasz kącik przyrodniczy.
Dzisiaj | 203 | |
Wczoraj | 832 | |
Miesiąc | 6110 | |
Wszyskie | 2569551 |