,,Pak ze szmatek jest uszyty, Pak to kompan znakomity, Pak najmilszy z wszystkich Paków, Pak przyjaciel przedszkolaków''. Dzieci samodzielnie przygotowały niespodzianki - ,,torciki dla Paka'', laurki, prezenty. Było dużo uśmiechu i zabawy . ( ,, Pak odwiedza wszystkie dzieci w domu'').
W dniu 14 października w naszym przedszkolu gościliśmy pana leśniczego. Nasz gość opowiedział nam ,, SKĄD SIĘ BIORĄ DRZEWA W LESIE'', o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podczas spotkania dzieci zadawały leśniczemu wiele pytań na które nasz gość cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Serdecznie dziękujemy Panu leśniczemu za spotkanie, które było bardzo ciekawą lekcją przyrody.
W czwartek 27 października uczniowie klasy szóstej wzięli udział w warsztatach przygotowujących do debaty międzyszkolnej na temat „Jak dobrze spędzać swój wolny czas?”, która odbędzie się 18 listopada w MOK w Kędzierzynie-Koźlu. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności współpracy w grupie oraz zasady debatowania między osobami reprezentującymi różne poglądy i pomysły rozwiązań, a teza brzmiała: „Internet jest najlepszym sposobem do nawiązywania przyjaźni wśród młodych ludzi”. Debatę wygrali przeciwnicy tej tezy.
Bardzo ważnym aspektem w prawidłowym funkcjonowaniu przedszkola jest właściwa współpraca pomiędzy rodzicami, a placówką. Jedną z tych form są zajęcia otwarte, które kryją w sobie wiele wartości:
- pozwalają rodzicom obserwować dziecko i postrzegać je na tle grupy,
- są bardzo dobrym materiałem do dyskusji z rodzicem na temat sfer działalności dziecka, nad którymi należy popracować,
- dają nauczycielowi możliwość ukazania toku metodycznego opracowywania trudnych dla dzieci i rodziców zagadnień metodycznych np. zagadnień matematycznych – wskazują rodzicom jak można pracować z dzieckiem w domu,
W dn 19.10.2016 w grupie KRASNALI zostało przeprowadzone zajęcie otwarte pt. Jesienne rachunki. Podczas którego każdy rodzic mógł odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Czy moje dziecko jest aktywne podczas zajęć?
- Jak sobie radzi podczas zabawy zespołowej?
- W jaki sposób udziela informacji na zadane pytania?
- Czy potrafi skupić uwagę podczas zajęć?
Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu w działanie.
Październik dla „Sówek” jest okresem, w którym staramy się dowiedzieć, w jaki sposób przygotowują się do zimy nie tylko leśne zwierzęta, ale także ludzie. Odkrywaliśmy takie słowa jak: zapasy, spiżarnia, kiszonki, mrożonki, dżemy, konfitury, powidła. W naszej sali stworzony został kącik zwany spiżarnią Paka naszego pacynkowego przyjaciela pojawiły się tam słoiki z domowymi przetworami. Okazało się, że są to: kompoty, dżemy oraz ogórki kiszone i konserwowe . Wiemy również, że aby być zdrowym trzeba nie tylko zdrowo jeść, ale także dużo się ruszać. Dziękujemy Rodzicom za przyniesienie przepysznych domowych przetworów.
„Książkowe misie, przyjazne dzieciom,
Dziś mają święto – o tym wszyscy wiedzą.
Na kartkach książek je poznajemy,
I za ich przyjaźń im dziękujemy”
G. Świerszczyńska
Wszyscy wiedzą, że „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. Przekonała się o tym również grupa "Krasnale, która obchodziła Urodziny Książkowego Misia. "Krasnale" zaprosiły na urodzinowe przyjęcie panią Martę z biblioteki, która przeczytała opowiadanie o jednym z bohaterów dzisiejszego dnia. Na imprezie nie mogło zabraknąć jubilatów – książkowych i pluszowych Misiów, które każde dziecko przyniosło ze sobą do przedszkola. Oprócz zabawy były również zajęcia plastyczne, zagadki związane z misiem. Dopełnieniem tego dnia było oglądanie bajki pt. "Miś Uszatek" Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę o misiu z misiem i dla misia.
Jesień to pora zbiorów owoców i robienia z nich różnych przetworów oraz potraw. "Krasnale" bez problemu poradziły sobie z robieniem pysznych owocowych szaszłyków. Najfajniejsze było nadziewanie owoców na wykałaczkę i oczywiście jedzenie gotowych szaszłyków.
Nie czyń drugiemu tego, czego nie chcesz, by tobie czynili - mogli się o tym przekonać uczniowie podczas zajęć realizujących projekt edukacyjny „Kolorowy świat literatury” i wysłuchując bajki o wiewiórce Wiki i sroce.
Sroka była niegrzeczna i źle wychowana, nie pomagała innym, bez pytania zabierała cudze rzeczy i nie szanowała niczyjej pracy. Tych wszystkich złośliwości doświadczyła wiewiórka Wiki.
Dziś dzieci nauczyły się bardzo wielu ważnych rzeczy, gdyż bajka w jasny sposób uczy szacunku i tolerancji, potrzeby niesienia pomocy innym, a także tego, że ważnym elementem uczciwości jest poszanowanie cudzej własności.
Dość oczywiste jest, że uczciwi ludzie nie kradną, ale poszanowanie własności innych to o wiele więcej. To także dbałość o dobra powierzone nam przez innych. To troska o wspólne dobra, szacunek dla rzeczy, które są publicznie dostępne.
Uczniowie z klasy IV przygotowali w swojej klasie piękną jesienną wystawkę, która miała na celu pokazanie niezwykłych darów jesieni. Zostały przyniesione dary lasu i pól. Na stoliku zagościły kasztany, żołędzie, buraki cukrowe....Całość ozdobiły różnokolorowe liście.
27 września odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka i Chrztu Czwartaka. Ciekawe otrzęsiny przygotowane przez klasę V były złożone z dwóch konkurencji, które poprzedzało kosztowanie plastra cebuli z pieprzem. Jakież były miny czwartoklasistów próbujących ten „specjał”… Pierwszą konkurencją było łowienie jabłka z miski z wodą za pomocą ust bez pomocy rąk, natomiast drugą -konkurencja z papierem toaletowym.
Równie dużo emocji i zabawy przyniosły dzieciom konkurencje z okazji dnia chłopaka. Pierwszą konkurencją było malowanie paznokci na czas, drugą-rozpoznawanie zapachów z zamkniętymi oczami, trzecią natomiast dmuchanie balonów. Jury oceniało wykonania uczestników. Uczniem, który był najlepszy i zdobył najwięcej punktów okazał się Arek Samson z klasy V. Nagrodą był tydzień bez pytania.
Po podsumowaniu wszystkich zmagań dzieci zaproszone zostały na szkolną dyskotekę.
W drugim tygodniu września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowali uczniowie klas III-VI oraz nauczyciele. Po zliczeniu wszystkich głosów przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została uczennica Paulina Olszewska z klasy VI natomiast zastępcą przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - uczennica Kinga Chromik z klasy V. GRATULUJEMY!!
Dnia 30 września w naszej szkole odbyła się akcja pt. VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie zmagali się z tabliczką mnożenia w dość nietypowy sposób, poprzez zabawę, egzaminowanie siebie nawzajem. Każda klasa miała swoich egzaminatorów, którzy egzaminowali z części pisemnej i ustnej. Towarzyszyły temu duże emocje. Osoba, która zdobyła maksimum punktów otrzymywała tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz certyfikat. Mistrzowie GRATULUJEMY!!
Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który przypada na 29 września, był kolejną okazją do wprowadzenia przedszkolaków w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy. „Krasnalom” w tym dniu czytali pracownicy ZSP i osoby bliskie dzieciom.
W tym dniu uczestniczyliśmy w realizacji zajęć „ Bezpieczny przedszkolak”. Nauczyliśmy się, że znajomość własnego adresu to bardzo przydatna rzecz, lecz podawać go można tylko w sytuacjach trudnych; rozumiemy rolę znaków odblaskowych; jesteśmy świadomi niebezpieczeństw jakie grożą w czasie poruszania się po drogach; darzymy zaufaniem policjanta; i potrafimy wybrać numer 997 lub 112 i powiadomić o niebezpieczeństwie.
16.09.2016r. W tym dniu grupa KRASNALE wzięła udział w akcji „Sprzątanie świata”.
Jest to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie. Polega na wspólnym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscem przeznaczonym do ich składowania. Jej cel – to między innymi budowanie świadomości ekologicznej.
Zbieraliśmy śmieci w okolicy przedszkola. Na szczęście nie było ich zbyt wiele.
Sprzątanie najbliższego środowiska poprzedzone zostało zajęciami, podczas których szczególną uwagę dzieci zwrócono na segregowanie odpadów oraz recykling.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Tematem pogadanki była” Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, przestrzegał przed zabawami w pobliżu jezdni oraz przed niewłaściwym zachowaniem podczas zabaw z rówieśnikami.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań, wykazali się także znakomitą znajomością zasad przechodzenia przez ulicę.
Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty. Liczymy, że i tym razem wiedzą zdobytą podczas spotkania znajdzie zastosowanie w praktyce.
6 września o godzinie 10-tej w naszej placówce odbyło się "Sprzątanie świata”. Wszystkie grupy i klasy sprzątały najbliższą okolicę.
23 edycja akcji przebiegała pod hasłem: "Podaj dalej...drugie życie odpadów”.
Głównym przesłaniem akcji było:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie do odpadów- szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie uczniów o ich wpływie na środowisko i ilość wytworzonych odpadów podczas codziennych czynności.
1 września 2016 r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Jak co roku zainaugurowała go Msza święta, po której wszyscy udali się do szkoły.
Po części artystycznej przygotowanej przez klasę IV pod kierunkiem wychowawcy Haliny Marcinków, pani dyrektor wręczyła uczniom klasy pierwszej rogi obfitości.
Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów!
Dzisiaj | 3037 | |
Wczoraj | 2343 | |
Miesiąc | 38894 | |
Wszyskie | 2462225 |