Mimo kapryśnej pogody Krasnoludki w minionym tygodniu nie narzekały na nudę. Maluszki uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach, które pozwoliły im zgłębić swoją wiedzę o otaczającej przyrodzie. Świętowaliśmy w tym tygodniu Dzień Bibliotekarza i Dzień Strażaka. Były życzenia dla Pań Bibliotekarek. Zgłębiliśmy wiedzę na temat pracy strażaka dowiadując się przy okazji, że nasza koleżanka Michalinka jest druhną ochotniczej straży pożarnej- brawo. W tym tygodniu również swoimi opowiadaniami z naszej grupowej książki podzieliła się Lena i Nikoś….. z utęsknieniem czekamy na dalsze przygody innych krasnoludków. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Szanowni Rodzice i Nauczyciele, Drodzy Uczniowie
Zapraszam do zapoznania się z plikiem PDF, w którym znajdują się pomocne wskazówki związane z powrotem do nauki stacjonarnej.
PDF zawiera:
Powrót do szkoły po okresie pandemii i nauczania zdalnego - podpowiedzi - pdf
Pozdrawiam,
Psycholog szkolny – mgr Joanna Kaczmarczyk
Taneczne kroki porwały nie tylko dzieci ale także panie. Zabawa była na 102.
30 kwietnia obchodziliśmy w naszym Przedszkolu rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zorganizowaliśmy „Bieg Majowy”. Głównym celem przedsięwzięcia było upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych „ Małych Patriotów.” Podkreślając wagę naszych symboli narodowych: Godła, Flagi i Hymnu oraz znaczenia Ojczyzny w naszym życiu. Przedszkolaki z powagą i dumą zaprezentowały Hymn oraz poznane piosenki patriotyczne. Było przepięknie i uroczyście. Wszyscy przeżyli żywą lekcję patriotyzmu i miłości do kraju ojczystego, która na długo pozostanie w pamięci naszych „Małych Polaków”.
Okres świąt majowych w naszym przedszkolu to wspaniały czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych. Realizując projekt " Piękna Nasza Polska Cała" dzieci dowiedziały się wielu wiadomości na temat bycia Polką i Polakiem. Poznały także historię Unii Europejskiej oraz państw które do niej należą, na mapie mogły zobaczyć gdzie położony jest dany kraj. Dzieci udowodniły również że posiadają ogromną wiedzę o Polsce, o symbolach narodowych oraz o swojej miejscowości. Wdzięczne że mają swój dom – swoją miejscowość wykonały „Laurkę dla Reńskiej Wsi”. W piątek Biedronki rozegrały „Zawody sportowe biało- czerwone”, na podsumowanie zajęć patriotycznych oraz upamiętniając Dzień Flagi dzieci udały się na boisko szkolne gdzie odśpiewały Hymn Narodowy oraz przebiegły z Flagami Bieg Majowy.
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”.
Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii Państwa Polskiego. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.W piątek maluszki wzięły udział w licznych działaniach pod hasłem „Polska, moja ojczyzna”. Zaproponowane przez Panią zadania rozbudzały w dzieciach poczucie tożsamości narodowej, szacunek do symboli narodowych, a także do języka ojczystego. Przedszkolaki wysłuchały legendy o trzech braciach „Lechu, Czechu i Rusie”, nauczyły się wiersza patriotycznego Czesława Janczarskiego pt „Barwy ojczyste”. Następnie odszukały Warszawę na mapie Polski i wybrały się na wirtualny spacer po Polsce.W tematykę Święta Flagi wprowadził dzieci film edukacyjny pt. „Polskie Symbole Narodowe”. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały przygotowany materiał . Nie zabrakło też w tym dniu zajęć tanecznych .Maluszki poznały kroki do tańca Krakowiak i świetnie się przy tym bawiły. Dla naszych maluszków był to czas wspaniałej lekcji patriotyzmu, uświadomienia sobie i przypomnienia, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna .
Wiersze Jana Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej. Tutaj znajdują się tylko niektóre wierszyki poety. Jego dorobek w poezji dziecięcej jest znacznie większy. Wierszowane historyjki poety są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wiersze Jana Brzechwy to świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny . Poza humorem, utwory zawierają zaskakujące zakończenie, często poprzez zaprezentowaną historyjkę, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie a pochwalają dobre. Krasnoludki przez ten tydzień bardzo dobrze się bawiły nie tylko słuchając wierszy ale wspólnie z Panią recytując je. Na pewno jeszcze wielokrotnie będziemy wracać do literatury tego wspaniałego poety. Ten tydzień był również okazją do tego aby maluszki ,,wydały’’ swoją książkę napisaną wspólnie z rodzicem. W książce ,,Opowiadania o krasnoludkach i nie tylko...’’ zawarte są bardzo ciekawe opowiadania . Książka jest ilustrowana i będziemy ją czytać w pochmurne i deszczowe dni. Dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę.
Przy okazji obchodów Dnia Ziemi wolontariusze z opiekunami wzięli udział w sprzątaniu ścieżki rowerowej na terenie Reńskiej Wsi. Chętnych do pomocy było sporo. Sprzątanie szło sprawnie, a i śmieci było dużo. Cieszę się, że młodzi ludzie chcieli poświęcić swój wolny czas, aby zadbać o otoczenie, o które nie zawsze dbają ci, którzy że ścieżki rowerowej korzystają.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Biedronki przyniosły do przedszkola swoje ulubione książeczki, by promować rozwój czytelnictwa w grupie. Z pomocą Pań dzieci odpowiadały na pytania typu: kim jest autor, recenzent, czy ilustrator. Następnie przedszkolaki udały się do biblioteki, w której pani Marta przedstawiła im zasady dbania o książki oraz wyjaśniła na czym polega praca w bibliotece i księgarni. Jednocześnie dzieci mogły zobaczyć, jak wiele książek znajduje się w naszej Gminnej Bibliotece w Reńskiej Wsi. Dziękujemy pani Marcie za ciekawe wprowadzenie nas w świat literatury.
,, Zbliża się wiosna''- założyliśmy hodowlę fasolki
Obecnie obchodzimy Rok Świętego Józefa. W związku z tym wydarzeniem uczniowie klas 1-4 mogli wziąć udział w konkursie plastycznym "Figurka św. Józefa". Organizatorem konkursu jest Zespół Szkolno- Przedszkolny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie figurki stojącej postaci świętego Józefa. Takie figurki wykonały uczennice klasy 3 : Nadia Piecek i Alicja Bula.
Z tej okazji dzieci wyruszyły w multimedialna podróż gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi, poznały zasady segregowania śmieci a na koniec wykonały pracę plastyczna "Nasza planeta"
W piątek Krasnoludki z okazji Dnia Książki odwiedziły bibliotekę. Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały, oraz kolorowanki, które dostały w ramach podziękowania za miłe spotkanie. Dziękujemy Pani Marcie za zaproszenie.
W ubiegłym tygodniu maluszki cały tydzień rozmawiały na temat ,,Segregacji śmieci’’. Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna, co dzieje się z odpadami i jak je można wykorzystać oraz co oznacza słowo „recykling”. Zaprezentowano przedszkolakom ilustracje przedstawiające czyste środowisko i zanieczyszczone Potem przyszedł czas na działania praktyczne. Przedszkolaki poradziły sobie z segregowaniem odpadów do worków w odpowiednim kolorze: szkło – worek zielony, plastik- worek żółty i worek niebieski – papiery. Był też jeszcze jeden worek – brązowy do którego, wrzucamy odpady zielone czyli: liście, skoszoną trawę, kwiaty ogrodowe . Na spacerze Pani pokazała nam kompostownik co to takiego jest i co można do niego wrzucać.
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia Panie zorganizowały dzieciom zajęcia proekologiczne ukazującej jak ważne jest dbanie o środowisko i przyrodę. Dzieci wysłuchały historii ukazującej konsekwencje zanieczyszczenia planety, rozwiązywały zagadki tematyczne, jak również wypowiadały się na temat sposobów dbania o środowisko. Podsumowaniem podjętych działań było wykonanie eko-kalendarza realizując w ten sposób kolejny aspekt projektu " Mały Miś w świecie wielkiej literatury".
Nasza placówka wzięła udział w projekcie „Dobre Słowo”. Ma on na celu dzielenie się Bożym słowem z innymi. Nasze rozważania dotyczą IV niedzieli wielkanocnej – niedzieli Dobrego Pasterza 25.04.2021.
Kolejny tydzień zdalnej nauki upłynął Biedronkom na poznaniu różnych sklepów i robieniu zabawowych zakupów. Dzieci przypomniały sobie jak należy zachować się w sklepie, uczyły się przeliczania towarów wybierając produkty najdroższe i najtańsze, komponowały zdrowy posiłek oraz realizowały zadania z zakresu edukacji muzycznej i plastycznej. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i aktywne przysyłanie proponowanych zada
„Niech tam leje niech, tam wieje ja się bawię ja się śmieję”. Mimo niepogody w minionym tygodniu maluszki były bardzo aktywne. Pracowite Krasnoludki pochwaliły się jak spędzają czas na sportowo. Brawo dla wszystkich.
Trzy lata temu sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił Święto Chrztu Polski, którego celem ma być upamiętnienie chrztu Polski dokonanego w dniu 14 kwietnia 966r. W tym roku, w związku z pandemią, obchody tej uroczystości były ograniczone do wywieszenia flagi na budynku szkolnym oraz wykonaniu gazetki ściennej. Jednak należy pamiętać, że jest to jedna z najważniejszych dat w historii; to początek chrystianizacji oraz państwowości naszego kraju.
Wydaliśmy dla Państwa kolejny numer naszego miesięcznika „Przedszkolaczek”. Można w nim przeczytać:
- Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.
- Wielkanocne przygotowania
-Międzynarodowy Dzień Teatru
-Metody walki z dziecięcym stresem
-oraz w ramach projektu „Piękna Nasza Polska Cała” Bajka o odważnej pszczole.
Znaleźć go można w zakładce aktualności: Miesięcznik przedszkolaka.
W minionym tygodniu Biedronki poznały zwierzęta mieszkające na wsi. Podczas realizacji tygodniowej tematyki dzieci wykazywały się znajomością przeliczania i liczenia, odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanych wcześniej opowiadań, układały zagrody z klocków, jak również wykonywały zadania plastyczne i muzyczne. Dziękujemy Rodzicom za współpracę i piękne zdjęcia pracujących dzieci.
Czas Wielkiego Postu, to szczególny okres w naszym życiu. Przygotowywaliśmy się do dobrego przeżycia Świąt Wielkiej Nocy. Aby spełniać uczynki miłosierdzia, w tym właśnie czasie, wolontariusze wraz z całą społecznością szkolną włączyli się do pomocy osobom bezdomnym. Choć nauka była prowadzona zdalnie, uczniowie zmobilizowali się i stanęli na wysokości zadania. Ta konkretna pomoc wyglądała w ten sposób, że uczniowie i nie tylko uczniowie, przynosili „pachnidła”, czyli: szampony, płyny do kąpieli, żele pod prysznic, mydła w płynie i w kostce, żele do golenia oraz maszynki jednorazowego użytku, dezodoranty, lakiery do włosów, pasty i szczoteczki do zębów, gąbki, chusteczki higieniczne. Ponadto zebraliśmy także ręczniki, bieliznę, odzież oraz obuwie. Wszystkie te dary zostały przekazane do łaźni dla osób bezdomnych, prowadzonej przez Caritas, a mieszczącej się w Opolu. Bardzo serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy.
![]() | Dzisiaj | 304 |
![]() | Wczoraj | 1355 |
![]() | Miesiąc | 16516 |
![]() | Wszyskie | 2917008 |