22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia Panie zorganizowały dzieciom zajęcia proekologiczne ukazującej jak ważne jest dbanie o środowisko i przyrodę. Dzieci wysłuchały historii ukazującej konsekwencje zanieczyszczenia planety, rozwiązywały zagadki tematyczne, jak również wypowiadały się na temat sposobów dbania o środowisko. Podsumowaniem podjętych działań było wykonanie eko-kalendarza realizując w ten sposób kolejny aspekt projektu " Mały Miś w świecie wielkiej literatury".
Nasza placówka wzięła udział w projekcie „Dobre Słowo”. Ma on na celu dzielenie się Bożym słowem z innymi. Nasze rozważania dotyczą IV niedzieli wielkanocnej – niedzieli Dobrego Pasterza 25.04.2021.
Kolejny tydzień zdalnej nauki upłynął Biedronkom na poznaniu różnych sklepów i robieniu zabawowych zakupów. Dzieci przypomniały sobie jak należy zachować się w sklepie, uczyły się przeliczania towarów wybierając produkty najdroższe i najtańsze, komponowały zdrowy posiłek oraz realizowały zadania z zakresu edukacji muzycznej i plastycznej. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i aktywne przysyłanie proponowanych zada
„Niech tam leje niech, tam wieje ja się bawię ja się śmieję”. Mimo niepogody w minionym tygodniu maluszki były bardzo aktywne. Pracowite Krasnoludki pochwaliły się jak spędzają czas na sportowo. Brawo dla wszystkich.
Trzy lata temu sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił Święto Chrztu Polski, którego celem ma być upamiętnienie chrztu Polski dokonanego w dniu 14 kwietnia 966r. W tym roku, w związku z pandemią, obchody tej uroczystości były ograniczone do wywieszenia flagi na budynku szkolnym oraz wykonaniu gazetki ściennej. Jednak należy pamiętać, że jest to jedna z najważniejszych dat w historii; to początek chrystianizacji oraz państwowości naszego kraju.
Wydaliśmy dla Państwa kolejny numer naszego miesięcznika „Przedszkolaczek”. Można w nim przeczytać:
- Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.
- Wielkanocne przygotowania
-Międzynarodowy Dzień Teatru
-Metody walki z dziecięcym stresem
-oraz w ramach projektu „Piękna Nasza Polska Cała” Bajka o odważnej pszczole.
Znaleźć go można w zakładce aktualności: Miesięcznik przedszkolaka.
W minionym tygodniu Biedronki poznały zwierzęta mieszkające na wsi. Podczas realizacji tygodniowej tematyki dzieci wykazywały się znajomością przeliczania i liczenia, odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanych wcześniej opowiadań, układały zagrody z klocków, jak również wykonywały zadania plastyczne i muzyczne. Dziękujemy Rodzicom za współpracę i piękne zdjęcia pracujących dzieci.
Czas Wielkiego Postu, to szczególny okres w naszym życiu. Przygotowywaliśmy się do dobrego przeżycia Świąt Wielkiej Nocy. Aby spełniać uczynki miłosierdzia, w tym właśnie czasie, wolontariusze wraz z całą społecznością szkolną włączyli się do pomocy osobom bezdomnym. Choć nauka była prowadzona zdalnie, uczniowie zmobilizowali się i stanęli na wysokości zadania. Ta konkretna pomoc wyglądała w ten sposób, że uczniowie i nie tylko uczniowie, przynosili „pachnidła”, czyli: szampony, płyny do kąpieli, żele pod prysznic, mydła w płynie i w kostce, żele do golenia oraz maszynki jednorazowego użytku, dezodoranty, lakiery do włosów, pasty i szczoteczki do zębów, gąbki, chusteczki higieniczne. Ponadto zebraliśmy także ręczniki, bieliznę, odzież oraz obuwie. Wszystkie te dary zostały przekazane do łaźni dla osób bezdomnych, prowadzonej przez Caritas, a mieszczącej się w Opolu. Bardzo serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy.
W minionym tygodniu maluszki utrwalały swoją wiedzę na temat zwierząt żyjących na wsi. Rozpoznawały odgłosy zwierząt, dopasowywały i segregowały obrazki, kolorowały, kształciły swoją spostrzegawczość wzrokowo- ruchową, na pewno bawiąc się przy tym doskonale.
W dniu 27 marca w ramach realizacji projektu „Dwujęzyczna Opolszczyzna” oraz z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia teatralne. Zajęcia te zapoznały dzieci z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi, takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, przedstawienie. Przedszkolaki dowiedziały się również jak należy zachować się w teatrze. Mieliśmy okazję uczestniczyć w zabawach ruchowych. Byliśmy aktorami i wcielaliśmy się w różne postacie. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały przepiękne kukiełki z łyżki drewnianej. Warsztaty teatralne pozostawiły wiele niesamowitych wrażeń, które Biedronki wraz ze swoją kukiełką zabrały do domu.
Od kilku lat w naszej placówce są zbierane plastikowe nakrętki. Uczniowie oraz pracownicy szkoły chętnie przynoszą całe reklamówki nakrętek. Od jakiegoś czasu nawiązaliśmy kontakt z pewną rodziną, i właśnie aby wesprzeć rehabilitację syna, nakrętki przekazujemy tej rodzinie. Pani dyrektor zakupiła specjalny pojemnik- serce, aby każdy mieszkaniec Reńskiej Wsi mógł dołożyć choćby kilka korków. Pojemnik ustawiony na placu szkolnym został zapełniony w przeciągu dwóch dni, za co jesteśmy serdecznie wdzięczni i oczywiście zachęcamy do ponownego zapełniania serca.
Wolontariusze przygotowywali jajo wielkanocne na konkurs organizowany przez bibliotekę gminną. Jajo było ogromne, więc nakład ich pracy również był olbrzymi. Uczniowie wykazali się nie lada kreatywnością. Włożyli w tą pracę swoje serca, wiele cierpliwości, pomysłowości oraz sporo czasu. W dekoracji pomagały również panie nauczycielki. Jajo Zespołu Szkolno- Przedszkolnego można podziwiać na fb.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijaństwa mające bogatą tradycję i liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie. Również w naszym przedszkolu ta tradycja jest kultywowana. 26 marca dzieci wraz z paniami zasiadły do śniadania wielkanocnego. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w przygotowanie świątecznego stołu. Na stole pojawiły się tradycyjne wielkanocne przysmaki. Podczas spotkania Pani Dyrektor złożyła wszystkich przedszkolakom życzenia świąteczne, a dzieci zaśpiewały piosenki związane z tematyką wiosenno – świąteczną. W tym roku odwiedził nas również wyjątkowy gość – zajączek wielkanocny. Przybył z koszyczkami słodkich upominków dla dzieci.
Wielkanoc to również życzenia, nie tylko te telefonicznie czy internetowe, ale także i te ręcznie wykonane. Niestety w dobie pandemii nie zawsze mamy możliwość odwiedzenia naszych bliskich seniorów. Dlatego najstarsza grupa przedszkolna wraz ze swoimi Rodzicami wykonali przepiękne ozdoby wielkanocne, które zostały przekazane Seniorom z Naszej Gminy.
Biedronki w wiosennych nastrojach przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Dzieci pod bacznym okiem swoich pań tworzyły przeróżne świąteczne dekoracje, wkładając w to wiele pracy i całe swoje serduszka. Były koszyczki wielkanocne, zajączki, nie zabrakło również kolorowych pisanek. W współpracy z Panią Martą z Biblioteki dzieci wykonały przepiękne pisanki metodą Decoupage.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zawieszenie-pracy-stacjonarnej-przedszkoli-do-11-kwietnia
Koniec marca w grupie Krasnoludki był okresem przygotowań do obchodów zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wspólnie z Paniami dzieci poznawały zwyczaje ludowe i tradycje charakterystyczne dla naszej rodzimej kultury, a także wykonywały piękne prace plastyczne i ogrodnicze. Wiele radości sprawiło dzieciom przygotowywanie koszyczków dla zajączka a później ich szukanie .Wszystkie te zajęcia wzbogaciły wiedzę dzieci na temat Wielkanocy. To był bardzo intensywny, ale i piękny tydzień umilający nam oczekiwanie na nadejście Wielkanocy.
W piątek Krasnoludki obchodziły Dzień Teatru. Maluszki dowiedziały się co to jest teatr ,scena , kurtyna ,aktor, i jak należy zachować się w teatrze. Dzięki przyniesionym rekwizytom wcieliliśmy się w różne postacie z bajek i odgrywaliśmy krótkie scenki teatralne. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.
Do tego wydarzenia przedszkolaki wszystkich grup przygotowywały się już od kilku dni ucząc się wiosennych piosenek, wierszyków i rymowanek, przygotowując wiosenne dekoracje. Tego dnia w przedszkolnych salach gościły wielobarwne wiosenne kolory. Przedszkolaki przemaszerowały barwnym pochodem ulicami Reńskiej Wsi trzymając w rękach wiosenne symbole, wyrażając w ten sposób radość z przyjścia nowej pory roku. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas już na dobre.
Klasy 1-3 powitały wiosnę. Uczniowie klasy 2 przygotowali krótka inscenizację, a później wspólnie śpiewaliśmy piosenki o wiośnie.
Liczba Pi, ludolfina – to stosunek obwodu koła do długości jego średnicy, stosunek ten jest niezależny od wyboru jakiegokolwiek koła, ponieważ każde dwa koła są podobne. W naszej szkole wszyscy uczniowie klas 4- 6 dostali zadanie dodatkowe z matematyki aby stworzyć swoją rzeźbę liczby π, sfotografować ją i wysłać. Uczniowie przysłali zdjęcia najprzeróżniejszych rzeźb liczby Pi, z których każda jest bardzo interesująca. Uczniowie wykazali się kreatywnością oraz ogromną pomysłowością. Dobrze, że wyobraźnia naszych dzieci nie ma granic i potrafią „zrobić coś z niczego” J
W ramach projektu "Op@lskie dla podstawówek – zdalne nauczanie zbliża!”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski, w dniu 18. 03. 2021 r. w naszej placówce odbyło się przy udziale Wójta Gminy Reńska Wieś Pana Tomasza H. Kandziora, Pana Roberta Węgrzyna, Pani senator Brygidy Kolędy- Łabuś oraz Dyrektora Szkoły Pani Jadwigi Matuszewskiej przekazanie 12 laptopów z nowoczesnym oprogramowaniem, przeznaczonych dla nauczycieli m.in. do prowadzenie zajęć w trakcie nauki zdalnej. Za wsparcie, tak pomocne w naszej pracy gorąco dziękujemy.
Owe święto było okazją do przypomnienia i utrwalenia wiedzy zdobytej przez “Krasnoludki” podczas zajęć w przedszkolu. Dzieci w piątek obejrzały film o lesie i jego mieszkańcach, a także opowiedziały o korzyściach z lasu jakie mają ludzie, o drzewach rosnących w polskich lasach i zwierzętach w nich mieszkających. Była to również okazja do realizacji projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Dziękujemy tatusiowi Lenki za dostarczone eksponaty, które wykorzystaliśmy na zajęciach.
Dzisiaj | 610 | |
Wczoraj | 1884 | |
Miesiąc | 39603 | |
Wszyskie | 2551138 |