Uczniowie klas 1 - 3 byli na wycieczce w Opolu - Bierkowicach. Wzięli udział i w zajęciach warsztatowych z kowalstwa i garncarstwa. Zapoznali się z warunkami życia i rodzajem zajęć ludzi w dawnych czasach na wsi. Dzieci wróciły do domów bardzo zadowolone. Ten dzień przyniósł im mnóstwo wrażeń.
Umyj rączkom brzuszki, później plecki i paluszki, potem palce złap na wędkę, pokręć kciuki śrubokrętem, i na koniec swe paluszki, potrzyj szybko o dwa brzuszki…”
Przedszkolaki z grupy ,, Krasnoludki” i ,,Biedronki” obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia było uświadomienie przedszkolakom, jak ważne jest codzienne mycie rączek. Poszerzyliśmy wiedzę na temat bakterii i wirusów , które dostają się do naszego organizmu poprzez posiadanie brudnych części ciała. Kształtowaliśmy właściwe nawyki higieniczne oraz rozwijaliśmy aktywnie postawy prozdrowotne poprzez min. naukę piosenki, eksperyment z użyciem mydła w płynie, pieprzu oraz wody, a także wykonanie pracy plastycznej. To był naprawdę pouczający dzień, który spędziliśmy w miłej atmosferze.
16 października obchodzony jest Dzień Żywności, dlatego nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach „Od ziarenka do bochenka”. Na zajęciach omówione zostały wszystkie etapy produkcji chleba. Dzieci z grupy „Krasnoludki” miały możliwość samodzielnego upieczenia chleba, a dzieci z grupy „Kotki” piekły bułeczki, zaś „Biedronki” degustowały różnego rodzaju pieczywa – chleb, bułki, rogale, chałkę, itp. Dzieci na zajęciach wykonały bułeczki, chlebek i rogaliki z masy solnej. Na zakończenie zajęć, aby utrwalić wiadomości o tym, jak powstaje chleb, dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Od ziarenka do bochenka”, w którym omówiono produkcję chleba dawniej i dziś. Nie zabrakło wspólnej zabawy w kole ze śpiewem piosenki „Mało nas do pieczenia chleba”.
Uczniowie klas 2 i 3 wybrali się na wycieczkę do lasu. Dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Rozpoznawały gatunki drzew, krzewów i innych roślin leśnych. Słuchały odgłosów przyrody. Nazbierały też dużo jesiennych skarbów, które znalazły swoje miejsce w kąciku przyrodniczym.
W Dniu Głośnego Czytania uczniowie klas młodszych odwiedzili bibliotekę. Dzieci wypowiadały się na temat - Co nam daje czytanie? Ciekawe wypowiedzi uczniów uzupełniła Pani bibliotekarka. Potem zaprosiła do wysłuchania baśni, która przeniosła wszystkich w świat niezwykły i cudowny rozbudzający wyobraźnię młodych czytelników.
Miesiąc wrzesień zakończyliśmy Dniem Chłopaka. Chłopcy z klas I, II i III zostali obdarowani przez koleżanki prezencikami- niespodziankami. Wszyscy byli zachwyceni upominkami, które sprawiły wiele radości. Teraz dziewczynki z niecierpliwością oczekują na swoje święto.
12 października naszą placówkę odwiedziło mobilne muzeum. Ofertę edukacyjną przygotowało Muzeum Śląska Opolskiego. Zajęcia miały charakter teoretyczno- warsztatowy i były dostosowane do wieku uczniów klas 4-8. Klasa 4 realizowała zajęcia ze sztuki: Malarstwo XIX i XX wieku. Klasa 5 i 6 – Historia Opola w fotografiach, klasa 7 zajęcia etnograficzne: Strój opolski z przełomu wieków, natomiast klasa 8 realizowała zajęcia historyczne: Powstania śląskie. W ramach każdej lekcji elementy teoretyczne były zintegrowane z modułami warsztatowymi i grami dydaktycznymi. Uczestnikom zajęć zostały przekazane bezpłatne teczki z kartami pracy, które wykorzystywane były podczas lekcji muzealnej w szkole. Uczniowie dekorowali drewniane pudełka, projektowali okładki albumów oraz ozdabiali czapki i ekologiczne torby. Cała inicjatywa miała na celu popularyzację sztuki polskiej oraz lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego wśród dzieci, młodzieży.
Nasze Biedronki jako najstarsze dzieci przedszkolne, również postanowiły uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci przygotowały piękny upominek - papierowy kwiat oraz nauczyły się wierszyka. W pięknych, odświętnych strojach, z uśmiechem na twarzach, przedszkolaczki zarecytowały wierszyk dziękując nauczycielom i pracownikom oświaty za trud włożony w ich edukację i wychowanie oraz za troskę, którą ich otaczają.
Wrzesień to miesiąc, w którym klasa 8 omawiała tematy z działu „Elektrostatyka”.Na pierwszych lekcjach uczniowie uczyli się sposobów elektryzowania ciał. Jednym z nich jest indukcja (wpływ). Uczniowie sami się przekonali, że pocierając wełnianą szmatką lub bluzą plastikową linijkę, ona się naelektryzuje, w wyniku czego skrawki papieru się przykleją do linijki. Na kolejnych lekcjach, pod koniec miesiąca, rozmawialiśmy o napięciu elektrycznym. Uczniowie przynieśli na zajęcia ziemniaki, cytryny i jabłka. Za pomocą woltomierza badali napięcie tych owoców i warzyw. Zarówno temat „Elektryzowanie ciał” jak i „Napięcie elektryczne” został udokumentowany w postaci zdjęć. Zaangażowanie klasy 8 było duże, a satysfakcja z samodzielnego przeprowadzenia doświadczenia jeszcze większa. Wiadomo jest, że lekcje fizyki najbardziej zostają w pamięci wtedy, gdy doświadczamy czegoś na własnej skórze.
W piątek 8 października klasy 7 i 8 wraz z opiekunami były na wycieczce na Górze św. Anny. Na lekcji historii w Muzeum Czynu Powstańczego uczniowie mieli okazję zgłębić wiedzę na temat trzech powstań śląskich, które są jednym z kluczowych wydarzeń w historii naszego regionu. Młodzież obejrzała też bogatą kolekcję zbiorów związanych z historią powstań, a później w grupach rozwiązywała test z zadaniami. Uczniowie samodzielnie musieli wyszukać wśród muzealnych ciekawostek odpowiedzi na pytania. Zaangażowanie i rywalizacja były ogromne. Najlepsze grupy otrzymały skromne upominki. Bardzo dużą atrakcją okazało się spotkanie z ornitologiem, który pokazał w jaki sposób obrączkuje się ptaki. Młodzież dowiedziała się też sporo ciekawostek na temat ptaków zamieszkujących okoliczny park i mogła pogłaskać sikorkę i kowalika. Słuszne jest zatem stwierdzenie, że wycieczki kształcą. Żywa lekcja historii i przyrody na długo pozostanie w naszej pamięci .
Podsumowując tydzień o jesiennych zbiorach, dzieci postanowiły upiec zdrowe placuszki (pod czujnym okiem Pań). Jako produkt podstawowy wybrały DYNIĘ. Najpierw z wielkim zaciekawieniem poznały co dzieje się w jej środku. Następnie zabrały się do wydobywania pestek, które postanowiliśmy ususzyć i w odpowiednim czasie skonsumować bądź wykorzystać do różnorodnych zajęć. Miąższ w pięknym kolorze wykorzystaliśmy jako podstawowy produkt do naszych placuszków. Dodając jeszcze parę produktów uzyskaliśmy apetyczną masę z której wyczarowaliśmy pyszne placuszki. Po zajęciach gimnastycznych taki deser smakował wyśmienicie.
We wrześniu na lekcjach fizyki kasa 8 uczyła się działu „ Elektrostatyka”. Jednym z tematów były „ Przewodniki i izolatory”. Na nim omawialiśmy sposób sprawdzania, czy dane ciało jest naelektryzowane. Przyrządem, którym można sprawdzić naelektryzowanie ciała jest elektroskop. Uczniowie otrzymali po lekcji zadanie dodatkowe do domu. Mieli wykonać samodzielnie swój elektroskop, a potem na lekcji go zaprezentować. Muszę przyznać, że uczniowie zainteresowani tym zadaniem domowym świetnie sobie z nim poradzili, a prezentacja własnego elektroskopu przebiegła na wysokim poziomie, co odwzorowują zdjęcia. Nagrodą za ta pracę była ocena celująca do dziennika oraz nieoceniony podziw reszty klasy. GRATULUJEMYJ
10 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Drzewa. Dobrze o tym wiedzą Krasnoludki z naszego przedszkola, które dziś (11.10.2021) uczciły to niezwykłe święto. Podczas zajęć związanych z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa oraz etapy jego wzrastania. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych oglądały ilustracje drzew, dotykały ich kory, liści i gałązek. Największą atrakcją okazała możliwość się przejścia po przyrodniczym torze przeszkód, który składał się z liści, szyszek, kasztanów, gałązek, mchu, kory, żołędzi, ziemi. Wszystkie dzieci okazały się na tyle odważne, by poznać fakturę zgromadzonych leśnych symboli bosymi stopami. Na zakończenie zajęć Krasnoludki wykonały pracę plastyczną, pt. "Jesienne drzewo". Mamy nadzieję, że naszymi działaniami wpłyniemy pozytywnie na właściwą postawę naszych przedszkolaków, które w przyszłości staną się prawdziwymi miłośnikami przyrody.
Zbudowanie wahadła było pracą dodatkową dla uczniów klasy 7. Każde wahadło powinno mieć stabilną konstrukcję, natomiast wahające odważniki miały być przyczepione na sznurkach różnej długości. Zainteresowani uczniowie przynieśli na lekcje wahadła, potem każdy zaprezentował swoje, opisał sposób wahania wiszących odważników. Lekcja bardzo się podobała, a w nagrodę każdy uczeń za swój trud otrzymał ocenę celującą do dziennika. GratulujemyJ
Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa! Malucha czekają poważne zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania. Podobnie, jak na wszystkie inne wydarzenia, tak i na to, dzieci zareagują w swój własny sposób, zależny od ich osobowości i konkretnej sytuacji. Warto jednak zaznaczyć, że pobyt dziecka w przedszkolu ma niewątpliwie bardzo korzystny wpływ na jego rozwój. Naturalne i profesjonalnie przygotowane środowisko przedszkolne sprzyja poznawaniu i rozumieniu otoczenia, świata, nabywaniu nowych umiejętności poprzez działanie oraz rozwojowi społeczno-emocjonalnemu. W naszym przedszkolu miło płynie czas, panuje ciepła i życzliwa atmosfera. Codziennie staramy się zaskakiwać nasze Maluszki ciekawymi pomysłami i propozycjami zabaw i zajęć. Drobnymi krokami wprowadzamy je w środowisko przedszkolne, zachęcając do współdziałania, do wzajemnej integracji, do podejmowania różnorodnych działań. Dzieci poznały już zasady obowiązujące w przedszkolu oraz wspólnie z Paniami stworzyły „Kodeks Przedszkolaka”. Podczas pobytu w naszej placówce przedszkolaki są wdrażane do czynności samoobsługowych, dbamy również o zaspokojenie ich potrzeb – wszystko to, w oparciu o zasady bezpieczeństwa. Chociaż adaptację, co chwilę zaburzają incydenty zachorowań i związanej z nimi obniżonej frekwencji, to z radością zauważamy, iż po czasem długiej nieobecności, dzieci do przedszkola wchodzą odważnie i z uśmiechem na twarzach. Minął już ponad miesiąc, a my zdecydowanie możemy stwierdzić, że Krasnoludki świetnie odnalazły się w grupie przedszkolnej, co jest dla nas ogromną satysfakcją.
Dnia 6 października 2021 grupę Maluszków odwiedziła niezwykle ciekawa postać. Przypadkowo przechodziła niedaleko naszego przedszkola Pani Jesień. Bardzo serdecznie nas przywitała i zapytała, czy zaprosimy ją do naszej Sali. Dzieci chętnie rozmawiały z nią o oznakach jesieni w przyrodzie, oglądały jej strój oraz zaprosiły do wspólnej zabawy. Nasz miły gość obdarował dzieci koszem pysznych jabłek. Gorąco przyjęta jesień na pewno nie będzie smutna, nudna i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby.
Wiaderka, kalosze i uśmiechy na twarzach dzieci. Tak oto spędziliśmy wtorek w naszym przedszkolu, gdyż jedną z jesiennych atrakcji organizowaną w naszym przedszkolu są wykopki. Przedszkolaki, zaopatrzone w odpowiednie stroje, wyruszyły na pole do państwa Hadamek. Zapał i zaangażowanie dzieci w pracę bardzo nas zaskoczył, a zbieranie ziemniaków okazało się nie tylko pracą, ale także świetną zabawą.
W naszej szkole uczniowie również włączyli się do obchodów tego wydarzenia. Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć. Czasami potrzebujemy kogoś, kto ten talent w nas zauważy.
Dnia 4 października grupa „Krasnoludki” obchodziła Światowy Dzień Zwierząt. Celem naszych działań, było uświadomienie przedszkolakom, że zwierzęta, to istoty, które potrafią czuć i o które należy dbać, bo często potrzebują naszej pomocy. Dzieci słuchały wierszy, rozwiązywały zagadki oraz śpiewały piosenkę o tematyce związanej ze zwierzętami. Krasnoludki również bardzo chętnie też rozmawiały o tym, w jaki sposób opiekują się zwierzątkami, które mają w swoich domach i co należy zapewnić każdemu kotkowi i pieskowi, aby był zdrowy i szczęśliwy. Nasze przedszkolaki przekonały się, że być właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność, a ochrona zwierząt to nie hobby, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję „Serce na klamerce”, w której szkolni wolontariusze zbierają karmę dla zwierząt ze schroniska.
Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika - człowieka samodzielne myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzana, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią. Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. W ramach tej akcji w grupie Krasnoludków oraz Kotkach Panie czytały dzieciom fascynujące opowiadania. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i z zaciekawieniem słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Dodatkowo grupę „Kotki” odwiedziła Pani bibliotekarka przeprowadzając zajęcia biblioteczne oraz uczennice klasy VII, które czytały im ciekawe baśnie. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!
„W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego…”
Chłopcy z grupy „Krasnoludki” w tym, szczególnym dla siebie, dniu chętnie przyjmowali skierowane ku nim różnorodne przywileje oraz oznaki pamięci ze strony koleżanek. Pięknie odśpiewane 100 lat zapoczątkowało uroczystość. Chłopcy z grupy „Biedronki” okazali się prawdziwymi dżentelmenami i poprosili dziewczynki do tańca, niestety tanecznym parkietem okazała się gazeta, która zmniejszała swoją powierzchnię. Następnie chłopaki musieli wypić „Eliksir uśmiechu”- (sok z cytryny) który sprawił radosną minkę na twarzach dzieci. Dużo radości sprawiło przedszkolakom zjadanie jabłuszka zawieszonego na sznureczku. Było wiele śmiechu i dobrej zabawy.
Każdy przedszkolak o tym wie; Chcesz być zdrowym ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa
Są reguły, jest zabawa’’
Nasi chłopcy uwielbiają zabawy piłkami, kochają skoki, biegi przez przeszkody, różne ćwiczenia fizyczne i nie tylko.... My dziewczynki małe i duże życzyłyśmy im dużo uśmiechu, radości i wspaniałych przyjaciół. Rodzicom dziękujemy za prezenty i słodkości dla wszystkich dzieci.
W ramach akcji sprzątanie świata, 29 września, wolontariusze sprzątali ścieżkę rowerową na terenie Reńskiej Wsi. Był i ruch na świeżym powietrzu i pożytek dla lokalnej społeczności. Dziękuję wszystkim którzy brali udział w tej akcji.
Okazji do czytania dzieciom jest wiele. A jedną z nich jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony 29 września. Nasze „Biedronki” w tym dniu udały się do Biblioteki, gdzie przewodniczący szkoły Krzysiu oraz uczniowie klasy 8 Karolina oraz Leszek przeczytali dzieciom przygody Fenka „Sprzątanie świata- dbam o środowisko”. Celem takiego czytania jest stymulowanie rozwoju dzieci, rozwój wyobraźni oraz rozwijanie zdolności koncentracji, chęci poznawania świata. Czas na czytanie w naszym przedszkolu nie jest przypadkowy lecz zaplanowany i przemyślany. Przedszkolaki z ciekawością słuchają nie tylko czytanych bajek, ale również włączają się w analizę tekstu. Po krótkiej pogadance na temat konieczności dbania o nasze środowisko naturalne, dzieci zaopatrzone w rękawice oraz worki, poinstruowane czego szukamy i co zbieramy, rozpoczęły porządkowanie terenu szkolnego. Wierzymy, że prowadzane przez nas działania wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci, i że w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami czytelnictwa, przyrody i otaczającego ich świata.
29 września przedszkolaki z grupy Krasnoludki i Kotki aktywnie włączyły się do Akcji Sprzątanie Świata. Z wielkim zaangażowaniem porządkowały teren wokół przedszkola. Czysty świat służy nam i naszemu zdrowiu, dlatego apelujemy: Nie zaśmiecajcie go!
Dnia 28.09.2021r. w grupie ,, Biedronki” obchodziliśmy „Dzień Jabłka”. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat tego popularnego owocu, a także miały okazję do degustacji soku jabłkowego. Chętnie uczestniczyły w zajęciach muzyczno-ruchowych, podczas których zapoznały się z piosenką ,, Rumiane jabłuszko” ilustrując ją ruchem. Celem zajęć był także nacisk na zdrowe odżywianie, gdyż w naszym przedszkolu staramy się na to zwracać szczególną uwagę. Dzień był pełen wrażeń, gdyż mieliśmy możliwość po raz pierwszy być na sali gimnastycznej. Odbywały się tam ćwiczenia ruchowe z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, co również służy naszemu zdrowiu. Dzieci były zachwycone tym dniem, który na pewno pozostanie na długo w ich pamięci. Dziękujemy rodzicom za dostarczenie tych pysznych owoców.
Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące a jako przekąska niezwykle sycące… Jabłko pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek. Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy.
Dnia 28 września przedszkolaki z grup “Krasnoludki” i „Kotki” również postanowiły uczcić święto jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja oraz zachęcanie do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu jego walorów zdrowotnych i odżywczych. Jabłko to symbol zdrowia i najbardziej znany polski owoc. Dzieci dowiedziały się skąd się biorą jabłka, śledząc kolejne obrazki historyjki „Od pestki do jabłka”. Nasi milusińscy poznawali również różne gatunki jabłek, rozpoznawali zapach i smak tych owoców oraz zdobywali wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Na zakończenie tego ekscytującego dnia grupa „Kotki” degustowała konfiturę jabłkową oraz pyszny jabłecznik, natomiast „Krasnoludki” przy pomocy Pań przygotowały na podwieczorek przepyszne racuchy. Dzień Jabłkowy zaliczamy do bardzo udanych i zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin. Pamiętajmy: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”
Dzisiaj | 1329 | |
Wczoraj | 2801 | |
Miesiąc | 38860 | |
Wszyskie | 2662963 |