Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. W nowoczesnym świecie, w dobie wszechobecnego Internetu szczególnie warto przypominać dzieciom dawne klasyczne bajki i baśnie ponieważ coraz częściej wypierane są one przez bajki współczesne. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Dnia 04.11.2021 roku w naszym Przedszkolu pomimo pandemii i niestety bez obecności kochanych Rodziców, odbyła się bardzo ważna uroczystość: Pasowanie na Przedszkolaka. To pierwsze tak ważne wydarzenie dla naszych Krasnoludków, ponieważ od tego dnia stały się oficjalnie przedszkolakami. Podczas imprezy dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności, były więc wiersze, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci złożyły przysięgę Dzielnego Przedszkolaka, po której, Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonała uroczystego „Aktu pasowania”. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz słodki upominek. Naszym Krasnoludkom życzymy rozwijania swoich licznych talentów oraz radosnego i twórczego pobytu w przedszkolu, a rodzicom dumy ze swoich pociech.
Nasze starszaki wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, związanych z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach tej akcji odwiedziliśmy cmentarz w Reńskiej Wsi, gdzie oddaliśmy hołd i zapaliliśmy znicze dla zmarłych nauczycieli i pracowników naszego przedszkola.
W okresie poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych, wolontariusze z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Reńskiej Wsi wraz z opiekunem porządkowali cmentarz parafialny, a w szczególności zapomniane i zaniedbane groby. Po wykonaniu prac porządkowych zapalono znicze. Podczas chwili zadumy i modlitwy wielu z pewnością myślało o swoich bliskich, którzy odeszli. Pamięć o zmarłych, dbanie o ich groby, jest bardzo mocno wpisana w polską kulturę i tradycję. Co roku, niezależnie od pogody, porządkujemy groby, gdyż zmarłym należy się szacunek.
29 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Dzień Dyni", dzięki któremu dzieci lepiej poznały to zdrowe warzywo. Tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Grupa ,,Krasnoludków" upiekła z pomocą swoich pań pyszne ciasteczka dyniowe. W grupie ,, Kotków" skupiono się przede wszystkim na zabawach ruchowych, matematycznych, kodowaniu, a także wykonano przepiękne lampioniki. Dzieci miały okazję zobaczyć ciekawy film edukacyjny o dyni. Najstarsza grupa ,, Biedronek" miała okazję spróbować zdrowych bułeczek oraz chlebka dyniowego upieczonego przez panią Olę, za co bardzo dziękujemy:) Korzystając z piękniej, jesiennej pogody ,,Biedronki " i ,,Kotki" wybrały się na spacer po okolicy. Niektórym dzieciom udało się dostrzec w ogrodach naszych mieszkańców dynię. W każdej z grup wykonano przepiękne prace plastyczne
Dzieci z grupy „Kotki” szukały odpowiedzi na to pytanie. W tym celu wysłuchały opowiadania „Przygoda kropelki wody”. Udało się nawet zrobić „deszcz w słoiku”. Gorąca woda w słoiku tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiły się kropelki wody- deszcz. Po tych zajęciach dzieci już wiedzą, jak to jest z tym deszczem, który często towarzyszy nam nie tylko jesienią. Dzieci na podstawie swoich doświadczeń opowiadały również o wodzie poszukując odpowiedzi na pytanie dlaczego woda to skarb.
Zabawa kolorami jest jednym ze sposobów poznawania świata przez dzieci. Dlatego Krasnoludki z Panią Kasią przeniosły się w magiczny świat kolorów. Poprzez zabawę, wiersze, piosenki oraz ciekawe doświadczenia, dzieci poznawały i utrwalały nazwy kolorów. Tematyka dotycząca barw okazała się bardzo interesująca dla naszych milusińskich, gdyż z ogromnym entuzjazmem brały w nich udział.
Różnorodne skarby jesieni zgromadzone w kąciku przyrody dzieci postanowiły wykorzystać jako materiał do zajęć twórczych. Prace dzieci były bardzo ciekawe i pomysłowe. Galeria zdjęć jest bardzo bogata, zapraszamy do jej obejrzenia.
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…
Pod tym hasłem w poniedziałkowy wieczór, 25 października, uczniowie klasy VII wraz z nauczycielką języka polskiego spotkali się, by wspólnie czytać i interpretować ,,Dziady” A. Mickiewicza. W tajemniczy nastrój uczestników wprowadziła specjalnie przygotowana na tę okoliczność klasa: zagaszone światła, palące się znicze, tekturowe nagrobki, a także odpowiednia muzyka. W atmosferze tajemniczości młodzież z zapałem czytała z podziałem na role kolejne wersy dzieła naszego wieszcza narodowego. Ważną rolę spełniał chór, którego kwestie deklamowała cała grupa uczniów, co dodatkowo potęgowało nastrój grozy i tajemniczości. Spotkanie było niezwykle udane. Mam nadzieję ,że pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć treść lektury i jednocześnie przeżyć coś nowego.
Krasnoludki bardzo lubią makaron, dlatego 25 października 2021r postanowiły uczcić Światowy Dzień Makaronu w naszym przedszkolu. W tym wyjątkowym dniu makaron królował nie tylko na stole, ale i w zabawie. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość zobaczyć różne rodzaje makaronu oraz poznawały ciekawostki „makaronowe”. Rozmawiały również o pysznych daniach z makaronem w roli głównej. Za pomocą rurki do napojów wyławiały "rybki z basenu"- makaron z talerzyków, a następnie nawlekały makaron na włóczkę wykonując w ten sposób bransoletkę. Nakarmiły również głodnego kucharza Barnabę niebieskim spaghetti. W dalszej części, dzieci poznały przepis na makaron i z pomocą Pań go przygotowały. Ach, jakże smakował taki samodzielnie przygotowany makaron! Pyszne danie szybko znikało z talerzy, a dzieci prosiły o dokładkę.
„Dziś skarpetki zdejmujemy! Na boso świat poznajemy”. Co to był za dzień... bo które dziecko nie lubi biegać bez kapci i skarpet? Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od przywitania się lewej stopy z prawą stopą. Następnie dzieci rozwijały zmysł równowagi i dotyku oraz sprawność motoryczną poprzez między innymi spacer ścieżką sensoryczną, zabawy z woreczkami czy wspólną pracę plastyczną wykonaną stopami. Dzień bez skarpetek, przyniósł dzieciom wiele radości, frajdy i dobrej zabawy.
Dnia 20 października 2021 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Reńskiej Wsi, tradycyjnie, jak co roku, odbył się Festiwal Piosenki Jesiennej. Celem festiwalu było promowanie dziecięcej twórczości jesiennej, rozbudzenie u przedszkolaków zamiłowania do muzyki, śpiewu. Na scenie zaprezentowały się grupy przedszkolne z gminy Reńska Wieś. Nasze przedszkole na miejscu reprezentowała najstarsza grupa „Biedronki” z piosenką pt. „Na wsi jesienią”. Natomiast dwie młodsze grupy wystąpiły online. Grupa Kotki zaśpiewała piosenkę „Jesienne drzewo”, a Krasnoludki wystąpiły z utworem „Kasztanki”. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich zdolności i umiejętności, a za swoje prezentacje otrzymali upominki i dyplomy.
Cmentarz żydowski, założony w roku 1814 dla kozielskiej gminy żydowskiej na gruntach wsi Dębowa, funkcjonował do roku 1942. Obecnie stanowi miejsce pamięci o społeczności, której już nie ma w naszym krajobrazie kulturowym. 20.10.2021 r. byliśmy na cmentarzu. Nie mogło zabraknąć Aniołów z Reńskiej Szkoły. Już w kwietniu tego roku wolontariusze pomagali w porządkowaniu cmentarza, a teraz po wygrabieniu liści przystąpili do odkrywania spod warstwy ziemi nagrobków. Udało się nawet odnaleźć macewę z wyrytym napisem. Przy okazji prac, uczniowie wysłuchali historii tegoż żydowskiego cmentarza. Byli zafascynowani wykonywanymi pracami, które przypominały raczej prace archeologiczne. Chętnie , przy kolejnej okazji, będą służyć pomocą.
,, Każde dziecko o tym wie,
chcesz być zdrowy - ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa.
Są reguły , jest zabawa,
zdrowy duch jest w zdrowym ciele,
a z wszystkiego jedna racja, górą sport i rekreacja”:)
19 października 2021 z inicjatywy pani dyrektor Bożeny Niewiendy, po raz pierwszy w naszej placówce, odbyły się ,,Jesienne Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce”. Spotkanie to odbyło się na Orliku w Reńskiej Wsi. Otwarcia ceremonii dokonał pan wójt Tomasz Kandziora, który w swoim przemówieniu zachęcał młodzież do uprawiania sportu. Konkurencjami, w jakich zmagali się nasi uczniowie były biegi na 200, 300, 600, 1000 m, skoki w dal oraz rzut piłeczką palantową. Wśród uczestników wyłoniono zwycięzców , których nazwiska pojawią się na tablicy osiągnięć sportowych w naszej placówce.
Na dzisiejszych zajęciach gimnastycznych grupa Kotki wykorzystała Bum bum rurki. Celem zajęć u dzieci było rozwijanie koordynacji wzrokowo -ruchowej, orientacji przestrzennej, wyobraźni, oraz usprawnianie funkcji słuchowych. Zaproponowano dzieciom różnorodne zabawy i ćwiczenia, dzięki którym były bardzo radosne a uśmiech na ich twarzach świadczył że świetnie się bawiły.
W tym tygodniu przedszkolaki obchodziły Dzień Poczty. W związku z tym, dzieci z wszystkich grup uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznały zawód listonosza. Dzieci dowiedziały się jak długą drogę musi przebyć list lub paczką, by trafić do naszej skrzynki pocztowej. "Krasnoludki" projektowały znaczki na list, "Kotki" ozdabiały kartki pocztowe dla swoich najbliższych, a "Biedronki" wybrały się na pocztę, gdzie wysłały listy napisane do swoich rodziców.
14 października z naszej szkole odbył się Dzień Talentów. Uczniowie klas 4-8 mieli okazję zaprezentować swoje niezwykłe talenty. Całe widowisko odbywało się na sali gimnastycznej. Ja miałam ten zaszczyt, aby poprowadzić to wydarzenie - zostałam konferansjerką całej imprezy. Nazywam to imprezą szkolną, ponieważ były tańce, śpiew, muzyka, rysunki oraz kawały. Niesamowitą rzeczą jest to, jakie utalentowane dzieci chodzą do naszej szkoły. Swój talent taneczny pokazał Leszek, uczeń klasy 8, który zatańczył dwa tańce towarzyskie ze swoją partnerką Kingą. Kolejni uczniowie klasy 8: Liwia i Krzysiu pokazali, jak potrafią fenomenalnie rysować. Podczas całego występu można było podziwiać ich galerię prac, które wykonali zarówno w ołówku jak i w kolorze. Niezwykle wygimnastykowana Karolina z klasy 8 pokazała nam piękny taniec, natomiast Franek z klasy 8 zagrał na saksofonie utwór kojący zmysły. Uczennica klasy 7 - Marta przepięknie zagrała na flecie poprzecznym, a siódmoklasistka Zuzanna zaprezentowała swój talent wokalny. Uczennice z klasy 4: Nadia, Alina oraz Laura przepięknie nam zaśpiewały, natomiast ich koleżanki z klasy: Maja zagrała ciekawy utwór na keyboardzie, a Paulina na gitarze. Piątoklasistka Karolina zaprezentowała swoje ciekawe prace, natomiast Jej koleżanka z klasy – Asia, pięknie zaśpiewała. Po wszystkich występach był czas na śmieszne kawałyJJ Wszystkim bardzo się podobało. Mamy nadzieję, że taki Dzień Talentów wkroczy na stałe w kalendarz imprez szkolnych. Wszystkim GRATULUJEMY talentów.
W ramach zorganizowanego DNIA TALENTÓW uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności. Na sali gimnastycznej w pierwszej kolejności wystąpili uczniowie klas 1-3. Brawa dla naszych młodszych uczniów za piękne przygotowanie i za odwagę.
We wtorek wolontariusze Anioły z Reńskiej Szkoły wraz z opiekunem odwieźli karmę dla zwierząt z przytuliska w Dębowej. Cała akcja zbiórki karmy odbyła się pod hasłem „Serce na klamerce”. To już kolejna nasza taka akcja. Serduszka na klamerkach otrzymał każdy uczeń, który przyniósł smakołyk dla milusińskich. W przytulisku uczniowie mogli nakarmić kotki i pieski. Byli zachwyceni. Chcemy bardzo gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym za dobre i wrażliwe serca.
Uczniowie klas 1 - 3 byli na wycieczce w Opolu - Bierkowicach. Wzięli udział i w zajęciach warsztatowych z kowalstwa i garncarstwa. Zapoznali się z warunkami życia i rodzajem zajęć ludzi w dawnych czasach na wsi. Dzieci wróciły do domów bardzo zadowolone. Ten dzień przyniósł im mnóstwo wrażeń.
Umyj rączkom brzuszki, później plecki i paluszki, potem palce złap na wędkę, pokręć kciuki śrubokrętem, i na koniec swe paluszki, potrzyj szybko o dwa brzuszki…”
Przedszkolaki z grupy ,, Krasnoludki” i ,,Biedronki” obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia było uświadomienie przedszkolakom, jak ważne jest codzienne mycie rączek. Poszerzyliśmy wiedzę na temat bakterii i wirusów , które dostają się do naszego organizmu poprzez posiadanie brudnych części ciała. Kształtowaliśmy właściwe nawyki higieniczne oraz rozwijaliśmy aktywnie postawy prozdrowotne poprzez min. naukę piosenki, eksperyment z użyciem mydła w płynie, pieprzu oraz wody, a także wykonanie pracy plastycznej. To był naprawdę pouczający dzień, który spędziliśmy w miłej atmosferze.
16 października obchodzony jest Dzień Żywności, dlatego nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach „Od ziarenka do bochenka”. Na zajęciach omówione zostały wszystkie etapy produkcji chleba. Dzieci z grupy „Krasnoludki” miały możliwość samodzielnego upieczenia chleba, a dzieci z grupy „Kotki” piekły bułeczki, zaś „Biedronki” degustowały różnego rodzaju pieczywa – chleb, bułki, rogale, chałkę, itp. Dzieci na zajęciach wykonały bułeczki, chlebek i rogaliki z masy solnej. Na zakończenie zajęć, aby utrwalić wiadomości o tym, jak powstaje chleb, dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Od ziarenka do bochenka”, w którym omówiono produkcję chleba dawniej i dziś. Nie zabrakło wspólnej zabawy w kole ze śpiewem piosenki „Mało nas do pieczenia chleba”.
Uczniowie klas 2 i 3 wybrali się na wycieczkę do lasu. Dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Rozpoznawały gatunki drzew, krzewów i innych roślin leśnych. Słuchały odgłosów przyrody. Nazbierały też dużo jesiennych skarbów, które znalazły swoje miejsce w kąciku przyrodniczym.
W Dniu Głośnego Czytania uczniowie klas młodszych odwiedzili bibliotekę. Dzieci wypowiadały się na temat - Co nam daje czytanie? Ciekawe wypowiedzi uczniów uzupełniła Pani bibliotekarka. Potem zaprosiła do wysłuchania baśni, która przeniosła wszystkich w świat niezwykły i cudowny rozbudzający wyobraźnię młodych czytelników.
Miesiąc wrzesień zakończyliśmy Dniem Chłopaka. Chłopcy z klas I, II i III zostali obdarowani przez koleżanki prezencikami- niespodziankami. Wszyscy byli zachwyceni upominkami, które sprawiły wiele radości. Teraz dziewczynki z niecierpliwością oczekują na swoje święto.
12 października naszą placówkę odwiedziło mobilne muzeum. Ofertę edukacyjną przygotowało Muzeum Śląska Opolskiego. Zajęcia miały charakter teoretyczno- warsztatowy i były dostosowane do wieku uczniów klas 4-8. Klasa 4 realizowała zajęcia ze sztuki: Malarstwo XIX i XX wieku. Klasa 5 i 6 – Historia Opola w fotografiach, klasa 7 zajęcia etnograficzne: Strój opolski z przełomu wieków, natomiast klasa 8 realizowała zajęcia historyczne: Powstania śląskie. W ramach każdej lekcji elementy teoretyczne były zintegrowane z modułami warsztatowymi i grami dydaktycznymi. Uczestnikom zajęć zostały przekazane bezpłatne teczki z kartami pracy, które wykorzystywane były podczas lekcji muzealnej w szkole. Uczniowie dekorowali drewniane pudełka, projektowali okładki albumów oraz ozdabiali czapki i ekologiczne torby. Cała inicjatywa miała na celu popularyzację sztuki polskiej oraz lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego wśród dzieci, młodzieży.
Nasze Biedronki jako najstarsze dzieci przedszkolne, również postanowiły uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci przygotowały piękny upominek - papierowy kwiat oraz nauczyły się wierszyka. W pięknych, odświętnych strojach, z uśmiechem na twarzach, przedszkolaczki zarecytowały wierszyk dziękując nauczycielom i pracownikom oświaty za trud włożony w ich edukację i wychowanie oraz za troskę, którą ich otaczają.
Dzisiaj | 1333 | |
Wczoraj | 2801 | |
Miesiąc | 38864 | |
Wszyskie | 2662967 |