Drodzy Państwo. Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki dostępny jest wspólny list Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat. Zainteresowanych odsyłamy do zapoznania się z jego treścią.
Szanowni Pedagodzy i Rodzice, z inicjatywy jednego z opolskich posłów Sejm w projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 zmniejszył część oświatowej subwencji ogólnej przeznaczoną na naukę języków mniejszości narodowych i etnicznych o niemal 40 mln PLN. Zapowiedziano również kolejne cięcia w kolejnych latach. Argumentem miał być brak finansowania przez Niemcy nauki języka polskiego dla mieszkających tam Polaków. Tezę tę obaliła Ambasada Niemiec przekazując informację o znaczącym finansowaniu przez władze landowe i samorządowe nauki języka polskiego w Niemczech (https://www.facebook.com/ambasadaniemiec/photos/pcb.6549934205080670/6549918818415542/). Przeciw takiemu podejściu do tematu zaprotestowała też część organizacji polonijnych w Niemczech (https://www.facebook.com/Polnisches-Bundesnetzwerk-Partizipation-und-Soziales-1173811562711569/ ). Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. O jej ewentualnych konsekwencjach dla szans edukacyjnych naszych dzieci, dla ich przyszłości zawodowej, ale też dla naszych szkół nie musimy chyba przekonywać. W roku 2021 na funkcjonowanie 5 szkół podstawowych na terenie gminy wydatkowano 11 mln zł, z czego 2,8 mln zł to właśnie owa „subwencja mniejszościowa”, a z nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości korzysta w naszej gminie 372 uczniów. Rozumiem zatem doskonale obawy rodziców, ale też pracowników oświaty w naszej gminie, co do przyszłości w obliczu zapowiadanych cięć. Obawy te podzielają rodzice w całym regionie, ale też przedsiębiorcy, którzy cenią sobie dobrze wykształcone językowo kadry w naszym regionie.
Miło nam poinformować, że dwoje uczniów naszej szkoły – Zuzanna Wieczorek z kl. VII i Krzysztof Hałabała z kl. VIII otrzymali stypendium naukowe w ramach projektu „Wspieramy najlepszych”, które przyznawane jest przez Samorząd Województwa Opolskiego i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Zuzia i Krzyś znaleźli się wśród 275 najlepszych uczniów Opolszczyzny.
Stypendia przyznawane są uczennicom i uczniom VII i VIII klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, szczególnie uzdolnionym w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, przedsiębiorczości lub przedmiotów z zakresu technologii informacyjno – komunikacyjnych.
Serdecznie gratulujemy Zuzi i Krzysiowi oraz życzymy dalszych sukcesów.
„Jak co roku o tej porze, święta do nas się zbliżają
Z tej okazji przedszkolaki przedstawienie dla Was mają”
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie. W przepięknej scenografii, przy blasku choinki, w miłej, świątecznej atmosferze dzieci wspaniale odegrały swoje role, perfekcyjnie recytowały wierszyki, śpiewały kolędy i pastorałki. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie pięknych strojów. Mamy nadzieję, że relacje filmowe z Jasełek dostarczą wyjątkowych wzruszeń i wniosą wiele pozytywnych emocji w serca całej naszej przedszkolnej społeczności.
Boże Narodzenie to radosny czas, który kojarzy się z niesieniem dobra innym. W tym roku w naszym przedszkolu została zorganizowana „Świąteczna zbiórka” na rzecz dzieci z dziecięcego szpitala w Kędzierzynie- Koźlu. Przedszkolaki przynosiły przybory plastyczne oraz wszystko to, co może umilić dzieciom czas spędzony w szpitalu. Zebrane podarunki zostały przekazane na ręce ordynatora oddziału- pani dr Danuty Gmyrek. Wszystkim Rodzicom, którzy wzięli udział w świątecznej akcji w imieniu chorych dzieci serdecznie dziękujemy.
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najładniejszą, samodzielnie wykonaną kartkę o tematyce świątecznej. Jury, które składało się z uczniów oraz nauczycieli, wybrało 5 najpiękniejszych prac. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom talentu i pomysłowości.
WYNIKI:
I miejsce - Leon z klasy I (kartka nr 4)
II miejsce - Borys z klasy I (kartka nr 14)
III miejsce - Karolina z klasy V (kartka nr 8)
Wyróżnienie - Karolina z klasy VI i Paulina z klasy IV (kartka nr 16)
Wyróżnienie - Aurelia z klasy VII (kartka nr 9)
W naszym przedszkolu obchodziliśmy jeden z najpiękniejszych dni w roku- Wigilię Bożego Narodzenia. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i składaliśmy sobie życzenia. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuliśmy zbliżające się dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia.
17 grudnia klasy I- III organizowały swoje wigilie spotkania. Uczniowie przynieśli swoje świąteczne pierniki, by wspólnie z swoimi kolegami spędzić miło czas przy dźwiękach kolęd. W ten szczególny czas uczniowie klasy III wraz z wychowawcą życzą Państwu zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz zapraszają na „Jasełka”
01.12.2021r. - to dzień, który na pewno na długo zapadnie w pamięci przedszkolaków, uczniów oraz nauczycieli. Tego bowiem dnia przyszliśmy do naszej placówki ubrani w piżamy! Była to nie tylko miła odmiana od szkolnej i przedszkolnej codzienności ale również okazja do okazania empatii dzieciom przebywającym na oddziałach onkologicznych dla których nocny strój jest standardowym ubraniem. Akcji towarzyszył szczytny cel - zbiórka pieniężna by pomóc chorym dzieciom. Serdecznie dziękujemy rodzicom, dzieciom oraz pracownikom placówki za zaangażowanie oraz okazane wsparcie. To dzięki Wam udało się uzbierać kwotę 2015,70zł, która została przekazana fundacji "Gdy Liczy się Czas". DZIĘKUJEMY, ŻE ZAWSZE MOŻEMY NA WAS LICZYĆ. Ponadto, radość wypisana na twarzach dzieci, które mogły przyjść ubrane w swoje nocne kreacje sprawiała, że Dzień Piżamy na pewno na stałe wpisze się w tradycję naszej szkoły i przedszkola!
Nasza szkoła kilka dni temu zakończyła udział w projekcie „Umiem Pływać”. Dla uczniów klas I-III to już czwarta edycja tego organizowanego i finansowanego przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS wydarzenia. Niezmiennie od lat cieszy się on wśród dzieci ogromnym zainteresowaniem, które z niecierpliwością wyczekują każdego wyjazdu. Dla wielu z nich jest to jedyna okazja, by nabyć umiejętność pływania, a niektóre po raz pierwszy doświadczają kontaktu z wodą. Czas spędzony na basenie to również okazja do zabawy i integracji. Nie można też pominąć walorów zdrowotnych jakie niesie ze sobą taka forma aktywnego spędzania czasu.
Przygotowania do świąt ruszyły pełną parą;) Piękne zapachy rozchodziły się po przedszkolu, zobaczcie, jak nasze Krasnoludki piekły i dekorowały pierniczki…
"Guzik tu, guzik tam,
guzik krąży tu i tam.
Jak to miło i wesoło,
kiedy guzik krąży w koło"
Dzień guzika to doskonały sposób, aby w formie zabawy przekazać dzieciom zagadnienia związane z matematyką. Przeliczanie, sortowanie, klasyfikowanie oraz kodowanie, wszystko to zostało wplecione w poniedziałkowe zajęcia Krasnoludków. Jednak to nie wszystko, na koniec dzieci wykonały piękne choinki zdobione „guzikowymi” bombkami. Była to wspaniała okazja do ćwiczeń w zakresie motoryki małej. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w proponowanych aktywnościach. To był niesamowity dzień, który sprawił, że mogliśmy się wiele nauczyć, a przy okazji połączyliśmy to ze świetną zabawą.
Mikołajki to dla dzieci ważne wydarzenie, a zimowa aura tego dnia za oknem, wprawiła nasze przedszkolaki w doskonały nastrój. Już od rana przygotowywały się na to spotkanie nasłuchując, czy nie słychać dźwięku dzwonków Św. Mikołaja. Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką w Reńskiej Wsi nasi milusińscy doczekali się wizyty tego niezwykłego gościa. Wszystkie przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność i obawę. Trwało to jednak krótką chwilę, bo gdy tylko Mikołaj zaczął wręczać prezenty na każdej buzi pojawił się szeroki uśmiech. Dzieci podziękowały za podarunki śpiewając piosenki i recytując wiersze, zaprosiły go również do kolejnych odwiedzin za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne! Magia tego pięknego dnia na długo pozostanie w naszych sercach. Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że Mikołaj nie zapomina o żadnych dzieciach, dlatego pragniemy zachęcić wszystkich do włączenia się w akcję świątecznej zbiórki na rzecz dzieci ze Szpitala Dziecięcego w Kędzierzynie – Koźlu. Chcielibyśmy wspólnymi siłami wnieść choć odrobinę uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Dlatego zbieramy: artykuły plastyczne, szkolne, gry planszowe oraz puzzle. Wszystkim darczyńcom z góry serdecznie dziękujemy.
Korzystając z pięknej zimowej pogody uczniowie zapozowali do zdjęcia na świeżym powietrzu z gościem specjalnym - Świętym Mikołajem! Uczniowie, by uczcić tak szczególny dzień, założyli mikołajkowe czapeczki i rekwizyty. Ponadto, każda z klas wraz z wychowawcą obchodziła ten radosny i wyjątkowy dzień według własnego pomysłu: otwierając mikołajkowe podarunki, dekorując choinkę czy też zajadając pizzę i spędzając miło czas z kolegami i koleżankami z klasy.
Klasa 4 po omówieniu lektury" Kajko i Kokosz. Szkoła latania " wzięła udział w projekcie. Chętni uczniowie mieli do wykonania zadania: zrobienie makiety Mirmiłowa , gry planszowej na motywach komiksu oraz napisanie dalszych przygód Kajka i Kokosza. Dzieci bardzo zaangażowały się w realizację tego projektu i powstały przepiękne prace. Potem na mikołajowej lekcji polskiego było mnóstwo zabawy i śmiechu.
Aby uczcić pamięć o wielkim Polaku, świętym Janie Pawle II, w październiku uczniowie klas 4-8 mieli możliwość wystartować w maratonie… wiedzy o Janie Pawle II. Do konkursu szkolnego, który przebiegał w czterech etapach, przystąpiło 9 uczniów. Do końca dotarli tylko ci najwytrwalsi. Pierwsze miejsce zdobyły ex aequo Karolina Jagła z klasy VI oraz Paulina Jagła z klasy IV, drugie miejsce ex aequo zajęły Karolina Mucha z klasy VIII oraz Marta Klajnowska z klasy VII, zaś trzecie miejsce zajęła Julia Manek z klasy VII. Również młodsi uczniowie mieli szansę uczcić Ojca Świętego. I dla nich został zorganizowany konkurs wiedzy o świętym Janie Pawle II. W kasie II na zaszczytne I miejsce zasłużyli: Julia Stanik, Sandra Orzechowska, Zuzanna Duda, Patryk Gierczycki i Maksymilian Dembończyk, a w klasie III : Wiktoria Fuergut, Zofia Kocem i Anastazja Czollek. Wszystkim gratuluję wiedzy i wytrwałości.
Co roku niemal wszystkie dzieci piszą listy do św. Mikołaja. W tym tygodniu przedszkolaki z grupy „Biedronki" postanowiły powiadomić św. Mikołaja o swoich ukrytych małych marzeniach, którymi są mikołajkowe prezenty. Zanim to zrobiły udekorowały pięknie choinkę. Następnie dzieci napisały, a właściwie narysowały jak najpiękniej potrafią listy, włożyły je do kopert i wrzuciły do skrzynki pocztowej. Następnego dnia pod choinką dla dzieci ukazała się niespodzianka- list od Św. Mikołaja. Teraz czekamy na jego odwiedziny…
Dziękujemy OSP Reńska Wieś za nominację naszej placówki do wykonania zadania plastycznego dla Emilki z Pawłowiczek, która zmaga się z nowotworem. Nasi podopieczni okazali moc wsparcia dla swojej koleżanki, tworząc przepiękne i kolorowe rysunki, które na pewno wywołają uśmiech na jej twarzy w tym trudnym czasie. Jesteśmy z Tobą Emilko! Zachęcamy do pomocy Emilce poprzez wpłaty na konto: https://fundacjaiskierka.pl/podopieczni/emilia-niedzwiadek-z-pawlowiczek/.
Tym samym nominujemy:
- Zespół Szkolno - Przedszkolny w Większycach,
- Zespół Szkolno - Przedszkolny w Pokrzywnicy,
- Zespół Szkolno - Przedszkolny w Długomiłowicach,
- Zespół taneczny Perełki Reńska Wieś - Akademia Tańca Perła
Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Andrzejkowa wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W piątek, 26 listopada 2021 r. przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały, kim zostaną w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z piękną tradycją andrzejkową.
Przedszkolaki z Reńskiej Wsi uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Grupa "Kotki" obchodziła ten dzień w formie urodzin Misia. Dzieci ćwiczyły i bawiły się z misiem. Odbyło się także przyjęcie urodzinowe Misia z poczęstunkiem - galaretką, przygotowana przez dzieci dzień wcześniej. Maluszki oglądały ilustracje różnych gatunków niedźwiedzi, wymieniały misie występujące w bajkach, nauczyły się wierszyka o misiu , odtańczyły misiowy taniec i układały misiowe puzzle. "Biedronki" kodowały z Misiem, a najwięcej radości sprawiło im stworzenie własnego Misia z kartonowych pojemników. Mali artyści stworzyli przepiękne misie. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości i wspólnej zabawy.
Dnia 22 listopada przedszkolaki obchodziły Dzień Kredki, ten szary listopadowy dzień uczyniły niezwykle barwnym i wesołym. Z tej okazji w naszych grupach odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Nasi milusińscy dowiedzieli się, jak powstają kredki, poznali rodzaje kredek, segregowali kredki według kolorów oraz wielkości. Układali kredki według podanego schematu z zachowaniem odpowiedniego kierunku, co nie było łatwym zadaniem, jednak wszyscy bardzo się starali, aby zadanie wykonać poprawnie. Nie mogło zabraknąć również słynnej piosenki „Kolorowe kredki”, przy której wszyscy wesoło się bawili. Podczas zajęć wspólnie zastanowiliśmy się: „co by było, gdyby nie było kolorów?”. Nasze przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością odpowiadając na to pytanie. Na zakończenie Kotki wykonały z papieru piękne, kolorowe kredki, a Krasnoludki dowiedziały się, czym jest recykling. Przygotowały, a następnie przy pomocy Pań przetopiły kredki świecowe, tworząc nowe, o różnych kształtach! Dzięki temu zyskały one drugie życie i mogły znowu pięknie rysować. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Dzięki kredkom potrafią wyrażać swoje emocje, w różnych pracach plastycznych. Ponadto rysowanie rozwija wyobraźnię, dlatego warto zachęcać dzieci do zabawy z kredkami.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Podczas wspólnego spotkania dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się organizacja charytatywna UNICEF, poznały swoje prawa, jak i obowiązki. Przedszkolaki wykonały różne działania, by uczcić ten dzień. Bo przecież, jak mówi wiersz: „Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jest mały”.
W nawiązaniu do tygodniowej tematyki dotyczącej zdrowia, grupa ,, Biedronki” miała okazję gościć u siebie panią pielęgniarkę, która pracuje w naszej placówce. Dzieci z zainteresowane słuchały ciekawych wskazówek, min. o tym, jak dbać o własne zdrowie, miały również okazję zapoznać się z wyglądem, nazwami i zastosowaniem narzędzi, które przyniosła ze sobą pani Weronika. W obecnej sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, wiedza ta okazała się bardzo przydatna . Za to miłe spotkanie bardzo dziękujemy i dobre rady z pewnością zastosujemy.
Klasy 1- 3 uczestniczą w projekcie „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Tegoroczna edycja jest trzecią w której uczestniczymy i przebiega pod kryptonimem POZNAJEMY ZAWODY. Uczniowie klasy 1 przeczytali i opracowują już lekturę „Piotr i ja”, uczniowie klasy 2 omawiają lekturę „Afryka Kazika”, a klasa 3 poznaje i omawia przygody „Psa, który jeździł koleją”
Gdy nadchodzi jesień, uczniowie naszej szkoły przygotowują się do uroczystości związanej z dniem św. Marcina, która w Reńskiej Wsi odbywa się już od wielu, wielu lat. Pomimo utrudnień związanych za obecną sytuacją pandemiczną, nasi uczniowi spisali się i w tym roku na medal :) 10 listopada, po wspólnym przemarszu ulicami Reńskiej Wsi, który naturalnie prowadził św. Marcin na swym rączym rumaku, uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie w kościele. Liczna publiczność mogła podziwiać grę na takich instrumentach jak : flet poprzeczny, skrzypce i saksofon. Ponadto wybrani uczniowie klas IV – VIII pięknie recytowali, śpiewali oraz odegrali scenkę tematyczną dotyczącą św. Marcina. Publiczność nagrodziła gromkimi brawami występy naszych uczniów, a słodki rogalik ofiarowany przez DFK – Reinschdorf, umilił powrót do domu.
Idea dzielenia się z potrzebującymi, o której co roku przypomina nam św. Marcin, jest w dzisiejszych czasach bardzo aktualna. Jak dobrze, że uczniowie naszej szkoły o tym pamiętają i przypominają innym swoją postawą, jak niewiele czasem potrzeba, aby zmienić świat wokoł nas – dzieląc się nie tylko przysłowiowym chlebem, ale także swoim czasem, dobrocią i uśmiechem :)
Dzisiaj | 1276 | |
Wczoraj | 2801 | |
Miesiąc | 38807 | |
Wszyskie | 2662910 |