Jak powszechnie wiadomo mleko stanowi ważny element naszej diety. Na dzisiejszych zajęciach przedszkolaki mogły się przekonać, że połączenie mleka z owocami potrafi zdziałać cuda. Dzieci przy pomocy pan mając do dyspozycji owoce, mleko i blender stworzyły przepyszne koktajle, które wzbogaciły przedszkolny podwieczorek. Teraz nasi mali kucharze mogą robić koktajle dla swoich bliskich...
Dzień 23.11.2018 r. był dla przedszkolaków dniem szczególnym. Tego dnia wszyscy razem wybraliśmy się do GOK-u, gdzie pod okiem doświadczonych wolontariuszy uczyliśmy się zasad udzielania pierwszej pomocy. Dla dzieci było to niezwykle ważne i doniosłe wydarzenie, ponieważ cała akcja związana była z pomocą Madzi- dziewczynce z naszej gminy, która zmaga się z białaczką. Obecni w GOK-u dorośli mogli oddać krew w krwiobusie oraz zostać potencjalnymi dawcami szpiku. Dziękujemy "dobrym dorosłym ", dzięki którym ta akcja miała miejsce.
„ Niepodległość……………. znaczy wolność – słowa najpiękniejsze”.
Tym motywem przewodnim kierowały się panie Bożena Niewienda i Sandra Przewoźnik z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Reńskiej Wsi organizując przegląd „Piosenki i Tańca Patriotycznego” dla przedszkolaków. Dzień 14.11.2018 r. w naszym Gminnym Ośrodku Kultury zamienił się w patriotyczną ucztę. Dzieci z dziewięciu przedszkoli ubrane w barwy narodowe zaprezentowały utwory muzyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Od 26 listopada 2018 roku do 2 stycznia 2019 roku w naszej szkole przeprowadzana jest akcja pt.GÓRA GROSZA. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodzina, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Z piątku 23 listopada na sobotę 24 listopada uczniowie klasy piątej oraz siódmej i ósmej wraz ze swoimi wychowawczyniami mieli noc filmową w szkole. Wieczorne pogaduchy przy pizzy oraz nocne oglądanie filmów zamieniło zwykły piątkowy wieczór w tajemniczy wieczór listopadowy. Wszyscy mile wspominają tę noc filmową. Była bardzo sympatyczna atmosfera.
29 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich ciekawe wróżby. Była między innymi: wróżba z sercem, wróżba z kubeczków, wróżba z kolorowymi kartkami, czy wróżba z niewidzialnym atramentem. Dzieci dowiedziały się również, co kryje się pod ich datą urodzenia dzięki wróżbie numerologicznej. Tańczyliśmy „makarenę” oraz „belgijkę” . Było bardzo miło ale niestety czarodziejskie dyskotekowe chwile dobiegły końca i trzeba było wracać do domu.
11 X uczniowie klas I – III byli na wycieczce w Olszowej. Zwiedzili tam Park Miniatur, na terenie którego zbudowano najciekawsze obiekty sakralne świata. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści przewodnika związanych z eksponatami. Urozmaiceniem wycieczki były zabawy w parku linowym, gdzie mogły się wykazać dużą sprawnością fizyczną. W drodze powrotnej zwiedziły Sanktuarium św. Anny oraz pomnik Powstańców Śląskich na Górze św. Anny. Był to dzień pełen wrażeń i atrakcji.
24 października uczniowie klas II i III uświetnili występem artystycznym coroczne spotkanie emerytów z okazji Dnia Seniora.
W przeddzień święta Wszystkich Świętych uczniowie klas I – III odwiedzili miejscowy cmentarz. Zapalili znicze na grobach byłych pracowników szkoły oraz pod pomnikiem mieszkańców Reńskiej Wsi poległych w czasie I i II wojny światowej.
31 X odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Dzieci popisały się swoimi zdolnościami recytatorskimi i wokalno – muzycznymi. Złożyły uroczyste ślubowanie, po czym Pani Dyrektor ogromnym ołówkiem dokonała pasowania na ucznia Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały kolorowe dyplomy. Po zakończeniu uroczystości rodzice zaprosili swoje pociechy na słodki poczęstunek.
Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę to dobry czas aby wśród uczniów wzbudzić miłość do Ojczyzny i szacunek do symboli narodowych. W dniu 9 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to najważniejsze polskie święto patriotyczne które przypomina nam radość z odzyskanej wolności ale też tę powszechną prawdę, iż wolność nie jest czymś danym raz na zawsze.
To już trzecia edycja akcji "Serce na klamerce". Wolontariusze pod okiem opiekuna przygotowali serduszka na drewnianych klamerkach. Takie serduszko otrzymał każdy uczeń, który okazał dobre serce dla zwierząt i przyniósł karmę. Do 26 października była zbierana karma, a następnie odwieziona do schroniska w Dębowej. W schronisku wolontariusze mogli nakrmić koniki suchym chlebem, który przywieźli, mogli pogłaskać kotki oraz pobawić się z pieskami. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.
28 września w bibliotece gminnej spotkali się uczniowie klas I – III z wychowawcami oraz zaproszonymi gośćmi (rodzice uczniów) na wspólnym czytaniu książki pt. ,,Gang słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej.
Oprócz nauczycieli przygody śmiesznych zwierzaków – mieszkańców lasu, czytali rodzice niektórych uczniów.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały plakaty zachęcające
do systematycznego czytania w domu, za co nagrodą były naklejki słodziaków.
Dnia 31.10 Biedronki wraz z Paniami udały się na cmentarz, by oddać cześć zmarłym i porozmawiać o święcie Wszystkich Świętych. Na cmentarzu dzieci symbolicznie zapaliły znicze i pomodliły się za zmarłych. Dziękujemy Pani Detce, która towarzyszyła nam w tej wizycie.
Wolontariusze "Anioły z Reńskiej Szkoły" po raz drugi wzięli udział w akcji sprzątania cmentarza. Akcja odbyła się 27 października, a miała na celu uporządkowanie opuszczonych grobów przed uroczystością Wszystkich Świętych. Dziewczyny wyszorowały groby, wyplewiły chwasty i ustroiły gałązkami trzy opuszczone groby. Bardzo się starały, aby mogiły wyglądały pięknie. Później zapaliły znicze i wspólnie odmówiły modlitwę za zmarłych.
Konkurs „Rok 1945 oczami dziadka i babci – Zachowaj od zapomnienia historię swojej rodziny”
12 października w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbyła się konferencja podsumowująca dziesięć lat rozmów młodzieży ze starszymi świadkami historii.
- Sens naszej działalności znakomicie wyrażają słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Polsce do młodzieży: „Rozmawiaj z rodzicami, z osobami starszymi, ale rozmawiaj przede wszystkim z dziadkami” – powiedziała Izabela Waloszek, manager projektu „Archiwum Historii Mówionej” prowadzonego od 10 lat przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.
- Po 10 latach mamy zebranych 550 wywiadów audio, ponad 2 tysiące archiwalnych zdjęć, 5 klubów Odkrywców Historii Lokalnej, powstało 6 publikacji książkowych – podsumowuje I. Waloszek.
W czwartkowe, późne popołudnie, 11.października odbyła się w naszej szkole dyskoteka szkolna, podczas której najmłodsi uczestnicy, tj. uczniowie kl. IV musieli wykonać różne zadania i polecenia przygotowane przez starszych kolegów. Zamienili się również w urocze kotki, wypijając mleczko ze swych spodeczków, oraz zrobili wesołe minki podczas jedzenia cytryny. Śmiechom i radości nie było końca. Kończąc swój chrzest złożyli uroczyste ślubowanie – również na wesoło- wieńczące oficjalne wkroczenie w poczet starszej społeczności uczniowskiej. Reszta impreza przebiegała w rytm skocznej muzyki.
Zadowolone miny podczas pożegnań świadczyć mogły tylko o tym, że zabawa była udana i wszyscy dobrze się bawili J.
Opiekunowie także ;)
Tradycją w naszym przedszkolu jest konkurs związany z jesiennymi warzywami. W tym roku w roli głównej był ziemniak. Dzieci wraz z rodzicami po raz kolejny dokonały cudów i bardzo mocno nas zaskoczyły. Okazuje się, że z ziemniaka można zrobić prawie wszystko: może powstać rodzina misiów, sowa, myszki, las i wiele innych stworków. Niemożliwością było rozwiązać konkurs i przydzielić dzieciom miejsca. Dla nas wszystkie prace wygrały! Zarówno Krasnoludki, Misie jak i Biedronki zdobyły najwyższe noty i otrzymały od Pań pamiątkowe dyplomiki i niespodzianki. Wszystkim zaangażowanym dzieciom i ich rodzicom serdecznie dziękujemy.
W czasie deszczu dzieci się nudzą. Czy to prawda? Krasnoludki długo nie musiały zastanawiać się nad ciekawą formą spędzenia czasu w przedszkolu. Jesienne zabawy, o których mowa oparte na ruchu, geście, śpiewie i muzyce z wykorzystaniem kolorowych parasoli sprawiły dzieciom dużo radości. Czy dobrze bawiliśmy się? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, które oddają nastrój naszego spotkania.
18 października obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej. W tym dniu dzieci z grupy ,,Misie” udały się do Urzędu Pocztowego w Reńskiej Wsi. Poszerzyliśmy wiadomości o zawodzie listonosza i jego obowiązkach. Zobaczyliśmy jak wygląda praca na poczcie, co jest potrzebne, aby wysłać list. Z okazji Święta Poczty Polskiej dzieci złożyły serdeczne życzenia Pani , która tam pracuje oraz wręczyły drobny upominek własnoręcznie wykonaną skrzynkę pocztową , kartkę z życzeniami i szyszkowy kwiatuszek natomiast Pani obdarowała nas cukierkami , które zjedliśmy oczywiście po obiedzie.
Dnia 12.10 przedszkolaki postanowiły uczcić święto swoich Pan. Grupa najstarsza - Biedronki przygotowała z tej okazji uroczysty apel. Mali aktorzy spisali się znakomicie, a dumnym Paniom zakręciły się w oku łzy wzruszenia. Ten dzień obfitował w niespodzianki, uśmiechy i kwiaty.
Dnia 10.10 Misie i Biedronki reprezentowały nasze przedszkole w Gminnym Festiwalu Piosenki Jesiennej. Obie grupy wypadły znakomicie i otrzymały wspaniałe nagrody. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów dla dzieci.
Dzisiaj | 867 | |
Wczoraj | 2801 | |
Miesiąc | 38398 | |
Wszyskie | 2662501 |