W nawiązaniu do tygodniowej tematyki dotyczącej zdrowia, grupa ,, Biedronki” miała okazję gościć u siebie panią pielęgniarkę, która pracuje w naszej placówce. Dzieci z zainteresowane słuchały ciekawych wskazówek, min. o tym, jak dbać o własne zdrowie, miały również okazję zapoznać się z wyglądem, nazwami i zastosowaniem narzędzi, które przyniosła ze sobą pani Weronika. W obecnej sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, wiedza ta okazała się bardzo przydatna . Za to miłe spotkanie bardzo dziękujemy i dobre rady z pewnością zastosujemy.
Klasy 1- 3 uczestniczą w projekcie „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Tegoroczna edycja jest trzecią w której uczestniczymy i przebiega pod kryptonimem POZNAJEMY ZAWODY. Uczniowie klasy 1 przeczytali i opracowują już lekturę „Piotr i ja”, uczniowie klasy 2 omawiają lekturę „Afryka Kazika”, a klasa 3 poznaje i omawia przygody „Psa, który jeździł koleją”
Gdy nadchodzi jesień, uczniowie naszej szkoły przygotowują się do uroczystości związanej z dniem św. Marcina, która w Reńskiej Wsi odbywa się już od wielu, wielu lat. Pomimo utrudnień związanych za obecną sytuacją pandemiczną, nasi uczniowi spisali się i w tym roku na medal :) 10 listopada, po wspólnym przemarszu ulicami Reńskiej Wsi, który naturalnie prowadził św. Marcin na swym rączym rumaku, uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie w kościele. Liczna publiczność mogła podziwiać grę na takich instrumentach jak : flet poprzeczny, skrzypce i saksofon. Ponadto wybrani uczniowie klas IV – VIII pięknie recytowali, śpiewali oraz odegrali scenkę tematyczną dotyczącą św. Marcina. Publiczność nagrodziła gromkimi brawami występy naszych uczniów, a słodki rogalik ofiarowany przez DFK – Reinschdorf, umilił powrót do domu.
Idea dzielenia się z potrzebującymi, o której co roku przypomina nam św. Marcin, jest w dzisiejszych czasach bardzo aktualna. Jak dobrze, że uczniowie naszej szkoły o tym pamiętają i przypominają innym swoją postawą, jak niewiele czasem potrzeba, aby zmienić świat wokoł nas – dzieląc się nie tylko przysłowiowym chlebem, ale także swoim czasem, dobrocią i uśmiechem :)
Dnia 17 listopada 2021 naszą placówkę odwiedzili wolontariusze z Fundacji EMS. Przeprowadzili oni zajęcia pierwszej pomocy dla naszych przedszkolaków. Dzieci dowiedziały się, jak pomóc poszkodowanym, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały wskazówek Pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. To niecodzienne spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie, jak również oswojenie najmłodszych z podstawami pierwszej pomocy, aby naturalnie i bez lęku potrafiły odpowiednio działać w tak trudnych sytuacjach. Największą atrakcją tego wydarzenia okazało się spotkanie z psem - ratownikiem Largo, który pod kierownictwem swojego opiekuna zaprezentował swoje niezwykłe umiejętności. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się, jak pies reaguje na komendy oraz wyszukuje ukryte osoby. Jego opiekun uświadamiał dzieci, jak należy się zachować w przypadku kontaktu z nieznanym psem, jak się chronić i obronić w razie ataku. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.
W dniu 10.11.2021 r. odbyła się wycieczka naszej grupy do pracowni eksperymentalnych "Zaczarowany Świat" w Opolu. Zajęcia odbyły się w czterech blokach tematycznych:
-Świat w powiększeniu
-Tajemnice światła
-Szlak Zaczarowanego Świata
- Mali obywatele planety Ziemia
Wszystkie pracowanie okazały się bardzo ciekawe i nasze przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wzięły udział w przygotowanych doświadczeniach.
Na lekcji historii uczniowie klasy 5 mogli pochwalić się swoimi zdolnościami artystycznymi. Wykonali gliniane maski i naczynia. Mają talent.
„Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz? […]”
Tak, tak- to jeżyk i jego święto. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach i opowiadaniach, dlatego nasze przedszkolaki włączyły się w obchody tego nietypowego święta. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozwiązywania zagadek o jeżach. Dzieci miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dowiedziały się również, że zwierzęta te, objęte są ochroną. Tego dnia nie mogło zabraknąć zabaw muzyczno – ruchowych, królowała oczywiście wszystkim znana i lubiana zabawa „Na dywanie siedzi jeż…” Na zakończenie dzieci wykonały również prace plastyczne z jeżem w roli głównej, które ozdobiły ich sale. Dzień upłynął bardzo aktywnie i dostarczył wielu pozytywnych wrażeń.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II i III biorą udział w innowacji pedagogicznej „Reading is magic”, której celem jest propagowanie czytelnictwa w języku angielskim wśród najmłodszych dzieci. W minionym tygodniu uczniowie klasy II przenieśli się do magicznego świata bajek za pomocą opowiadania „Toy Story”. Wspólnie poznaliśmy bohaterów bajki, przeczytaliśmy o ich przygodach i zagraliśmy w memory. Następnie, uczniowie prezentowali swoje ulubione zabawki. Nie zabrakło również czasu na zabawę 😊. Uczniowie klasy III z kolei, ubrani w czerwono-czarne barwy lub z motywami ulubionych superbohaterów, rozpoczęli swoją przygodę z czytaniem od bajki „Incredibles – Iniemamocni”. Uczniowie poznali nowe słownictwo oraz opowiadali o wymarzonych supermocach. Później, każdy uczeń stworzył rysunek superbohatera według własnego pomysłu.
Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” od paru tygodni przygotowywały się do tego ważnego wydarzenia. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne oraz śpiewały piosenki. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie, gdyż swoim ubiorem tworzyły żywą białą- czerwoną flagę. Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
Nasze przedszkolaki o godz. 11.11 łącząc się z innymi placówkami w całej Polsce w akcji „Szkoła do hymnu“, odświętnie ubrane odśpiewały "Mazurek Dąbrowskiego". Tego dnia Panie przypomniały dzieciom jak ważne jest Święto Niepodległości i co ono oznacza dla każdego Polaka.
8 listopada wszystkie przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Zdrowego Śniadania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej się koncentrują i mają siłę do zabawy. W tym dniu zrobiliśmy wspólne śniadanie w przedszkolu, nie zabrakło warzyw i owoców. W trakcie zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się, które produkty spożywcze warto włączyć do jadłospisu, a których unikać że względu na szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. W nowoczesnym świecie, w dobie wszechobecnego Internetu szczególnie warto przypominać dzieciom dawne klasyczne bajki i baśnie ponieważ coraz częściej wypierane są one przez bajki współczesne. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Dnia 04.11.2021 roku w naszym Przedszkolu pomimo pandemii i niestety bez obecności kochanych Rodziców, odbyła się bardzo ważna uroczystość: Pasowanie na Przedszkolaka. To pierwsze tak ważne wydarzenie dla naszych Krasnoludków, ponieważ od tego dnia stały się oficjalnie przedszkolakami. Podczas imprezy dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności, były więc wiersze, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci złożyły przysięgę Dzielnego Przedszkolaka, po której, Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonała uroczystego „Aktu pasowania”. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz słodki upominek. Naszym Krasnoludkom życzymy rozwijania swoich licznych talentów oraz radosnego i twórczego pobytu w przedszkolu, a rodzicom dumy ze swoich pociech.
Nasze starszaki wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, związanych z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach tej akcji odwiedziliśmy cmentarz w Reńskiej Wsi, gdzie oddaliśmy hołd i zapaliliśmy znicze dla zmarłych nauczycieli i pracowników naszego przedszkola.
W okresie poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych, wolontariusze z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Reńskiej Wsi wraz z opiekunem porządkowali cmentarz parafialny, a w szczególności zapomniane i zaniedbane groby. Po wykonaniu prac porządkowych zapalono znicze. Podczas chwili zadumy i modlitwy wielu z pewnością myślało o swoich bliskich, którzy odeszli. Pamięć o zmarłych, dbanie o ich groby, jest bardzo mocno wpisana w polską kulturę i tradycję. Co roku, niezależnie od pogody, porządkujemy groby, gdyż zmarłym należy się szacunek.
29 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Dzień Dyni", dzięki któremu dzieci lepiej poznały to zdrowe warzywo. Tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Grupa ,,Krasnoludków" upiekła z pomocą swoich pań pyszne ciasteczka dyniowe. W grupie ,, Kotków" skupiono się przede wszystkim na zabawach ruchowych, matematycznych, kodowaniu, a także wykonano przepiękne lampioniki. Dzieci miały okazję zobaczyć ciekawy film edukacyjny o dyni. Najstarsza grupa ,, Biedronek" miała okazję spróbować zdrowych bułeczek oraz chlebka dyniowego upieczonego przez panią Olę, za co bardzo dziękujemy:) Korzystając z piękniej, jesiennej pogody ,,Biedronki " i ,,Kotki" wybrały się na spacer po okolicy. Niektórym dzieciom udało się dostrzec w ogrodach naszych mieszkańców dynię. W każdej z grup wykonano przepiękne prace plastyczne
Dzieci z grupy „Kotki” szukały odpowiedzi na to pytanie. W tym celu wysłuchały opowiadania „Przygoda kropelki wody”. Udało się nawet zrobić „deszcz w słoiku”. Gorąca woda w słoiku tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiły się kropelki wody- deszcz. Po tych zajęciach dzieci już wiedzą, jak to jest z tym deszczem, który często towarzyszy nam nie tylko jesienią. Dzieci na podstawie swoich doświadczeń opowiadały również o wodzie poszukując odpowiedzi na pytanie dlaczego woda to skarb.
Zabawa kolorami jest jednym ze sposobów poznawania świata przez dzieci. Dlatego Krasnoludki z Panią Kasią przeniosły się w magiczny świat kolorów. Poprzez zabawę, wiersze, piosenki oraz ciekawe doświadczenia, dzieci poznawały i utrwalały nazwy kolorów. Tematyka dotycząca barw okazała się bardzo interesująca dla naszych milusińskich, gdyż z ogromnym entuzjazmem brały w nich udział.
Różnorodne skarby jesieni zgromadzone w kąciku przyrody dzieci postanowiły wykorzystać jako materiał do zajęć twórczych. Prace dzieci były bardzo ciekawe i pomysłowe. Galeria zdjęć jest bardzo bogata, zapraszamy do jej obejrzenia.
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…
Pod tym hasłem w poniedziałkowy wieczór, 25 października, uczniowie klasy VII wraz z nauczycielką języka polskiego spotkali się, by wspólnie czytać i interpretować ,,Dziady” A. Mickiewicza. W tajemniczy nastrój uczestników wprowadziła specjalnie przygotowana na tę okoliczność klasa: zagaszone światła, palące się znicze, tekturowe nagrobki, a także odpowiednia muzyka. W atmosferze tajemniczości młodzież z zapałem czytała z podziałem na role kolejne wersy dzieła naszego wieszcza narodowego. Ważną rolę spełniał chór, którego kwestie deklamowała cała grupa uczniów, co dodatkowo potęgowało nastrój grozy i tajemniczości. Spotkanie było niezwykle udane. Mam nadzieję ,że pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć treść lektury i jednocześnie przeżyć coś nowego.
Krasnoludki bardzo lubią makaron, dlatego 25 października 2021r postanowiły uczcić Światowy Dzień Makaronu w naszym przedszkolu. W tym wyjątkowym dniu makaron królował nie tylko na stole, ale i w zabawie. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość zobaczyć różne rodzaje makaronu oraz poznawały ciekawostki „makaronowe”. Rozmawiały również o pysznych daniach z makaronem w roli głównej. Za pomocą rurki do napojów wyławiały "rybki z basenu"- makaron z talerzyków, a następnie nawlekały makaron na włóczkę wykonując w ten sposób bransoletkę. Nakarmiły również głodnego kucharza Barnabę niebieskim spaghetti. W dalszej części, dzieci poznały przepis na makaron i z pomocą Pań go przygotowały. Ach, jakże smakował taki samodzielnie przygotowany makaron! Pyszne danie szybko znikało z talerzy, a dzieci prosiły o dokładkę.
„Dziś skarpetki zdejmujemy! Na boso świat poznajemy”. Co to był za dzień... bo które dziecko nie lubi biegać bez kapci i skarpet? Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od przywitania się lewej stopy z prawą stopą. Następnie dzieci rozwijały zmysł równowagi i dotyku oraz sprawność motoryczną poprzez między innymi spacer ścieżką sensoryczną, zabawy z woreczkami czy wspólną pracę plastyczną wykonaną stopami. Dzień bez skarpetek, przyniósł dzieciom wiele radości, frajdy i dobrej zabawy.
Dnia 20 października 2021 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Reńskiej Wsi, tradycyjnie, jak co roku, odbył się Festiwal Piosenki Jesiennej. Celem festiwalu było promowanie dziecięcej twórczości jesiennej, rozbudzenie u przedszkolaków zamiłowania do muzyki, śpiewu. Na scenie zaprezentowały się grupy przedszkolne z gminy Reńska Wieś. Nasze przedszkole na miejscu reprezentowała najstarsza grupa „Biedronki” z piosenką pt. „Na wsi jesienią”. Natomiast dwie młodsze grupy wystąpiły online. Grupa Kotki zaśpiewała piosenkę „Jesienne drzewo”, a Krasnoludki wystąpiły z utworem „Kasztanki”. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich zdolności i umiejętności, a za swoje prezentacje otrzymali upominki i dyplomy.
Cmentarz żydowski, założony w roku 1814 dla kozielskiej gminy żydowskiej na gruntach wsi Dębowa, funkcjonował do roku 1942. Obecnie stanowi miejsce pamięci o społeczności, której już nie ma w naszym krajobrazie kulturowym. 20.10.2021 r. byliśmy na cmentarzu. Nie mogło zabraknąć Aniołów z Reńskiej Szkoły. Już w kwietniu tego roku wolontariusze pomagali w porządkowaniu cmentarza, a teraz po wygrabieniu liści przystąpili do odkrywania spod warstwy ziemi nagrobków. Udało się nawet odnaleźć macewę z wyrytym napisem. Przy okazji prac, uczniowie wysłuchali historii tegoż żydowskiego cmentarza. Byli zafascynowani wykonywanymi pracami, które przypominały raczej prace archeologiczne. Chętnie , przy kolejnej okazji, będą służyć pomocą.
![]() | Dzisiaj | 288 |
![]() | Wczoraj | 1355 |
![]() | Miesiąc | 16500 |
![]() | Wszyskie | 2916992 |