Już po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Nasza placówka otrzymała podziękowanie z rąk Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka za udział w tegorocznej akcji. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.
W czwartek 10 listopada 2022r obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Jeża. Była to doskonała okazja, aby uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Podczas zajęć przedszkolaki miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę o życiu tych małych, kolczastych zwierzątek. W tym wyjątkowym dniu jeż stał się tematem licznych rozmów, zabaw, piosenek oraz prac plastycznych.
Aby zostać przysłowiowym Św. Marcinem, czasem tak mało potrzeba – wystarczy dobre słowo, uśmiech i podanie pomocnej dłoni. Na szczęście, uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami udowodnili to już niejednokrotnie, dzieląc się różnymi darami z potrzebującymi, podczas licznych zbiórek charytatywnych, organizowanych w naszej szkole. Wspólczesnych Św. Marcinów spotykamy więc codziennie, a 10 listopada mogliśmy uczcić tego bohatera, jakże bliskiego naszym czasom, podczas wspólnego przemarszu ulicami Reńskiej Wsi oraz wierszem i piosenką w kościele. Nasi uczniowie kolejny raz pochwalili się swoimi talentami woklanymi i recytatorskimi, ku uciesze lokalnej społeczności. Jesteśmy dumni z naszych młodych artystów, na których zawsze można liczyć :)
We wtorek mieliśmy przyjemność gościć dziennikarkę i autorkę książek dla dzieci- Panią Justynę Bednarek. Pani Justyna opowiedziała o swoim zawodzie i o marzeniach,które mogą się spełnić w każdym wieku. Pisarka odczytała nam fragmenty swoich najpopularniejszych książek. Kolejka do Pani Justyny po autografy była baaardzo długa. Dziękujemy Pani Dyrektor oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Renskiej Wsi za możliwość udziału w tak wyjątkowym wydarzeniu.
Z okazji Święta Niepodległości przedszkolaki uroczyście odśpiewały hymn...
Dzieci z klas 1-3w ramach akcji Śniadanie Daje Moc przygotowały samodzielnie piękne i zdrowe kanapki, a następnie wspólnie ze smakiem zjadły pyszne śniadanie. Tworzenie kanapek poprzedziła pogadanka o wartościach odżywczych produktów, higieny pracy i kultury spożywania posiłków. Śniadanko wszystkim bardzo smakowało.
W tym roku szkolnym uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości przygotowała klasa piąta. Cała uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.11 wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie klasa piąta zaprezentowała montaż słowno- muzyczny przedstawiający w nim dzieje naszego kraju pod zaborami. Wplecione zostały wiersze Władysława Bełzy i Marii Konopnickiej. Uczniowie przepięknie wykonali pieśni o tematyce patriotycznej.
W nocy z 4 na 5 listopada uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawczyniami - panią Magdaleną Suchy oraz panią Agnieszką Cywka-Cięzki zorganizowali nocowanie w szkole. Była pizza, ekscytująca zabawa w chowanego po ciemku z latarkami, wspólne gry i zabawy, oglądanie ciekawych filmów, a nawet emocjonujący turniej piłkarski na konsoli. Uczniowie i nauczyciele wrócili do domów niewyspani, ale jakże bogatsi o nowe, niesamowite wspomnienia, których nigdy nie zapomnimy.
Pani Daniela Haroska od 1973 roku przez 20 lat była nauczycielką klas I-III w Szkole Podstawowej w Reńskiej Wsi. Wychowankowie wspominają Jej dobroć i wielkie zaangażowanie w naukę. Pragnęła dotrzeć do każdego ucznia, aby mu pomóc lub nauczyć więcej, niejednokrotnie kosztem swojego prywatnego czasu.
Danusia, bo tak mówili wszyscy, była osobą koleżeńską, skromną, życzliwą i zawsze stawała w obronie prawdy.
W roku 1992 wyjechała z rodziną do Niemiec. Przyjeżdżając co roku latem do Reńskiej Wsi, zawsze włączała się w życie naszej społeczności.
Pani Daniela Haroska zmarła po heroicznej walce z chorobą w dniu 23.02.2022 r. Ostatnim Jej życzeniem była zbiórka pieniężna na cele naszego zespołu. Ze środków finansowych uzbieranych podczas pogrzebu ś.p. Danieli Haroskiej odremontowano szkolny mur łączący obie placówki, na którym został wykonany logotyp Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Reńskiej Wsi oraz zakupiono materiały potrzebne do wybudowania naszej przedszkolnej piaskownicy.
Łączymy się w żalu z Rodziną, która opłakuje żonę, matkę i ukochaną babcię.
Dziękujemy Danusiu za to, że byłaś z nami, za Tobą idą Twoje dobre uczynki i nasze modlitwy.
Artykuł został opracowany we współpracy z panią Alicją Kocem- przyjaciółką rodziny Danieli Haroskiej.
Czy w dobie internetu, mediów społecznościowych i youtuberów dorosły mężczyzna może mówić o nałogach tak, by zaciekawić młodzież? Czy czterdziestoletni ojciec rodziny potrafi zainteresować przeciętnego nastolatka swoimi przemyśleniami na temat życia? Okazuje się, że tak. Pod warunkiem, że tym kimś jest Grzegorz Stępień – muzyk, basista, poeta, członek zespołu Oddział Zamknięty. W ramach programu profilaktyki uzależnień 8 listopada naszą szkołę odwiedził właśnie Grzegorz Stępień. Celem artysty było przekazanie młodzieży ze starszych klas szkoły podstawowej, co jest istotą właściwego stylu życia oraz nakreślenie systemu wartości, które dla młodego człowieka powinny być drogowskazem, by droga, którą podążają nie prowadziła donikąd. W profilaktyczno - muzycznych warsztatach artysta przekonywał, bazując na życiorysach znanych muzyków, że nałóg nie prowadzi do sławy, a dodatkowo zatraca i gubi. To pasja, zainteresowania i upór w dążeniu do celu kształtują osobowość młodego człowieka. Ponadto Grzegorz Stępień próbował uwrażliwić współczesną młodzież na gatunki muzyczne, które wprawdzie nie należą do łatwej i prostej w odbiorze sztuki, ale posiadają treść bogatszą w przesłanie. Dwugodzinne spotkanie z muzykiem było dla uczniów autentycznym obrazem, że muzyka rockowa to nie narkotyki, dopalacze i alkohol, ale słowa będące wskazówkami, jak żyć, by życie godnie przeżyć, a nie zakończyć je u progu kariery i sławy.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki oraz zabawy, lepiej koncentrują się podczas zajęć. To najlepszy start w nowy dzień! Nasze przedszkolaki ze wszystkich grup wraz z wychowawcami zorganizowały wspólne śniadanie na którym nie zabrakło zdrowych warzyw takich jak sałata, papryka, ogórek, szczypiorek oraz rzodkiewka.Dzieci były zachęcane do samodzielnego przygotowywania kanapek
z pewnością wszystkie brzuszki były napełnione i nikt nie był głodny. Wszyscy doskonale wiemy , że to śniadanie ,, Daje moc”.
W październiku wolontariusze prowadzili akcję dla dzieci z Ukrainy. Była to wspólna akcja, którą zaproponowała centrala Caritas z Opola. Oczywiście cała społeczność szkolna bardzo chętnie włączyła się do działania. Zebraliśmy górę pluszaków oraz słodycze, które miały osłodzić życie najmłodszych naszych braci z Ukrainy. Wszystkie dary zostały zawiezione 31 października do centrali. Bardzo serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców.
Gdzie jesteś, Mały Książe, gdzie?
Odszedłeś z mej książeczki kart.
Czy po pustyni błądzisz znów,
Rozmawiasz z echem pośród skał?
(K. Sobczyk „ Mały Książę”)
Jedną z ciekawszych literackich wędrówek jest pełna przygód podróż opisana w dziele Antoine de Saint-Exupery’ego pt. „Mały Książę”. Dzięki niej bohater poznaje, czym jest miłość, przyjaźń i śmierć. Wędrówka Małego Księcia jest poszukiwaniem prawdy i własnej tożsamości. Bohater odbywając swą podróż przekonuje się, jakim można być i jakim być nie chce… W ramach podsumowania rozważań na temat lektury klasa 8 pod okiem polonisty p. Anny Bilskiej – Mzyk przygotowała projekt o nazwie „ Niezwykła podróż z Małym Księciem”. Uczniowie odwzorowywali szlak , którym podążał Mały Podróżnik. Zrobili „planety” i przedstawiali w taki sposób, aby jak najwięcej mówiły o zamieszkującej ją postaci. Utworzone planety stworzyły swego rodzaju galaktykę Małego Księcia.
We wrześniu nasza szkoła, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Reńskiej Wsi, wzięła udział w Narodowym Czytaniu. Za propagowanie czytelnictwa otrzymaliśmy podziękowania od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz egzemplarz „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza z dedykacją pani Agaty Kornhauser – Dudy. Bardzo dziękujemy!
Dzieci z grupy „Kotki” biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Ciekawski Zajączek poznaje świat matematyki” . Celem głównym projektu jest wspomaganie rozwoju umysłowego poprzez czynnościowe nauczanie matematyki w różnych formach aktywności poznawczej dzieci w wieku przedszkolnym: językowych, plastycznych, muzycznych, ruchowych i przyrodniczych. Projekt powstał z myślą o spontanicznym zainteresowaniu dzieci treściami matematycznymi w codziennych sytuacjach. Realizacja projektu polega na wykonywaniu zadań zgodnie z tematyką zawartą w harmonogramie działań opracowanym przez autorów projektu. W październiku przedszkolaki zrealizowały zadania „Dary Jesieni”- rymy i klasyfikacja oraz „Jesienne porządki” segregowanie i klasyfikacja.
Nasze przedszkolaki w październiku poznały w języku niemieckim słownictwo związane z owocami, warzywami, pogodą oraz kolory. Głównym celem zajęć jest przede wszystkim motywowanie dzieci, stwarzanie sytuacji sprzyjających odkrywaniu świata, jak i wykorzystaniu naturalnych predyspozycji dziecka do rozwijania umiejętności językowych. Zajęcia inspirowały do działań twórczych oraz wyzwalały dziecięcą wyobraźnię. Dzieci rozwijały nie tylko kompetencje językowe, ale także pewność siebie i wiarę we własne możliwości.
4 listopada br. nasze przedszkolaki brały udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.Zajęcia rozpoczęły się krótką pogadanką i burzą mózgów na temat tego, czym jest bajka, jaki niesie ze sobą morał, i kto wymyśla i pisze bajki. Dzieci przekonały się, że dzięki nim można przenieść się w wyobraźni w inny świat, kolorowy, piękny i tajemniczy, ale czasami także mroczny i groźny. Bajki pokazują nam bowiem co jest dobre, a co złe i jak należy postępować w życiu, aby być dobrym człowiekiem. W trakcie zajęć dzieci uczestniczyły w quizach, podczas których wykazywały się wiedzą i znajomością najpopularniejszych bajek oraz postaci bajkowych, odgadywały zagadki, a także brały udział w grach i zabawach ruchowych związanych z tematyką zajęć. To był dzień pełen wrażeń i na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci.
3 listopada uczniowie naszej szkoły w składzie: Dominik Kwaśny, Theodor Kandziora, Jakub Wala oraz Oliwia Grzybek wzięli udział w mistrzostwach powiatu w szachach drużynowych, gdzie zajęli bardzo wysokie, trzecie miejsce. Bezkonkurencyjny okazał się Dominik Kwaśny, który nie przegrał żadnego ze swoich pojedynków. Pozostali członkowie drużyny również spisali się na medal, tym razem brązowy, ale do złotego krążka zabrakło zaledwie 1 punktu. Podkreślić jednak należy, że nasi szachiści jako jedyni w turnieju pokonali w czwartej rundzie drużynę z Długomiłowic, ostatecznie zwycięzcę turnieju. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne występy. Jednocześnie przypominamy, że w grudniu czekają nas kolejne emocje na drugim szkolnym turnieju szachowym, na który już teraz serdecznie zapraszamy. Tych którzy chcieliby się lepiej przygotować do turnieju lub nauczyć się grać zapraszamy na zajęcia kółka szachowego, które odbywają się w każdy poniedziałek na 7 lekcji oraz wtorek na lekcji 8 w pracowni komputerowej w nowej szkole.
W naszym przedszkolu niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA. Nasze przedszkolaki poznały jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. Dynia zainspirowała nas do wykonania prac plastycznych i zabaw muzyczno-ruchowych. „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni: przeliczanie dyń, szeregowanie od największej do najmniejszej dyni, dyniowy slalom oraz wiele innych ciekawych zabaw w dynią.
W piątek 28.10.2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dyni. Uczniowie wraz z Samorządem postawili na ubrania w kolorach jesiennych. Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu na najładniej wydrążoną dynię za udział. Bez wątpienia, wyrazy uznania za najpiękniej udekorowaną dynię należą się Hani Ludkiewicz z klasy IV.
W naszym przedszkolu z okazji Światowego Dnia Zwierząt zorganizowana została zbiórka karmy dla podopiecznych Przytuliska dla zwierząt w Dębowej. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji. Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszego przedszkola. Dlatego dziękujemy serdecznie Wszystkim Przyjaciołom Zwierząt za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Pomoc bezbronnym i słabszym oraz dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!
W środę 2.11.2022 w ramach spaceru i nawiązaniu do Święta Zmarłych przedszkolaki z grupy ,,Biedronki” wybrały się na Cmentarz w Reńskiej Wsi. Zapaliliśmy znicz i odmówiliśmy modlitwę.
Był to czas zadumy.
28 października 2022 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Reńskiej Wsi, tradycyjnie, jak co roku, odbył się Festiwal Piosenki Jesiennej. Celem festiwalu było promowanie dziecięcej twórczości jesiennej, rozbudzenie u przedszkolaków zamiłowania do muzyki, śpiewu. Na scenie zaprezentowały się grupy przedszkolne z gminy Reńska Wieś. Nasze przedszkolaki z grupy „Kotki” zaprezentowały utwór pt.” Deszczem gramy”, natomiast dzieci z najstarszej grupy „Biedronki” zaśpiewały piosenkę pt.”Z jesienią bawmy się”, najmłodsza grupa „Krasnoludki” wystąpiły online z piosenką „ Jesień, jesień dookoła”. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich zdolności i umiejętności, a za swoje prezentacje otrzymali upominki i dyplomy.
Uczniowie klas 1-3 wybrali się na miejscowy cmentarz. Zapalili znicze na grobach byłych pracowników naszej szkoły, dawnych właścicieli Reńskiej Wsi oraz przy pomniku poległych mieszkańców w czasie wojen.
Dzisiaj | 1672 | |
Wczoraj | 2585 | |
Miesiąc | 38781 | |
Wszyskie | 2550316 |