Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola górnika w mundurze, tatę Asi z kl. I naszej ubiegłorocznej koleżanki z zerówki. Pan Joachim spotkanie rozpoczął od omówienia górniczego stroju.

 

Ta czapka górnicza

Ma puszyste piórka

Pamięta tę czapkę

Niejedna "Barbórka”.

Czako (czapka górnika) zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania, urabiania rud węgla i drążenia szybów. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.
Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Okazało się, że węglem można także rysować, czego dowodem są przepiękne prace umieszczone w holu przedszkolu w zerówce.

Na zakończenie dzieci podziękowały Panu górnikowi za bardzo ciekawe, pełne wrażeń i wesołej zabawy spotkanie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie…

UONET dostep do edziennika 300x180

listgr23

infolinia 21

logo Laboratoria Przyszoci pion kolor 1

ddpartnerprogramu

dyp przed 2021

sks logo

bezpieczna droga do szkoly logo

epodreczniki

sieciaki logo

geoserwis mapy

kartarow

OP@LSKIE DLA PODSTWÓWEK – zdalne nauczanie zbliża

button4

Dyplom Julia Wojtkowiak

EduNect Logo Poziome

Odwiedziny:

DzisiajDzisiaj145
WczorajWczoraj1608
MiesiącMiesiąc33952
WszyskieWszyskie1711323
Statistik created: 2023-05-29T02:39:33+00:00