Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola górnika w mundurze, tatę Asi z kl. I naszej ubiegłorocznej koleżanki z zerówki. Pan Joachim spotkanie rozpoczął od omówienia górniczego stroju.

 

Ta czapka górnicza

Ma puszyste piórka

Pamięta tę czapkę

Niejedna "Barbórka”.

Czako (czapka górnika) zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania, urabiania rud węgla i drążenia szybów. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.
Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Okazało się, że węglem można także rysować, czego dowodem są przepiękne prace umieszczone w holu przedszkolu w zerówce.

Na zakończenie dzieci podziękowały Panu górnikowi za bardzo ciekawe, pełne wrażeń i wesołej zabawy spotkanie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie…

UONET dostep do edziennika 300x180

djembed

listgr23

infolinia 21

slowko tygodnia

DyplomMS

Dyplom Julia Wojtkowiak

dyplom sztafeta23

dyplom Oliwia23

dyplom anna szs23

dyplom anna wie23

logo Laboratoria Przyszoci pion kolor 1

ddpartnerprogramu

dyp przed 2021

sks logo

epodreczniki

sieciaki logo

kartarow

OP@LSKIE DLA PODSTWÓWEK – zdalne nauczanie zbliża

button4

EduNect Logo Poziome

Odwiedziny:

DzisiajDzisiaj352
WczorajWczoraj2716
MiesiącMiesiąc30752
WszyskieWszyskie2158499
Statistik created: 2024-04-19T03:10:21+00:00