mniejszoscSzanowni Pedagodzy i Rodzice, z inicjatywy jednego z opolskich posłów Sejm w projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 zmniejszył część oświatowej subwencji ogólnej przeznaczoną na naukę języków mniejszości narodowych i etnicznych o niemal 40 mln PLN. Zapowiedziano również kolejne cięcia w kolejnych latach. Argumentem miał być brak finansowania przez Niemcy nauki języka polskiego dla mieszkających tam Polaków. Tezę tę obaliła Ambasada Niemiec przekazując informację o znaczącym finansowaniu przez władze landowe i samorządowe nauki języka polskiego w Niemczech (https://www.facebook.com/ambasadaniemiec/photos/pcb.6549934205080670/6549918818415542/). Przeciw takiemu podejściu do tematu zaprotestowała też część organizacji polonijnych w Niemczech (https://www.facebook.com/Polnisches-Bundesnetzwerk-Partizipation-und-Soziales-1173811562711569/ ). Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. O jej ewentualnych konsekwencjach dla szans edukacyjnych naszych dzieci, dla ich przyszłości zawodowej, ale też dla naszych szkół nie musimy chyba przekonywać. W roku 2021 na funkcjonowanie 5 szkół podstawowych na terenie gminy wydatkowano 11 mln zł, z czego 2,8 mln zł to właśnie owa „subwencja mniejszościowa”, a z nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości korzysta w naszej gminie 372 uczniów. Rozumiem zatem doskonale obawy rodziców, ale też pracowników oświaty w naszej gminie, co do przyszłości w obliczu zapowiadanych cięć. Obawy te podzielają rodzice w całym regionie, ale też przedsiębiorcy, którzy cenią sobie dobrze wykształcone językowo kadry w naszym regionie.

 

Dlatego rodzice uruchomili akcję zbierania podpisów pod petycją on-line do władz centralnych w tej sprawie: https://www.petycjeonline.com/rodzice_przeciwko_decyzji_parlamentu_rp_o_zmniejszeniu_wydatkow_na_edukacj_w_zakresie_jzykow_mniejszoci_narodowych_i_etnicznych_oraz_jzyka_regionalnego_w_budecie_na_rok_2022?fbclid=IwAR0t4xEJFtLMlEUnkKuRwfetpUUvhaThRnk-KO9bgriUvlsYPupKOOHlgfs

Zachęcam do podpisania się pod tą petycją wszystkich, którzy uważają że cięcia są zagrożeniem dla przyszłości naszych dzieci, ale także sieci szkół w gminie.

 Tomasz H. Kandziora Wójt Gminy Reńska Wieś

UONET dostep do edziennika 300x180

listgr23

infolinia 21

logo Laboratoria Przyszoci pion kolor 1

ddpartnerprogramu

dyp przed 2021

sks logo

bezpieczna droga do szkoly logo

epodreczniki

sieciaki logo

geoserwis mapy

kartarow

OP@LSKIE DLA PODSTWÓWEK – zdalne nauczanie zbliża

button4

Dyplom Julia Wojtkowiak

EduNect Logo Poziome

Odwiedziny:

DzisiajDzisiaj138
WczorajWczoraj1608
MiesiącMiesiąc33945
WszyskieWszyskie1711316
Statistik created: 2023-05-29T02:27:29+00:00