deszczDzisiaj zapraszam Was na zajęcia matematyczno – przyrodnicze. Temat dzisiejszych zajęć brzmi: "Przygoda kropelki wody, czyli JAK POWSTAJE DESZCZ?" Jest takie powiedzenie „w czasie deszczu dzieci się nudzą”, czy tak jest? Myślę, że tak. Ale czy zastanawialiście się, SKĄD SIĘ BIERZE DESZCZ? Pomyślcie przez chwile sami. Przedstawcie rodzicom swoje propozycje.
A teraz zapraszam Was do wykonania ZABAWY BADAWCZEJ, która w łatwy i ciekawy sposób pomoże Wam zrozumieć zjawisko powstawania deszczu.

 

  1. Do słoika nalewamy gorącej wody i przykrywamy go talerzykiem, na który wysypujemy kostki lodu. Gorąca woda tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczyna się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiają się kropelki wody- DESZCZ.

JAKI JEST WNIOSEK Z NASZEGO DOŚWIADCZENIA?
Woda paruje. Para unosi się do góry i widzimy ją w postaci chmury. W górze jest znacznie zimniej niż na powierzchni ziemi. Pod wpływem zimna para wodna skrapla się, powstają maleńkie krople wody, które łączą się w duże i ciężkie, aby w postaci deszczu spaść na ziemię.


2.„Deszczyk” – zabawa matematyczna. Celem zaproponowanego ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 6.
Drodzy Rodzice proszę Was o przeczytanie dzieciom matematycznego opowiadania o chmurce. Krasnoludki  postępują zgodnie z instrukcją i umieszczają kropelki na swoich chmurkach. Gdy upewnicie się, że dobrze wykonaliście zadanie przyklejcie klejem kropelki na chmurkę. (szablon chmurki i kropel poniżej)

Pewnego pochmurnego dnia, 3 małe kropelki deszczu siedziały na chmurce (dziecko układa na chmurce 3 kropelki deszczu).
Po chwili dołączyły do nich 2 koleżanki (dz. dokłada 2 krople). Ile kropel deszczu jest na chmurce? (wspólne przeliczanie kropelek).
Nagle zawitała do nich jeszcze 1 kropelka - (dziecko dokłada 1 kropelkę na chmurkę).
Ile kropelek deszczu jest teraz na chmurce? (wspólne przeliczanie kropelek).


PAMIĘTAJMY!
Dziecko ma prawo być zmęczone, odmówić wykonania danego zadania. Zapytajmy wtedy: „A na co masz ochotę?”, „Co chcesz teraz robić?”. Pozwólmy wybierać.
Życzę Wam miłego dnia i wspaniałego wypoczynku w sobotę i  niedzielę oraz przepięknej pogody bez kropelek deszczu. Pa, Pa Już niedługo, bo w poniedziałek Dzień Dziecka, będę na Was czekać z niespodzianką.