Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola górnika w mundurze, tatę Asi z kl. I naszej ubiegłorocznej koleżanki z zerówki. Pan Joachim spotkanie rozpoczął od omówienia górniczego stroju.

 

Ta czapka górnicza

Ma puszyste piórka

Pamięta tę czapkę

Niejedna "Barbórka”.

Czako (czapka górnika) zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania, urabiania rud węgla i drążenia szybów. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.
Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Okazało się, że węglem można także rysować, czego dowodem są przepiękne prace umieszczone w holu przedszkolu w zerówce.

Na zakończenie dzieci podziękowały Panu górnikowi za bardzo ciekawe, pełne wrażeń i wesołej zabawy spotkanie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie…

EduNect Logo Poziome

ddpartnerprogramu

turystyka

bezpieczna droga do szkoly logo

epodreczniki

logobw

banner kula

sieciaki logo

geoserwis mapy

kartarow

button4

Odwiedziny:

DzisiajDzisiaj16
WczorajWczoraj402
TydzieńTydzień3428
MiesiącMiesiąc9780
WszyskieWszyskie235616
Statistik created: 2019-01-20T23:48:22+00:00